OpenChaos.dev je 'samovolně se vyvíjející open source projekt' s nedefinovaným cílem. Každý týden mohou lidé hlasovat o návrzích (pull requestech), přičemž vítězný návrh se integruje do kódu projektu (repozitář na GitHubu). Hlasováním je možné změnit téměř vše, včetně tohoto pravidla. Hlasování končí vždy v neděli v 9:00 UTC.
Byl vydán Debian 13.3, tj. třetí opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.13, tj. třináctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Na stránkách Evropské komise, na portálu Podělte se o svůj názor, se lze do 3. února podělit o názor k iniciativě Evropské otevřené digitální ekosystémy řešící přístup EU k otevřenému softwaru.
Společnost Kagi stojící za stejnojmenným placeným vyhledávačem vydala (𝕏) alfa verzi linuxové verze (flatpak) svého proprietárního webového prohlížeče Orion.
Firma Bose se po tlaku uživatelů rozhodla, že otevře API svých chytrých reproduktorů SoundTouch, což umožní pokračovat v jejich používání i po plánovaném ukončení podpory v letošním roce. Pro ovládání také bude stále možné využívat oficiální aplikaci, ale už pouze lokálně bez cloudových služeb. Dokumentace API dostupná zde (soubor PDF).
Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu rozepsal o open source AdGuard Home jako domácí ochraně nejen před reklamou. Adguard Home není plnohodnotným DNS resolverem, funguje jako DNS forwarder s možností filtrování. To znamená, že když přijme DNS dotaz, sám na něj neodpoví, ale přepošle ho na vybraný DNS server a odpovědi zpracovává a filtruje dle nastavených pravidel a následně posílá zpět klientům. Dá se tedy používat k blokování reklamy a škodlivých stránek a k rodičovské kontrole na úrovni DNS.
AI Claude Code od Anthropicu lépe rozumí frameworku Nette, tj. open source frameworku pro tvorbu webových aplikací v PHP. David Grudl napsal plugin Nette pro Claude Code.
Byla vydána prosincová aktualizace aneb nová verze 1.108 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.108 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Na lasvegaském veletrhu elektroniky CES byl předveden prototyp notebooku chlazeného pomocí plazmových aktuátorů (DBD). Ačkoliv se nejedná o první nápad svého druhu, nepochybně to je první ukázka praktického použití tohoto způsobu chlazení v běžné elektronice. Co činí plazmové chladící akční členy technologickou výzvou je především vysoká produkce jedovatého ozonu, tu se prý podařilo firmě YPlasma zredukovat dielektrickou
… více »Patchouli je open source implementace EMR grafického tabletu (polohovací zařízení). Projekt je hostován na GitLabu.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz.cz – Kompletní datacentrum postavené na open source, správa dokumentů v ERP, zranitelnosti kamer a senzorů monitorujících dopravu, digitální transformace Oracle na jedné platforměMicrosoft a Google urovnají regulatorní spory, moderní vagóny výrazně tlumí mobilní signál, v Ústí vyrostlo největší datové centrum v severních Čechách, terčem krádeží dat či špionáže 69 % německých průmyslových firem, první datová sběrnice pro kvantový počítač, vysokorychlostní internet na palubách letadel, databáze o firmách z kauzy Panama Papers se objeví na webu, bitcoiny bude nově směňovat 260 prodejen...
Yubikey. Co to je a co to umí (2)Koupil jsem si Yubikey 4. Po úvodním článku pokračujeme v popisu, jak Yubikey zprovoznit na Linuxu.
HW novinky: Intel už není PC firmouIntel slovy svého šéfa naznačil, kam se bude ubírat. Směrem od PC k cloudu, internetu věcí či nositelné elektronice. Tohle je možná poslední dekáda, kdy procesorový gigant připomíná doby, kdy zažíval zlatá léta architektury x86. Neznamená to ale, že s PC končí, což naznačuje i nově uvedený form-factor Mini-STX.
Týden na ScienceMag.cz: Věčná baterie a pistole v podobě smartphonuNovinky z oblasti 2D materiálů, autorství měny bitcoin, autonomní automobily, entropie postavená na hlavu, nanotechnologie i syntéza opiátů...
Byl vydán BunsenLabs Linux Hydrogen. Jedná se o nástupce linuxové distribuce CrunchBang (zkráceně #!) založené na Debianu a lišící se především předkonfigurovaným správcem oken Openbox (Wikipedie). Vývoj #! byl ukončen v únoru loňského roku (zprávička). Nejnovější verze BunsenLabs Linuxu Hydrogen je založena na Debian Jessie 8.4.
Bylo vydáno (pdf) pětačtyřicáté číslo stostránkového anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači. K dispozici je také jako papírový časopis za 5,99 £.
V březnu byl představen prototyp (zprávička) open source kapesního počítače a herní konzole DragonBox Pyra (zprávička), nástupce OpenPandory. Dnes byl spuštěn předprodej. Záloha je 330,00 € a 400,00 € za 4G/LTE verzi. Konečná cena nebyla zatím stanovena. Stanoven nebyl ani termín dodání. Podrobnosti v často kladených dotazech (FAQ) [reddit].
Vývojový tým OpenSSL informuje, že zítra 3. května odpoledne budou vydány verze 1.0.2h a 1.0.1t kryptografické knihovny OpenSSL. Opraveno bude několik závažných bezpečnostních chyb.
Ronald S. Bultje představil na svém blogu nový VP9 enkodér nazvaný Eve (Efficient Video Encoder) a vyvíjený v Two Orioles. V porovnání s libvpx má Eve o 5 až 10 % lepší kompresní poměr a současně je o 10 až 20 % rychlejší. V porovnání s x264 má Eve o 15 až 20 % lepší kompresní poměr, je ale přibližně 5 krát pomalejší.
