Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
mount
a odpojují příkazem umount
. Prakticky všechny distribuce linuxu při startu zavolají příkaz mount -a
, a připojí tak diskové oddíly uvedené v souboru /etc/fstab.
<oddíl> <bod připojení> <souborový systém> <parametry> <dump> <fsck>
/dev/hda1
. Další možností je připojování pomocí UUID oddílu (UUID oddílů lze nalézt v adresáři /dev/disk/by-uuid) nebo pomocí LABEL (názvu oddílu, který bývá zadáván při vytváření souborového systému).
V některých případech nemá smysl blokové zařízení uvádět, například u virtuálních souborových systémů, jakými jsou např. proc nebo tmpfs. Pak se obvykle místo označení blokového zařízení vloží slovo „none“ (lze ale použít i nějaký jiný řetězec).
auto
a typ souborového systému bude určen automaticky (pokud to bude možné). Pokud se na oddílu mohou vyskytovat např. dva souborové systémy (typicky ISO9660 a UDF u DVD/CD mechaniky), můžeme uvést oba dva a oddělit je čárkou (bez mezery): iso9660,udf
. Seznam podporovaných souborových systémů je k nalezení v souboru /proc/filesystems.
/dev/sda1 / reiserfs noatime 0 0 /dev/sda2 /home ext2 noatime 0 0 /dev/hda2 /mnt/temp vfat noauto,user,dmask=0007,fmask=0113,gid=100 0 0 /dev/hdc /cdrom udf,iso9660 noauto,user,ro 0 0 /dev/hdc /mnt/dvdram udf noauto,user,noatime,rw 0 0 UUID=3736-3564 /mnt/d80 vfat user,noauto,dmask=0007,fmask=0113,gid=100 0 0 none /proc proc defaults 0 0V uvedeném příkladu je uvedeno sedm klasických nebo virtuálních (reálně neexistujících) oddílu/souborových systémů. Prvním z nich se nachází na disku /dev/sda1 (první oddíl SCSI/SATA disku), bude připojen jako kořenový (/), obsahuje souborový systém ReiserFS, a má jediný parametr - noatime - který zamezí ukládání informací o čase posledního přístupu k souboru (tato informace se téměř nevyužívá, zato zpomaluje diskové operace). Dalším souborový systém se nachází na druhém oddílu téhož disku (/dev/sda2), bude připojen do adresáře /home, obsahuje souborový systém Ext2. Třetí souborový systém se nachází na druhém oddílu klasického PATA disku (proto /dev/hda2), bude připojen do adresáře /mnt/temp a obsahuje souborový systém FAT. Parametr noauto říká, že tento souborový systém nemá být připojován automaticky (při startu), parametr user říká, že k připojení není potřeba administrátorských práv. Ostatní parametry jsou specifické pro FAT a určují s jakými přístupovými právy bude oddíl připojen. Následující dva řádky jsou zajímavé tím, že připojují stejné zařízení (/dev/hdc) na dvě různá místa (/cdrom resp. /mnd/dvdram). Při připojování do adresáře /cdrom se postupně vyzkouší přítomnost dvou souborových systémů: UDF a v případě neúspěchu ISO9660. Při připojování do adresáře /cdrom bude souborový systém připojen pouze pro čtení (parametr ro). Oddíl na předposledním řádku je specifikován pomocí UUID. Tento způsob se typicky používá u přenosných (USB) disků, u kterých nelze zaručit, že budou připojeny vždy jako stejné zařízení (např. vždy jako /dev/sdc). Poslední řádek specifikuje, že virtuální souborový systém proc bude připojen do adresáře /proc. Takto specikikované souborové systémy je možné připojovat výše zmíněným příkazem mount; např. příkazem
mount /cdrom
se připojí zařízení /dev/hdc do adresáře /cdrom. Tomu je ekvivalentní následující jednorázový příkaz:
mount -t udf,iso9660 -o ro /cdrom
Dokument vytvořil: finn, 8.10.2007 23:06 | Poslední úprava: finn, 22.10.2007 21:03 | Historie změn | Zobrazeno: 2973×
Tiskni
Sdílej: