Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 17. 4. 2014: Rychlejší probouzení LinuxuAktuální verze jádra: 3.15-rc1. Citáty týdne: Tony Luck. Konec začleňovacího okna 3.15: Rychlejší probouzení; Zbytek jádra.
HW novinky: SATA Express na Intel 9 čipsetech přinese 800MB/s+ SSDNová PCI-Expressová verze SATA rozhraní pomalu klepe s novými čipsety Intel 9. řady na dveře. Výrobci díky němu přinesou podporu pro SSD s rychlostmi výrazně převyšujícími 6,0Gbps SATA modely. Vedle toho se podíváme na nejnovější informace o výrobě současných i next-gen GPU a zakončíme neobvyklým 3D fotopřístrojem Lytro Illum.
Kubuntu 14.04 LTS aneb Ubuntu s nejnovějším KDE 4.13Spolu s vlastním Ubuntu 14.04 LTS přišla na svět i spousta jeho dalších variant. Jednou z těch větších, podporovaných samotným Canonicalem, je Kubuntu s desktopovým prostředím KDE SC. Čtrnáct-čtyřka obsahuje nejnovější verzi 4.13, jednu z posledních v rámci 4. řady, jelikož vývoj rapidně míří ke knihovnám Qt5, Plasma Workspaces 2 a KDE 5 jako takovému obecně. Dnes se ale podívejme na aktuální verzi, KDE 4.13 v jeho čisté podobě nad ekosystémem Ubuntu / Debianu.
HW novinky: AMD odhalila plány CPU architektury K12Nvidia má problém, AMD Radeon R9 295 X2 jí totálně zbořil plány. Tak jako vícekrát v minulosti (zářným příkladem bylo uvedení superlevného Radeonu HD 4850, který zcela deklasoval v poměru výkon/cena konkurenční GeForce), i nyní se AMD podařilo Nvidii zavařit. Její plány na duální GeForce GTX Titan Z tak padají, karta se musí změnit. AMD si ale již duální grafiku odfajfkovala, takže zatím v poklidu ohlašuje své velké plány na poli CPU i APU.
Organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) představila rozšíření pro webové prohlížeče Firefox a Chrome s názvem Privacy Badger. Rozšíření Privacy Badger chrání soukromí uživatelů při brouzdání po webu. Jedná se o odpověď EFF na ignorování nastavení Do Not Track (Nesledovat) reklamními sítěmi. Reklamní sítě a weby třetích stran jsou rozšířením monitorovány a v případě podezření na sledování uživatelů blokovány. Odblokovat se mohou prohlášením, že nastavení Do Not Track respektují. Přehled o možném sledování lze získat například pomocí rozšíření Lightbeam pro Firefox.
OMG! Ubuntu! informuje o závažných bezpečnostních chybách v Ubuntu 14.04 LTS. Uzamčenou obrazovku bylo / je možné bez znalosti hesla hned několika způsoby snadno překonat. Například klikáním pravým tlačítkem myši na indikátory na panelu, dokud nefunguje klávesová zkratka Alt+F2 a následným spuštěním příkazu "compiz --replace". Ukázka na YouTube. Bezpečnostní aktualizace jsou k dispozici.
V červenci loňského roku bylo předvedeno desktopové prostředí LXDE používající Qt (zprávička) a následně se vývojáři desktopových prostředí LXDE a Razor-qt dohodli na jejich sloučení (zprávička). Dnes vývojáři společně oznámili první vydání (verze 0.7.0) nového desktopového prostředí LXQt.
6.5.2014 byl dnem proti DRM. Tu a tam se někdo připojil, například nakladatelství O'Reillly dává slevu 50 % na všechny tituly ke stažení. Nakladatelství má v nabídce i některé tituly od "konkurence". Akce trvá do 8.5.2014 do 5:00.
Průšvih Heartbleed spustil v The Linux Foundation projekt nazvaný The Core Infrastructure Initiative, který by měl identifikovat a finančně podpořit klíčové projekty. Mezi zakládajícími členy projektu kromě TLF jsou např. Cisco, Dell, Facebook, Fujitsu, Google, IBM, Intel. Prvním financovaným projektem je právě OpenSSL.
Pokračování herní série Unreal Tournament by mělo vyjít i pro Linux. Doufejme, že hru nepostihne stejný osud jako Unreal Tournament 3, který byl na Linux portován, ale nikdy nevyšel kvůli problémům s jistým middlewarem. Za pozornost stojí také to, že nový UT má být bezplatný.
Pro velký úspěch prvního setkání jsme se rozhodli uspořádat další, a to 15.5.2014 v 17:30, na stejném místě v čajovně Šamanka poblíž I.P. Pavlova.
Diskuse je na volné téma týkající se linuxu. Příjemné posezení a relax. Pokud máte nějaké konkrétní téma, na které by jste rádi něco přednesli, dejte vědět na G+ nebo v diskusi.Těšíme se na Vás.
Odvolací soud v případě sporu mezi Google a Oracle ohledně platnosti autorského práva u deklarací API rozhodl opačně než federální soud. Podle odvolacího soudu deklarace autorskému právu podléhají. Tento krok může mít vážné důsledky pro interoperabilitu u řady softwarových projektů.
Po šesti letech od vydání verze 014 vyšel GoboLinux 015. Jedná se o alternativní linuxovou distribuci, jež nedodržuje standardní hierarchii souborového systému (FHS), nýbrž jsou jednotlivé programy instalovány do vlastních adresářů. Nejnovější verze GoboLinuxu přichází například s desktopovým prostředím Enlightenment 0.18.7, LibreOffice 4.2.3.3 a Linuxem 3.14.2. Více v poznámkách k vydání.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
mce: [Hardware Error] - dělat si starosti nebo ignorovat? | 2 | 6.5. 18:45 |
výkon ve 3D na ATI RS880M [Mobility Radeon HD 4225/4250] | 7 | 7.5. 17:18 |
PCI Wifi mod AP | 2 | 8.5. 12:38 |
Virtualizace(ESXi) na Atomu(Celeron J1900) | 2 | včera 17:30 |
Celeron J1900 a max. velikost RAM modulu | 2 | včera 10:39 |
Co přesně znamená doživotní záruka na SD kartu ? | 3 | 8.5. 17:37 |
Hledám hardware | 10 | včera 18:41 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
SQL GROUP, kombinace nikoliv variace | 3 | 8.5. 08:00 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
C - nacteni souboru | 11 | 8.5. 20:58 |
jquery $.post | 7 | 5.5. 12:12 |
Proč MVC | 5 | 4.5. 16:39 |
Oprava kódu array a class v php | 3 | 5.5. 22:59 |
Neznámá binárka, zjištění info | 7 | 8.5. 21:17 |
Jak se vráti zpět na původní stránku | 6 | 8.5. 23:01 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: