Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
1 748,11 disk 808,01 256MB DDR 2 355,01 zdroj 1 510,11 DVD 3 378,41 VIA EPIA ----------- 9 799.65 Kč... a je to bez case.
Na slušný zvuk to ale asi bude chtít nějakou pořádnou zvukovku - viděl jsem pěknýho externího soundblastera na usb.Tohle mi nějak nejde dohromady.
Pro analogové vstupy/výstupy je to určitě ideální volba. Zvukovky do PCI se externím nikdy nevyrovnají.Tak to je mýtus jak vrata. Dnešní lepší karty do PCI udělají i 120dB rozlišení (a to i na A/D straně). To se s nějakým multimediálním šuntem do USB nedá vůbec srovnávat. Nehledě na to, že většina těch externích karet je stejně napájená z počítače, takže je vystavená všemu tomu bordelu, co generují vnitřnosti PC, úplně stejně jako karta interní. Něco jiného jsou samozřejmě profesionalní karty vyšší třídy s mikrofonními předzesilovači, kde se pracuje se signály o ampitudě nula nula nic, takže nekompromisní řešení = extra napájení a galvanické oddělení od počítače.
Co myslíte tím „Dnešní lepší karty do PCI”?Tím myslím například ESI Juli@, E-MU 1212m a E-MU 0404, M-Audio Audiophile 24192, RME, Lynx a pod.
Všechny interní zvukovky, které jsem zkoušel, posílají na alalogové výstupy otřesné zvuky při pohybu myší, při změně zatížení procesoru apod.A co to bylo za zvukovky? Tohle pamatuju z dřevních dob noname ISA a nějakých tridentů a podobných hrůz. Z karet prodávaných posledních cca 5 let by to neměla dělat žádná. Ani moje dva zoltrixy s CMI8738 s tímhle problém neměly.
Pro takovéto multimediální centrum potřebujete spíše technologie jako EAX4, DTS-ES, THX, ASIO 2 apod.To jsi právě opsal z nějaké krabice a ani nevíš, co to znamená (hint: jedno se týká games pod windows, další ovladačů pro windows a ty zbylé dvě jsou akorát žblept stejného druhu, jako když si někdo na zvuku natiskne, že má podporu mp3 a wma).
A navíc, nedám za kartu 15000!Vždyť si nemusíš kupovat hned Laylu 3G. Co bys taky dělal s osmi vstupama, symetrickejma mikrofonníma vstupama s fantomem a ADAT rozhraním. Kolem 3 tisíc koupíš skvělou kartu na domácí kino. Fakt nevím, proč bych si měl z tolika karet na trhu automaticky vybrat tu nejblbější.
EAX jsou HW efekty pro simulování různých poslechových místkteré se používají pouze ve hrách pod windows na kartách od creative.
DTS-ES (extended surround) je podpora pro 6.1 a 7.1Přesněji řečeno jsou to kódovací schémata (tuším tři), které různými rozšiřují dts o další kanály. Ze zvukovou kartou to naprosto nesouvisí, jediný požadavek je dostatečný počet výstupů.
THX je „certifikát kvality zvukové reprodukce pro filmy” a nikdo si ho asi jen tak na krabici nenapíšeNe nenapíše, protože se za to platí licenční poplatky a samo o sobě to natisknuté na nějakém výrobku nic neznamená. Jakýs takýs význam to má u kompletí instalace v kině, kde se to skutečně měří a pokud daná instalace vyhovuje nastaveným kritériím tak dostane THX certifikaci. Natisknuté na zvukové kartě je to ale akorát naprosto směšný marketingový žblept.
a ASIO by mělo zaručovat nízkou latenci, ale je pravda, že tohle si asi může napsat kdokolivASIO = alternativní zvukový ovladač pro windows, který si navrhli autoři profesionální audio aplikací, protože standardní windows ovladače a jejich API bylo naprosto nepoužitelné.
A co to vzít z "druhého konce", a koupit ne "počítač na multimédia" ale přímo "multimedia device" které umí přehrávat data z počítače. Jako např. KISS.
Něco podobného se řešilo tady (vřele doporučuji přečíst diskuzi!!) a podruhé (po nějaké době) tady.
Možná tam člověk nenajde přesný návod, ale jsou tam probrané různé směry a jejich výhody a nevýhody.
--raadjek
A co třeba tohle? Jestli se nepletu, tak to má (nebo aspoň měl) v nabídce Alzasoft.
Tiskni
Sdílej: