Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zdar!
Hledám nějakou desku à la Routerboard, Alix, či tak něco podobného, která by ideálně splňovala toto:
Existuje něco takového? Nebo alespoň něco, co by se tomu blížilo...
No, tak RPi bych za příklad rozhodně nebralChtels priklad, a kdyz ho dostanes se ti nelibi ? Pfff, tak si hledej informace sam. Mozna neni reprezentativni situace vetsiny ARMu, nicmene to zapojeni je jedno z realne pouzitych moznosti, a dobra ukazka jak to lze sprasit.
jak SoC, tak Raspberry jsou strašný slepeninySoC neni vyrobek ani vyrobce, je to zpusob provedeni hardwaru, takze celkem nechapu tvou poznamku... pretty much 100% ARMu je v provedeni SoC.
V procesoru žádný USB kontrolér být nemůže.
Může viset přímo na interní sběrnici CPU.
Problém u některých SoCů (např. tom v RPi) je to, že USB řadič je úplně hloupý a ani neumí používat přerušení. Provoz přes USB je u takového zařízení velice náročné na CPU, protože se driver musí každých 1ms/125us dotazovat řadiče na jeho stav.
OK, pak je RPi ještě debilnější, než jsem myslel
Pro 4 karty by mě nepřekvapilo, kdyby to jeden řadič neutáhl. Podložené to nemám ničím, ale 80Mbps stálý tok včetně dalších činností je docela dost. Pokud by však mělo CPU dost jader a rozdělilo si to, možná že to pojede, moc tomu ale nevěřím. Vyzkoušej a uvidíš.
No, já se ptal, odkud bereš to kategorické tvrzení, že to ARMy nezvládnou...
Tiskni
Sdílej: