OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Nejlepší imitace? Vždyť je to na poblití.Ja viem, no - neni to 63,9 bitove...
Kostrbatý zaoblení oken, jakoby průhlednost ikon v toolbaru řešená nechutným čtverečkováním,daj nejaky patch co si minule spominal...
ta zabugovaná nechutnost v preutilovi vpravo nahoře, co má tendenci se rozmazávat,???
když přes to jezdíte oknem, v nabídce chybí název aktuální aplikace,to sa da ale nastavit - len sa mi to osobne nejako nevidelo...
jsou tam nechutný podtržení, ...???
Nechápu lidi, co se snaží něco napodobit a pak je to hnusný jak tejden a ještě se chlubí, jak to mají hezký.Nechvalim, ukazujem - a asi niesom tak narocny/drbnuty ako niekto kto to musi mat tip top z fleku... Samozrejme ze sa najde niekto kto nad tym bude ohrnat nos - ale Mac OS X sa mi paci, ale nechcem ho - lebo ma kopec obmedzeni na ktore v Linuxe nenarazim...
jsou tam nechutný podtržení, ...http://www.abclinuxu.cz/blog/jarda_bloguje/2010/3/navod-jak-se-zbavit-podtrzeni-v-gtk
daj nejaky patch co si minule spominal...Patch na průhlednost pro pixbuf engine najdeš např. u mého (kvůli omezením GTK a občasnou ignorací ze strany aplikací taky zabugovaného) tématu WE Ergo Blue, který jsem vypreparoval tuším z Murrine enginu.
ta zabugovaná nechutnost v preutilovi vpravo nahoře, co má tendenci se rozmazávatOk, upřesním: ta věc na přepínání pohledu. Ten elementary šmejd je zabugovanej, občas to zmizí (tak 1 za den, nebo při určitých konfigurací toolbaru), často je to vykreslené špatně (jsou přes to čáry apod)
když přes to jezdíte oknem, v nabídce chybí název aktuální aplikaceAno, vím, že se to dá nastavit. Pokud je to pokus o vzhled MacOS X, tak to tam "má" být.
jsou tam nechutný podtrženíTo už někdo vysvětlil odkazem.
Uz to nieje ani Linux, som isiel teraz za znamym s notebookom a on ze kedy som si kupil maly AppleTo je nulová vypovídající hodnota, mě jednou na fakultě informatiky na gnome někdo řekl "co to je za windows".
Tiskni
Sdílej: