Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 8. 8. 2013: Jak to dopadá, když se patche nerevidujíAktuální verze jádra: 3.11-rc4. Citáty týdne: Rusty Russell, Andrew Morton. Konečně flink()? Nerevidovaný kód ve verzi 3.11: O_TMPFILE; Tajné opravy bezpečnostních chyb.
Ubuntu Edge: Zajímavý koncept a jeden neúspěšný crowdfundingTýden před koncem července zveřejnil Canonical plán na vývoj a výrobu svého vlastního chytrého telefonu. Hned na to spustil na Indiego crowdfundingový účet, na kterém začal postupně schraňovat finance až do 32 milionů dolarů. Přesto, že se nepodařilo vybrat celou částku, jsme se podívali na koncept Ubuntu Edge blíže, jelikož se mezitím spekuluje o jiných možnostech financování.
TypeMatrix: ergonomická klávesnice jinakV tomto článku se dozvíte něco o vlastnostech klávesnic TypeMatrix a zkušenostech s nimi. Získá si vaše srdce, nebo vás odradí už od pohledu?
HW novinky: M-DISC chystá BD-R s životností 1000 letDnešní díl vyplní závěr letního sucha převážně netradičními tématy. Vévodí jim jistě chystaná zapisovatelná Blu-ray média s udávanou životností 1000 let, ale podíváme se i na architekturu IBM Power 8, vývoj kolem 220W procesoru AMD FX-9590 a zastavíme se i u Sony a jejích foťáků…
Lawrence Lessig ve spolupráci s organizací Electronic Frontier Foundation (EFF) a advokátní kanceláří Jones Day podal žalobu na australskou nahrávací společnost Liberation Music. Důvodem je zneužití autorského práva k odstranění přednášky Lawrence Lessiga z YouTube. Lawrence Lessig použil ve své přednášce s názvem Open několik krátkých ukázek z amatérských videoklipů k písni Lisztomania od francouzské kapely Phoenix. Tyto ukázky jsou dle Liberation Music, držitele práv k písni, důvodem k odstranění přednášky z YouTube. Dle Lawrence Lessiga se jedná o férové užití díla (fair use). Další informace na stránce Lawrence Lessig v. Liberation Music.
Po mnoha letech vývoje vyšlo Calibre 1.0, software pro správu elektronických knih. Nejde o verzi převratnou novými funkcemi, ale i tak se řada zajímavostí najde: konverze dokumentů z MS Word, rychlejší databázový backend, nástroj pro snadnou editaci obsahu (ToC) knihy nebo nástroj pro automatické pročištění knihy.
Matthias Clasen na svém blogu ukazuje, co bude v GNOME 3.10 (respektive co je zatím hotové). Můžete vidět nové menu se stavem systému, používání hlaviček místo plným titulků oken, nový panel pro správu displejů a další věci.
Před 22 lety oznámil Linus Benedict Torvalds v diskusní skupině comp.os.minix, že vyvíjí (svobodný) operační systém (jako koníček, nebude tak velký a profesionální jako GNU) pro klony 386 (486), že začal v dubnu a během několika měsíců by mohl mít něco použitelného. Dnes Linus Torvalds oznámil na Google+ vydání Linuxu 3.11-rc7. Použil téměř stejná slova: Vyvíjím (svobodný) operační systém (jako koníček, i když je velký a profesionální) pro klony 486+ a téměř vše, co na světě existuje. Začal jsem v dubnu 1991 a do týdne bych mohl mít verzi 3.11.
Jako vloni máte i letos možnost hlasovat pro přednášky, jejichž témata vás nejvíce zaujala, a do 7. září tak můžete ovlivnit program konference LinuxDays. Čeká vás řada zajímavých témat i zvučných jmen. Grafické akcelerátory, nasazení Linuxu ve velkých sítích, matematické řešení závislostí mezi balíčky, síťování, souborový systém ZFS v Linuxu a mnoho dalších. Přednášet vám letos mohou například Pavel Tišnovský, Ondřej ‚Oskar‘ Caletka, Tomáš ‚Scarabeus‘ Chvátal a další.
Před dvěma týdny byla v tichosti vydána nová minoritní verze správce oken Openbox. Ve dvou rychle po sobě vydaných verzích 3.5.1 a 3.5.2 přibyla podpora SVG ikon, byl upraven algoritmus umísťování nových oken, vylepšena byla spolupráce s kompozitory, aktualizovány překlady a opraveno poměrně velké množství chyb.
Byla vydána nová verze git repo managementu GitLab 6.0 s příjemným webovým rozhraním, který je OSS obdobou služby Github. Detailní info lze nalézt na blogu projektu.
Kromě běžného refaktoringu a oprav chyb jsou nové hlavně project groups, které jsou nyní již nejen síto na propagování nastavení, ale vazba mezi projektem a skupinou je trvalá, uživatele stačí přidat do skupiny a patřičně se změní jeho přístupy do projektů ve skupině. Dále merge requesty jsou možné mezi forkem a původním projektem, git branche a tagy lze spravovat přímo v gitlab UI a navíc tato verze bude jako první dostupná i v enterprise edici.
Vyšlo SQLite 3.8.0. Mezi novinky patří podpora částečných indexů nebo nový plánovač dotazů.
Výukové centrum Akademie CZ.NIC nyní nabízí také akreditovaný kurz Datové schránky. Jeho garantem je respektovaný odborník na problematiku datových schránek a vysokoškolský pedagog Jiří Peterka. První běh kurzu o datových schránkách se uskuteční v Akademii CZ.NIC 18. až 19. září a zájemci se na něj mohou přihlásit, stejně jako na další kurzy z nabídky vzdělávacího centra CZ.NIC, na internetové stránce Akademie CZ.NIC.
Nový kurz podrobně seznámí uživatele s problematikou datových schránek a všemi aspekty jejich fungování včetně právních předpisů. Účastníci se tak dozví nejen to, jaké povinnosti jsou s datovými schránkami spojeny, ale například také, jak je to s lhůtou doručení, co se stane, když obdrží zprávu, která není jejich či jak nakládat s datovými zprávami v dlouhodobém horizontu. Součástí kurzu bude také představení problematiky elektronického podpisu. Zájemci o účast na kurzu nemusí mít žádné speciální znalosti. Výhodou ale je, pokud už s datovými schránkami přišli v minulosti do styku. Dvoudenní kurz povede v Akademii CZ.NIC respektovaný odborník na datové schránky a vysokoškolský pedagog Jiří Peterka, který se o výklad podělí s Jiřím Průšou z CZ.NIC. Jiří Průša působí v CZ.NIC jako projektový manažer, jenž má s datovými schránkami mnohaleté zkušenosti, především ze svého působení ve státní správě. Ministerstvo vnitra udělilo kurzu Datové schránky akreditaci číslo AK/PV-5012013 v rámci dalšího vzdělávání úředníků územně samosprávních celků. Kurz je tedy určen především pracovníkům městských a obecních úřadů či ministerstev, přihlásit se na něj ale mohou také zaměstnanci firem, kteří se chtějí datové schránky naučit správně obsluhovat.Po vzoru Intel KMS bolo do OpenBSD naportované Radeon KMS, vďaka čomu bude možné používať akcelerovaný framebuffer, to isté platí aj o zmene rozlišení pre framebufer tak, ako to poznáme z Linuxu. Toto všetko ma na svedomí M:Tier. Je dobré podotknúť, že OpenBSD obsahuje grafické prostredie GNOME Shell, ktoré vyžaduje akceleráciu.
Při kopírování se v Linuxu místo Ctrl+V běžně používá střední tlačítko myši (Principy práce v X). Phoronix informuje o snaze některých vývojářů GNOME tento pohodlný způsob kopírování v prostředí GNOME standardně zakázat a střední tlačítko myši použít pro kontextové menu.
RSS čtečka Feedbin je od včerejška open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Feedbin může nahradit Google Reader.
Pokračování hry Metro 2033 s podtitulem Last Light bylo potvrzeno samotnými vývojáři na oficiálních stránkách. Hra by měla vyjít ještě letos a dostupná by měla být přes Steam jak pro Linux tak i Mac. Hra bude podporovat takzvaný Steam Play, tedy pokud hru máte už koupenou pro Windows, budete ji mít automaticky i pro ostatní platformy.
Vyšla Mesa 9.2. Dle poznámek k vydání se zatím jedná o vývojovou verzi. Stabilní bude až verze 9.2.1. Mesa 9.2 implementuje OpenGL 3.1 API. Číslo verze získané pomocí funkcí glGetString() a glGetIntegerv() ale závisí na konkrétním ovladači. Některé ovladače nepodporují všechny potřebné funkce OpenGL 3.1. Rozšíření GL_ARB_compatibility není podporováno. Nová řada přináší například sledování výkonu pomocí Gallium Heads-Up Display (HUD), dekódování videa pomocí UVD (2.2 a 3.0) na r600g a radeonsi přes VDPAU (vyžaduje Linux 3.10+) nebo nový ovladač freedreno gallium. Mesa 9.2 také opravuje celou řadu chyb.
Před několika dny byla vydána první veřejná stabilní verze aplikačního supervisoru jménem Ramona. Jedná se o projekt, který pochází kompletně z českých luhů a hájů. Účelem projektu je vytvoření komponenty, která sjednocuje a zjednodušuje administrátorské práce spojené s provozem např. aplikačních serverů. Projekt je hostován na GitHubu, je vydán pod BSD licencí, napsán v Pythonu a je už skoro rok úspěšně používán ve velkých korporátních aplikacích.
NVIDIA se aktuálně snaží řešit problém s koexistencí vícero implementací OpenGL (tedy knihoven libGL.so) na jediném systému. Přichází s ukázkovou open source implementací knihovny libglvnd (Vendor-Neutral GL Dispatch), se kterou je možné v jediném procesu používat různé implementace libGL, mezi kterými libglvnd volí na základě aktuálního kontextu (obrazovky, kam se vykresluje).
ZDNet informuje, že na Novém Zélandu prošel nový Patents Bill, který vylučuje software z věcí, které lze na Zélandu patentovat.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Aku maticnu dosku pre AMD F2 | 2 | 24.8. 20:16 |
Z-com ZA-5000 hack | 10 | 27.8. 22:46 |
Jakou gigabitovou sitovku | 10 | 27.8. 20:27 |
zaručený spolehlivý notebook pro Linux | 10 | včera 22:55 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Průběžné ukládání dat z MySQL | 23 | 29.8. 11:30 |
Modelování vztahu 1:2 | 3 | 29.8. 20:57 |
Poradna skupiny Arch Linux | Reakcí | Poslední |
Midnight Commander, nefunguje ctrl+o | 6 | 25.8. 12:46 |
Linux multimedia studio (LMMS) hraje c4 jako c1 | 0 | 24.8. 22:02 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Jak se prepocivaji adresy po pouziti mmap ARM | 4 | 26.8. 18:45 |
Jaký programovací jazyk učit 2013 - topic | 4 | včera 12:38 |
Rotace 3D objektu | 3 | 28.8. 11:17 |
Problém s výstupem | 7 | 29.8. 18:05 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
spustit html odkaz z konzoly | 4 | 28.8. 22:42 |
skok s nekonecneho cyklu | 11 | 29.8. 21:11 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: