Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Děj se odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti, kdy se po prvních útocích cizáků (tak je přeloženo slovo „alien“) lidstvo sjednotí a ustanoví zvláštní organizaci Phalanx. Ta je složena z elitních vojáků, vědců a inženýrů. Jako hráč jste postaven do role velitele této organizace. Jako velitel dostanete spoustu pravomocí a prostředků, ale také se budete muset zodpovídat za svou taktiku a strategii. Při bojích s cizáky nesmíte dopustit vysoké ztráty životů civilistů, tím by začla klesat spokojenost jednotlivých států a tím i jejich finančních příspěvků. A peníze potřebovat budete nejen na provoz, ale i na nákup vybavení, výrobu, výzkum a také výstavbu.
Jako první zvolíte umístění hlavní základny, odkud budete řídit boj s cizáky. Ihned po jejím postavení je třeba začít jednat. Cizáci mají obrovský náskok v technologiích, proto okamžitě zahajte výzkum. Pro jeho urychlení postavte na základně další laboratoř a ubikace. Pak bude možno mít více vědců. Ve výzkumu se můžete buď soustředit na jednu oblast, nebo toho zkoumat více najednou, ale pomaleji.
V hlavní obrazovce hry se nachází pohled na Zemi, ukazují se na ní vaše základny, vybudovaná obranná zařízení a radary včetně pokrytí. Dále jsou zde tlačítka pro ovládání pohledu, změnu rychlosti plynutí času a další důležité prvky. Součástí hry je i UFOpedia, kde si můžete jednotlivé technologie, zbraně a další věci prohlédnout a dozvědět se více. Atmosféra je umocněna i výborně zpracovanými a ve většině případů do češtiny přeloženými hlášeními o výzkumech a dalších událostech.
Hlavní součástí hry je ale přímo boj s cizáky. Většinou někde přistanou a začnou terorizovat obyvatelstvo, kliknutím na lokaci tam pošlete transportní letoun. Ten nezapomeňte vybavit vojáky a výzbrojí. Cizáky můžete i sami aktivně vyhledávat a ničit. Jakmile se v dosahu radaru objeví UFO, pošlete na něj stíhačku. Pokud je UFO příliš rychlé, je vhodnější posílat více stíhaček z více směrů. Jakmile UFO sestřelíte, pošlete tam transportní letoun s vojáky. Čas je proti vám, proto využívejte každou příležitost pro získání zkušeností v boji s cizáky, cizáckých artefaktů, technologií a v neposlední řadě i cizáků. Musíte nepřítele poznat, abyste našli jeho slabá místa a využili jeho zranitelnosti.
Po příletu na místo přistání nebo havárie cizáků se pohled přepne do módu 3D pohledu na bojiště. Pokud budou v zorném poli vojáků nějací cizáci, zobrazí se i jejich celkový počet. Hned po přistání je tedy třeba se rozhlédnout a okamžitě se krýt, případně zahájit na nekryté cizáky palbu. Pokud máte plně obsazený transportní letoun, máte k dispozici 8 vojáků. Výzbroj jednotky je potřeba pečlivě zvážit ještě před první bojovou misí, každý voják má jinou specializaci a je vhodné tuto specializaci zdokonalovat. Například vojákovi se specializací na těžké zbraně není vhodné dávat odstřelovací pušku a naopak. Dobrým nápadem je také z jednoho vojáka udělat polního lékaře – vybavit ho jen lehkou zbraní a lékárničkami. Takový voják se pak může velmi rychle pohybovat po bojišti a uzdravovat ostatní členy jednotky.
Výzbroj a výstroj můžete buď nakupovat, nebo po postavení dílen přímo vyrábět. Dále můžete i prodávat nalezené artefakty, či ukořistěné UFO. Je vhodné také na základně postavit hangár na UFO, abyste mohli zkoumat cizácké technologie a zdokonalovat vlastní obranné i útočné zbraňové systémy a také pasivní obranu (např. pancíř). Postupem času je dobré postavit další základny, radarové věže a raketová stanoviště a pokrýt radary co největší část planety. Získáte tak podrobný přehled o aktivitách cizáků a bude-li vám přát štěstí, objevíte i tajnou cizáckou základnu přímo na Zemi!
Samotný boj probíhá na tahy. Každý voják má k dispozici během tahu určitý počet časových jednotek (ČJ) a ty může spotřebovat na pohyb, střelbu, nabíjení apod. Každá zbraň má několik módů a každý je za jiný počet ČJ. Zpravidla čím přesnější má být výstřel, tím více je potřeba ČJ. Je třeba nezapomínat na nabíjení zbraní, které ovšem také stojí pár ČJ. Dále je vhodné používat i zpětnou palbu, i zde je možno vybírat v jakém módu bude použita zbraň. Po vyzbrojení omračujícím obuškem je také důležíté cizáky polapit živé a získat z nich důležité informace. Nezapomeňte tedy na základně postavit komplex cizáckých cel.
Bojiště se nacházejí po celém světě a ve hře je velké množství různě rozsáhlých map. Narazíte například na tovární komplex, osamělou chatu v lese, farmu, okraj vesnice, městskou zástavbu, africkou vesnici nebo na opuštěný hlubinný důl. Mapy jsou po grafické stránce velmi dobře zpracované a velmi různorodé. Určitě se tedy nebudete nudit. V půběhu hry se samozřejmě může stát, že narazíte vícekrát na tutéž mapu, ale u většiny map je určitá náhodnost rozmístění některých prvků mapy nebo alespoň například místo přistání cizácké lodi je jiné. Některé mapy jsou ale tak malé, že moc prostoru k náhodnosti není. Součástí hry je i UFORadiant, což je vlastně editor map a objektů. Máte-li tedy chuť a čas, můžete vytvořit vlastní mapu nebo nějaký objekt.
Hra umožnuje kromě výše popisované hry jednoho hráče i hru síťovou pro více hráčů a mód bitka, kde rovnou vstoupíte do boje na zvolené mapce. Protože je hra plně v 3D, vyžaduje akcelerovanou grafiku. Některé efekty výbuchů, stínování jsou zpracovány na velmi dobré úrovni. Velice mne překvapila i pohotová reakce vývojářů při hlášení chyb nebo požadavků na vylepšení. Tuto hru hraji většinou z vývojové verze z git repozitáře a pokud narazím na chybu, přes IRC kanál projektu jsem už párkrát problém nahlásil. Většinou se jednalo o různé drobnosti, ale pohotový vývojář to opravil do několika minut.
Grafika je podle mého názoru nadprůměrná, hudební doprovod, zvukové i grafické efekty na velmi dobré úrovni. Co se týče hratelnosti a příběhu, k tomu také nemám co vytknout. Když porovnávám se staršími verzemi, je vidět obrovský kus práce vývojářů. Pokud si tedy chcete tuto výbornou strategii zahrát, stačí nainstalovat z repozitáře své distribuce, či přímo si zkompilovat vývojovou verzi a kochat se vylepšeními. Ke kompilaci jen taková drobná poznámka: Při kompilaci map si na slabším hardwaru docela počkáte (i několik hodin) – renderování světel a stínů u zvlášť rozsáhlých a složitých map je velmi dlouhé. Můžete si tedy buď stáhnout již předpřipravené datové soubory nebo zkompilovat mapy s volbou make maps-fast. Nezapomeňte také navštívit stránky projektu.
Přeji příjemnou zábavu při boji s cizáky.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
> > neni pritomno ukladani v misich > > To je skoda, i kdyz to prinasi urcity prvek napeti... Presne, nakonec mi to prislo jako mala dan za opraseni stareho ufa. > > Neni a pravdepodobne ani nebude k dispozici znicitelny teren. > > Tak to me mrzi - nebylo nad ten pocit, jak by se as tvaril farmar, > kdyz jsme sice jeho pozemek vycistili od emzaku, ale za cenu > horiciho pole (ohen se postupne pekne siril) a rozstrilenych > stodol. A takovy vybuch benzinky ve meste, hmmmmmmHorsi je, ze se neda prostrilet raketama do ufa, nebo do budovy z boku. Nikdy jsem nemel rad dvere. > > coz dokazuje i lemrovatost rekrutu, kteri se pomalu ani na par > > metru netrefi. > > Doufam, ze hra pocita s nabiranim zkusenosti, protoze v originale > si clovek sakra rozmyslel ztratit zkuseneho vojaka... Jasne, je to UFO! Navic se Ti nestane to, ze bys udelal z vojaka se statem 255 po misi mrzaka se statem 2.
Já jsem chodil do ufa většinou vrchem, no chodil ... letěl v létacím skafandru a díru jsem si udělal nějakým tím blasterem, nebo jak se to tehdy jmenovalo ... naklikala se cesta střely (obvykle jsem dal ke stěně ufa a pak různě přes ní) a pak se potvrdil výstřel ... tahle zbraň nadělala zatracenou paseku a byl to úžasný otvírák
... většinou jsem tak udělal díru nahoře u řídící místnosti, zajmul nebo sejmul velitele a pak jsem pomalu šel dolů a likvidoval ostatní
. Jo UFO, to byly časy
.
Jasne, je to UFO! Navic se Ti nestane to, ze bys udelal z vojaka se statem 255 po misi mrzaka se statem 2.To se dalo jednoduše vyřešit. Stačil hex editor - uložit hru, otevřít soubor soldier.dat, najít jméno toho mrzáka, za ním někde tu dvojku a přepsat na FF. Nebo si jen někam zálohovat soubor soldier.dat. Podobně se dalo vyrobit superkomando supervojáků, nebo z laserové pušky udělat kanón, kterému nic neodolá, z laserové pistole skvělou omračující zbraň a plně si vybavit bázi... Moje první setkání s hexeditorem
... cheateři jsou srabi.Jak se to vezme, to chaetování mě na tom možná bavilo nejvíc. Ale to je tím, že nešlo o to naťukat během hry něco jako iddqd, ale prohledávat soubory a editovat je hexaeditorem. Výzkum řádově zajímavější, než naklikám 100 vědců, aby zkoumali laserové zbraně. Nedostatkem eleria jsem řešil jen do prvního napadení základny, stačilo ho mít trochu ve skladech a pak bylo na rozdávání (teda pokud jsem tu bázi ubránil). Tuším, že je to taky zdokumentovaný bug.
Opravdu je v misi max. 6 cizáků? Párkrát jsem to chvíli hrál v průběhu vývoje (poprvé až do místa, kde již hra "zatím" nepokračovala , ale to už je asi 3 - 4 roky zpět a od té doby se toho ve hře dost změnilo) a měl jsem pocit, že jich někde bylo i více, ale možná se mýlím.
Každopádně původní UFO bylo prostě legenda a hned vedle Fallouta jedna z nejlepších her, co jsem kdy hrál (základnu na Marsu jsem pak vystřílel vesměs s jediným vojákem, ostatní tam byly spíš tak do rezervy )
a toto je zatím asi jedna z nejlepších alternativ této hry, co jsem dosud hrál. Originál to není, ale je to rozhodně povedené.
na Marsu nakrajel mozek plasmovou puskouJá jsem mozek našel pomocí ovládnutých ufonů a rozstřelil ho vznášedlem s tou fúzní věcí a pak mi konec příběhu vůbec neseděl
Pokud se rozhodnete hru zkusit, coz byste rozhodne meli, nesestrelujte zpocatku ufo z oblohy, ale pockejte az si pekne sednou. Stihacky si s ufem neporadi a poleti k zemi jako zrale hrusky.To není úplně pravda, už začátku jdou sestřelovat běžné typy UFO s velmi vysokou úspěšností. Stačí na to základní vybavení stíhačky, které jde hned nakoupit. Během hry se pak objevují vyspělejší lodě, který jen tak sundat nejdou. Nejhorší je, když UFO začnou pronásledovat transport na/z vzdálenější mise, kde nemáš radar, ten je pak nenávratně ztracen. Existuje ale trik/cheat, když dáš hned maximální rychlost hry, tak se jakoby minou či se přeskočí ten souboj, asi kvůli příliš velkým krokům při vyhodnocování pohybu.
stalo se mi to ve verzi 2.3.1, takže asi ještě ne, ikdyž k vyzkoumání je toho ještě hodně, jak se dá přes debugger zjistit. Jen ve hře se to prostě neukáže.