Richard M. Stallman, zakladatel projektu GNU a Free Software Foundation, byl oceněn (Software System Award) organizací ACM za práci na GCC, sadě překladačů z projektu GNU. V minulosti obdržel cenu Grace Murray Hopper za vývoj Emacsu.
Bylo uvolněno osmnácté číslo časopisu Linux Voice z loňského září. K dispozici je jak ve formátu pdf o 116 stranách (38 MB), tak ve formátu ePub ve vysokém (61 MB) i nízkém (20 MB) rozlišení.
Na dnešní den – 3. května – připadá letošní Mezinárodní den proti DRM. Přehled podpůrných akcí lze nalézt na stránkách LibrePlanet. Novinky na GNU social, pump.io nebo Twitteru. Považujete DRM za Digital Rights Management nebo za Digital Restrictions Management?
Dle plánu (zprávička) byly vydány verze 8.7.1, 8.6.8, 8.5.12, 8.4.10, 8.3.9 a 8.2.5 GitLabu, open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech. Opraveny jsou vážné bezpečnostní chyby. Nejvážnější CVE-2016-4340 umožňuje přihlášenému uživateli stát se kýmkoli jiným, třeba administrátorem.
Internetový vyhledávač DuckDuckGo věnoval 225 tisíc dolarů na podporu svobodného a otevřeného softwaru (FOSS). Po 25 tisících dolarů dostalo 9 organizací: Freedom of the Press Foundation, Freenet Project, OpenBSD Foundation, CrypTech Project, Tor Project, Fight for the Future, Open Source Technology Innovation Fund, Riseup Labs a GPGTools.
Dle plánu (zprávička) byly vydány verze 1.0.2h a 1.0.1t kryptografické knihovny OpenSSL. Opraveno je několik bezpečnostních problémů.
V balíku programů sloužících ke konverzi a úpravám obrázků ImageMagick bylo nalezeno několik bezpečnostních chyb (CVE-2016–3714). K funkcím knihovny ImageMagick se často přistupuje například z PHP (imagick), Ruby (rmagick a paperclip) nebo Node.js (imagemagick). Případný útočník tak může chyb využít až ke vzdálenému spouštění kódů. Další informace postupně na ImageTragick [reddit].
Opera 37, verze 37.0.2178.32, byla prohlášena za stabilní. Nejnovější verze tohoto webového prohlížeče je postavena na Blinku 50 a přináší například integrovaný blokátor reklam nebo možnost přehrávání videí mimo okna prohlížeče.
Od 3. do 5. května probíhá Ubuntu Online Summit (UOS May 2016). V úvodní přednášce bylo například sděleno, že Unity 8 nebude výchozím prostředím ani v Ubuntu 16.10. Dnes ve 20:00 bude v rámci summitu Mark Shuttleworth odpovídat na otázky kolem Ubuntu a open source.
Converse.js je open source XMPP (Extensible Messaging and Presence Protocol) klient napsaný v JavaScriptu. JC Brand dnes vydal verzi 1.0.0.
Po rychlém vyprodání první várky 500 "early birds" LimeSDR za $199 byla přidána druhá várka 500 "early birds" za zvýhodněnou cenu $249. Lidé, kteří si mezi tím objednali LimeSDR za plnou cenu $299, byli automaticky přesunuti do kategorie "early birds", takže nebudou platit více. V tuto chvíli zbývá ještě 467 "early birds".
Dle článku na stránkách Blenderu byl tento svobodný software pro modelování a vykreslování 3D počítačové grafiky a animací použit pro tvorbu visuálních efektů (VFX) ve filmu Hardcore Henry (Wikipedie, ČSFD). Část peněz potřebných na dokončení tohoto filmu natočeného z pohledu hlavního hrdiny, pomocí digitálních kamer GoPro, byla získána díky kampani na Indiegogo.
V Linuxu 4.4.0 a vyšších byla nalezena a opravena bezpečnostní chyba v eBPF zneužitelná k lokální eskalaci práv. Jádro 4.4.0 je obsaženo například v nejnovějším Ubuntu 16.04 [reddit].
Kariérní portál Dice.com (Wikipedie) ve spolupráci s konsorciem Linux Foundation zveřejnil 2016 Open Source Jobs Report (infografika). Zpráva potvrzuje, že poptávka po odbornících na open source neustále roste.
Byla vydána verze 4.0 svobodné distribuce GNU/Linuxu gNewSense. Její kódový název je Ucclia a založena je na Debianu 7 Wheezy LTS. Podporovány jsou 3 architektury: i386, amd64 a mipsel (Lemote Yeeloong). Více v poznámkách k vydání.
| Poradna skupiny Ubuntu - Linux pro lidi | Reakcí | Poslední |
| Instalace | 3 | 1.5. 20:22 |
| Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
| raspberry pi3 pre dochodcu | 59 | včera 17:39 |
| RPi kamera s přepínatelným IR filterm | 5 | včera 23:37 |
| Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
| postgresql+phppgadmin+ldap | 3 | 30.4. 21:04 |
| Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
| Drupal - jak na management pristupovych prav uzivatelu | 2 | 30.4. 21:35 |
| android - java - shh | 5 | 2.5. 17:11 |
| Základy dědění v Javě - začátečník | 5 | 5.5. 20:28 |
| Umi tkinter reflektovat nastaveni vzhledu OS? | 1 | včera 16:46 |
| Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
| shellshock - jak hacnout sám sebe | 14 | včera 11:49 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: