Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
To je sice pravda, ale snadno se tomu zabrání. Počítám, že taky nebrojíte proti hláškám typu "opravdu chcete naformátovat tenhle oddíl?". Nebo nechcete, aby vám správce souborů mazal nevratně soubory po stisknutí delete bez potvrzení.Takovehle hlasky nastesti nikde nemam a doufam, ze se to nezmeni. K cemu ta hlaska je, to jako testuje, jestli jsem behem par us, nez se objevi, nezmenil nazor?
... nebo vám na ní nešlápl kocour.Tohle je bezesporu zásadní problém. Ty bestie chlupaté se totiž strašně rádi válí na klávesnici na které právě někdo pracuje a program který to nebere v potaz je jednoduše špatně navržen.
mkfs
se neptá, jestli má formátovat, prostě konzolové aplikace předpokládají, že víte, co děláte. Pokud chcete něco, co se ptá, použijte klikací aplikaci.
Jo, to zamykání, to je věc. x264 se pro Windows kompiluje pomocí MinGW (Ming Nemilosrdný...), takže to pochytilo tyhle unixové móresy. Už se mi stalo, že při nechtěném spuštění další instance enkodéru přepsalo druhé x264 tomu prvnímu jeho výstupní soubor (o velikosti několika GB). Ani jedna z instancí si vůbec nevšimla, že se děje nějaká nepravost (i když došlo k totálnímu znehodnocení výstupu) a vesele pokračovaly v už zbytečném enkódování. Bylo to svým způsobem i legrační - ten enkodér, co byl pozadu, zkrátil výstupní soubor na nulu (a postupně pak začal přidávat), pak ten první enkodér, který už měl několik giga hotových, když chtěl zapsat další data, zase začal zapisovat tam, kde si myslel, že předtím skončil, čímž se soubor opět nafoukl nulami na původní velikost... akorát teď nevím, jestli pak ten druhé enkodér přepisoval vnitřek toho souboru, nebo pořád zkracoval.Todle chovani je velmi zadouci v pripade, ze chcete zkratit logovaci soubor nejakeho demona.
Hele, chapu, ze te jednou vypekl x264 encoder, ale spravne reseni by bylo, aby se te zeptal jestli chces pokracovat, i kdyz soubor uz existuje (na to je v unix konvenci prepinac -f).-f/--force obvykle znamená pravý opak :)
Tak tak, říkal jsem to už u několika minulých Zpravodajů, nejde jen o -4, ale často i třeba o -2 nebo -3. Tak třeba NFS: WC - autor "garbage" hodnocení podle všeho nečetl ani druhý post, který jasně říká, co dělat.
Prakticky se stává velmi zřídka, že by se zhoršila podpora pro nějakou hru / aplikaci. Mě se to stalo jen u SW: Jedi Academy, která mi na wine 1.1.x fungovala bez problémů a workaroundů, a na 1.3.x se mi ji nepodařilo rozjet. Na 1.5.x to podle všeho zase funguje.
Tiskni
Sdílej: