abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 19:22 | Nová verze

Byla vydána verze 11.3 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy v příspěvku na blogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
22.9. 13:00 | Komunita

Do 30. října se lze přihlásit do dalšího kola programu Outreachy (Wikipedie), jehož cílem je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny. Za 3 měsíce práce, od 4. prosince 2018 do 4. března 2019, v participujících organizacích lze vydělat 5 500 USD.

Ladislav Hagara | Komentářů: 91
21.9. 22:22 | Komunita

Společnost Purism představila kryptografický token Librem Key. Koupit jej lze za 59 dolarů. Token byl vyvinut ve spolupráci se společností Nitrokey a poskytuje jak OpenPGP čipovou kartu, tak zabezpečení bootování notebooků Librem a také dalších notebooků s open source firmwarem Heads.

Ladislav Hagara | Komentářů: 8
21.9. 20:33 | Nová verze

Společnost NVIDIA oficiálně vydala verzi 10.0 toolkitu CUDA (Wikipedie) umožňujícího vývoj aplikací běžících na jejich grafických kartách. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.9. 20:00 | Upozornění

Příspěvek Jak přežít plánovanou údržbu DNS na blogu zaměstnanců CZ.NIC upozorňuje na historicky poprvé podepsání DNS root zóny novým klíčem dne 11. října 2018 v 18:00. Software, který nebude po tomto okamžiku obsahovat nový DNSSEC root klíč, nebude schopen resolvovat žádná data. Druhým důležitým datem je 1. února 2019, kdy významní výrobci DNS softwaru, také historicky poprvé, přestanou podporovat servery, které porušují DNS standard

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 11
21.9. 15:55 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 156. brněnský sraz, který proběhne v pátek 21. září od 18:00 v restauraci Na Purkyňce na adrese Purkyňova 80.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.9. 13:22 | Nová verze

Alan Griffiths z Canonicalu oznámil vydání verze 1.0.0 display serveru Mir (GitHub, Wikipedie). Mir byl představen v březnu 2013 jako náhrada X serveru a alternativa k Waylandu. Dnes Mir běží nad Waylandem a cílen je na internet věcí (IoT).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
20.9. 22:00 | Nasazení Linuxu
Stabilní aktualizace Chrome OS 69 (resp. Chromium OS), konkrétně 69.0.3497.95, přináší mj. podporu linuxových aplikací. Implementována je pomocí virtualizace, a proto je tato funkce také omezena na zařízení s dostatkem paměti a podporou hardwarové akcelerace, tudíž nejsou podporovány chromebooky s 32bitovými architekturami ARM, či Intel Bay Trail (tzn. bez Intel VT-x).
Fluttershy, yay! | Komentářů: 6
20.9. 21:32 | Zajímavý projekt

Došlo k uvolnění linuxové distribuce CLIP OS, vyvíjené francouzským úřadem pro kybernetickou bezpečnost ANSSI, jako open source. Vznikla za účelem nasazení v úřadech, kde je potřeba omezit přístup k důvěrným datům. Je založená na Gentoo.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
20.9. 16:00 | Komerce

Zjistěte více o bezpečné a flexibilní architektuře v cloudu! IBM Cloud poskytuje bezpečné úložiště pro Vaše obchodní data s možností škálovatelnosti a flexibilitou ukládání dat. Zároveň nabízí prostředky pro jejich analýzu, vizualizaci, reporting a podporu rozhodování.

… více »
Fluttershy, yay! | Komentářů: 12
Na optické médium (CD, DVD, BD aj.) jsem naposledy vypaloval(a) data před méně než
 (13%)
 (14%)
 (21%)
 (23%)
 (24%)
 (3%)
 (0%)
Celkem 402 hlasů
 Komentářů: 34, poslední dnes 12:54
Rozcestník
Nástroje

Jaká je podpora NTFS pod Linuxem?

Úvod do problému

Nejprve je potřeba říct, že NTFS není opensource a není známa jeho celá specifikace. Z toho vyplývají určité omezení a možné problémy. Připojit disk s NTFS lze ale nyní v linuxu velmi snadno. Můžeme použít několik ovladačů pro připojení :

 1. ntfs-3g
 2. modul ntfs obsažený v jádru
 3. ntfsprogs
 4. captive

Zápis na disk s NTFS přes ntfs-3g

Projekt ntfs-3g (3g = třetí generace) je mezi projekty zabývajícími se přístupem na NTFS nejnovější a nabízí plnou podporu čtení/zápis, vysokou stabilitu a oproti ostatním projektům odstraňuje některé chyby a má také velmi dobrý výkon. Umožňuje také připojení disku i s poškozeným souborovým systémem NTFS (třeba při výpadku proudu), kdy již není potřeba nabootovat do Windows a chybu nechat opravit příkazem chkdsk.

Připojení disku se provádí příkazem

mount -t ntfs-3g váš oddíl /media/přípojné místo # např. mount -t ntfs-3g /dev/hda1 /media/windows 

nebo přidáním příslušné řádky do souboru

/etc/fstab

váš oddíl /media/přípojné místo ntfs-3g defaults,locale=cs_CZ.utf8,fmask=111 0 0 

Samozřejmě, místo

váš oddíl

tam bude název vašeho NTFS disku, místo

přípojné místo

tam bude adresář, kam se váš disk připojuje.

V případě onoho "poškozeného" souborového systému NTFS lze přidat ještě volbu 'force':

mount -t ntfs-3g -o force váš oddíl /media/přípojné místo

nebo

váš oddíl /media/přípojné místo ntfs-3g defaults,locale=cs_CZ.utf8,fmask=111,force 0 0

 

Připojení disku s NTFS s využitím jaderného modulu ntfs

Modul pro práci s NTFS (ntfs.ko) který se vyskytuje v distribučních jádrech umožnuje pouze jeho čtení. Pokud je tento modul zkompilován s podporou pro zápis, tak pozor na jeho omezení - nelze měnit názvy souborů ani vytvářet soubory nové. Chcete-li tedy nějaký soubor přesunout na disk s NTFS, pak jej musíte nakopírovat do již existujícího souboru. Připojit diskový oddíl s NTFS můžete zcela běžným způsobem pomocí příkazu mount.

# mount -t ntfs /dev/hda2 /mnt/disk_c -o nls=utf8

Připojí váš druhý primární oddíl na prvním IDE disku do adresáře /mnt/disk_c (ten před použitím příkazu mount musí existovat a měl by být prázdný - po připojení diskového oddílu se totiž k jeho obsahu nedostanete, dokud jej neodpojíte).

Pokud chcete k tomuto diskovému oddílu přistupovat i jako běžný uživatel, přidejte do parametru "-o" hodnotu uid="vaše_uid". Všem uživatelům povolíte přístup hodnotou umask=000, což je celkem nebezpečné. Rozumné řešení spočívá ve vytvoření skupiny např. ntfsdisk, přidání uživatelů, kteří mají mít přístup k disku do této skupiny a při připojování disku uvédst parametry uid=root,gid=ntfsdisk,umask=007. Pak soubory sice budou patřit nejen rootovi, ale i skupině ntfsdisk a všichni v této skupině budou moci zapisovat dle libosti. Pokud bude používat disk jen jeden uživatel, stačí nastavit parametr uid na jeho jméno a umask na 077.

Aby nebylo nutné připojovat disk manuálně po každém restartu, přidejte řádek s příslušně upravenými hodnotami do souboru /etc/fstab

/dev/hda2 /mnt/disk_c ntfs auto,nls=utf8,umask=007  0  0

Více man fstab.

 

Připojení disku s NTFS s využitím jaderného modulu FUSE

Kompletní podporu NTFS (čtení i zápis) poskytuje řešení přes ntfsprogs s využitím FUSE. Modul pro FUSE (fuse.ko) se vyskytuje v jádře od verze 2.6.14 (starší verze jádra je nutno patchovat), lze přes něj lokálně připojovat nejenom diskové oddíly s NTFS, ale také např. vzdálené adresáře přes SSH, FTP, WebDAV, atd..

Nejprve si ověřte, obsahuje-li vaše distribuce balíky pro práci s fuse (fuse-utils či libfuse2) a ntfs (libntfs8 čintfsprogs).Názvy balíků těchto nástrojů se mohou v jednotlivých distribucích lišit. Pak si zkontrolujte zda-li je máte nainstalovány ve vašem systému.

## V balíčkovacím systému postaveném na DEB
dpkg -l | grep "\(ntfs\|fuse\)"

## V balíčkovacím systému postaveném na RPM
rpm -qa | grep "\(ntfs\|fuse\)"

## V balíčkovacím systému Portage
epm -qa | grep -e ntfsprogs -e fuse # pokud nemáte epm, tak emerge epm ;-)

## V balíčkovacím systému Pacman
pacman -Q ntfsprogs
 1. Nejprve je nutno zajistit, aby se modul FUSE natahoval ihned při startu, takže přidáme jeho název do souboru /etc/modules (Ubuntu) nebo /etc/modprobe.conf (pro jádra 2.6)
  echo fuse | tee -a /etc/modules
  
  nebo 
  
  echo alias fuse fuse | tee -a /etc/modprobe.conf
  
 2. Pak vytvoříme skupinu ntfs
  addgroup ntfs
  
  Při vytváření skupiny by mělo vyléz něco podobného:
  Adding group `ntfs' (1001)...
  Done.
  
  Tu nastavíme všem uživatelům, co by měli mít zápis do diskového oddílu s NTFS povolen
  adduser uzivatel ntfs
  
 3. Do souboru /etc/fstab přidáme patřičně upravený následující řádek
  /dev/hda1  /mnt/disk_c  ntfs-fuse  auto,gid=1001,umask=0002  0  0
  
  Pokud chcete zablokovat přístup uživatelům co nejsou ve skupině ntfs tak nastavte umask=0007

Pozn.: V Ubuntu Dapper se vyskytuje bug. Je třeba opravit symlink /sbin/mount.ntfs-fuse

bash:~$ sudo rm /sbin/mount.ntfs-fuse && sudo ln /usr/bin/ntfsmount /sbin/mount.ntfs-fuse

Po restartu by mělo být možné disk s NTFS nejen číst, ale také na něj zapisovat.

Zde odkaz na stránku s postupem nastavení ntfs-fuse ze které jsem čerpal.

 

Zápis na disk s NTFS přes captive

Podporu pro zápis nabízí také třeba projekt captive. Jelikož používá originální ovladač ntfs.sys z Windows, je podpora NTFS zcela kompletní. Nevýhodou je nižší rychlost ovladače (cca 500kB/s), který funguje podobným způsobem jako Wine. Také pravděpodobně budete potřebovat licenci na MS Windows abyste originální ovladač mohli použít. Toto řešení je již zastaralé a překonané.

Související dokumenty

Na co se často ptáme: /etc/fstab (článek)
FEDORA CORE 3 + NTFS (diskuse)
Balíčky s NTFS podporou pro Fedoru a Red Hat (externí dokument)
FUSE (externí dokument)
Captive (externí dokument)
Zážitky s ntfsprogs (blog)
Článek pro LinuxExpres s jednoduchým návodem (externí dokument)
ntfs-3g pod obyčejným uživatelem (diskuse)

Dokument vytvořil: Mark Stopka, 21.7.2005 01:54 | Poslední úprava: Leoš Literák, 7.1.2009 12:16 | Další přispěvatelé: alium, jose17 | Historie změn | Zobrazeno: 12142×

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.