Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Na klávesnicích existují dva typy kláves nad rámec těch běžných:
Zprovozněním přídavných tlačítek na klávesnici se podrobně zabývá článek Multimediální a jinak vylepšené klávesnice.
Dále uvedené se týká grafického prostředí X, pro konzoli je postup odlišný.
X Window přijímá kódy kláves z klávesnice (keycode
) a přiřazuje jim vlastní "symboly" (keysym
). Například kód klávesy 0x0061
bez modifikátoru má přiřazen symbol "a
". Pokud tedy změníme mapování kódu klávesy na symboly X serveru, po jejím stisku vyšle X server námi definovaný kód.
Ke zjištění keycode
, který daná klávesa posílá, slouží program xev
. Ten vytvoří jednoduché okno a do konzole zobrazuje události, které okno dostalo. Po stisku klávesy se v konzoli zobrazí výpis, obsahující mimo jiné i keycode
a keysym
. První je kód, který vyslala klávesnice, druhý je symbol, na který byl kód přeložen.
Každá klávesa by měla vygenerovat dvě události, KeyPress při stisknutí a KeyRelease při uvolnění. V následujícím vzorovém výstupu je zvýrazněna hodnota keycode
, která vás zajímá.
KeyPress event, serial 28, synthetic NO, window 0x3e00001, root 0x48, subw 0x0, time 45480466, (125,51), root:(410,836), state 0x2000, keycode 222 (keysym 0x0, NoSymbol), same_screen YES, XLookupString gives 0 bytes: XmbLookupString gives 0 bytes: XFilterEvent returns: False KeyRelease event, serial 31, synthetic NO, window 0x3e00001, root 0x48, subw 0x0, time 45480575, (125,51), root:(410,836), state 0x2000, keycode 222 (keysym 0x0, NoSymbol), same_screen YES, XLookupString gives 0 bytes:
K těmto číslům nyní přiřadíte klávesy (symboly). Přiřadit můžete jaké chcete, kupříkladu F13 až F35. Seznam možných symbolů naleznete v souboru /usr/include/X11/keysymdef.h
. Z názvů odstraňte prefix XK_
a vznikne název symbolu. Kupříkladu z definice XK_F13
vznikne symbol F13
. K přiřazení slouží nástroj xmodmap, do souboru ve vašem domovském adresáři .Xmodmap přiřadíte klávesy následujícím způsobem.
keycode 222=F13
Nyní potřebujete tyto klávesy nějak využít, různá desktopová prostředí to umožňují přímo jako například KDE, nebo můžete využít program xbindkeys
, popsaný v článku Multimediální a jinak vylepšené klávesnice.
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 27.7.2005 20:53 | Poslední úprava: Fluttershy, yay!, 6.7.2013 21:30 | Další přispěvatelé: Pavell, Robert Krátký | Historie změn | Zobrazeno: 6587×
Tiskni
Sdílej: