Byla vydána nová verze 9.20 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze například nový balíček RustDesk Server pro vzdálený přístup.
Jonathan Thomas oznámil vydání nové verze 3.4.0 video editoru OpenShot (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdrojové kódy OpenShotu jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení je i balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit.
Byla vydána nová verze 1.6 otevřeného, licenčními poplatky nezatíženého, univerzálního ztrátového formátu komprese zvuku Opus (Wikipedie) a jeho referenční implementace libopus. Podrobnosti na demo stránce.
Vojtěch Polášek představil Vojtux, tj. linuxovou distribuci pro zrakově postižené uživatele. Vychází ze spinu Fedory 43 s desktopovým prostředím MATE. Konečným cílem je, aby žádný Vojtux nebyl potřeba a požadovaná vylepšení se dostala do upstreamu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) druhá RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 160 (pdf).
Izrael od února zakáže dětem používat v prostorách základních škol mobilní telefony. Podle agentury AFP to uvedlo izraelské ministerstvo školství, které zdůraznilo negativní dopady, které na žactvo používání telefonů má. Izrael se tímto krokem přidává k rostoucímu počtu zemí, které dětem ve vzdělávacích zařízeních přístup k telefonům omezují.
Internetová společnost Google ze skupiny Alphabet pravděpodobně dostane příští rok pokutu od Evropské komise za nedostatečné dodržování pravidel proti upřednostňování vlastních služeb a produktů ve výsledcích vyhledávání. V březnu EK obvinila Google, že ve výsledcích vyhledávání upřednostňuje na úkor konkurence vlastní služby, například Google Shopping, Google Hotels a Google Flights. Případ staví Google proti specializovaným
… více »Byl oznámen program a spuštěna registrace na konferenci Prague PostgreSQL Developer Day 2026. Konference se koná 27. a 28. ledna a bude mít tři tracky s 18 přednáškami a jeden den workshopů.
Na webu československého síťařského setkání CSNOG 2026 je vyvěšený program, registrace a další informace k akci. CSNOG 2026 se uskuteční 21. a 22. ledna příštího roku a bude se i tentokrát konat ve Zlíně. Přednášky, kterých bude více než 30, budou opět rozdělené do tří bloků - správa sítí, legislativa a regulace a akademické projekty. Počet míst je omezený, proto kdo má zájem, měl by se registrovat co nejdříve.
host security.debian.org, jestli ti taky vypíše tu špatnou adresu.
3) Správná adresa je 82.94.249.158, můžeš ji zadat do /etc/apt/sources.list místo security.debian.org (čímž ale problém nevyřešíš, jenom ho obejdeš)
host security.debian.org zadáš v konzoli přímo v tom tvém Debianu?
(Mě to vyhodí
security.debian.org A 194.109.137.218 security.debian.org A 82.94.249.158 security.debian.org A 128.101.80.133) A co se stane, když zadáš adresu
http://security.debian.org do webového prohlížeče ?
Jinak "internet bez problémů běží" jsem si vyložil tak, že když zadáž do www prohlížeče nějakou adresu, tak se stránka načte - je to tak?
/etc/apt/sources.list tohle:
deb http://security.debian.org/ stable/updates main contrib non-free
tak apt-get update nefunguje?
deb ftp://ftp.cz.debian.org/debian stable main contrib non-free
Potom znovu apt-get update
/etc/apt/apt.conf.d/70debconf, řekl bych, že to nemá s řešením problému moc společného (pokud to budeš zkoušet, tak ten soubor jenom přesuň a potom ho tam vrať; to, co dělá je docela zapotřebí.)
Taky by mohlo pomoct vytvořit /etc/apt/apt.conf, pokud opravdu neexistuje a zapsat do něj konec řádku (např. takhle: echo >/etc/apt/apt.conf).
Když změníš ten DNS server v /etc/resolv.conf, za jak dlouho se to změní zpátky. Stane se to hned?
Poslední co mě napadá, zadej příkaz echo $http_proxy, jestli se něco vypíše, ale asi ne.
Tak som vyskusal vsetky horeuvedene kroky, a stale nic.
echo $http_proxy nevypise nic
Zmenil som dns server na ip, ktore je uvedena na routri a prekvapivo sa nemeni, aj ked sa pred tym menil hned, teraz ostane ip, ktoru zadam ja a nemeni sa teda na 192.168.1.1 co je adresa routra.
No ale aj tak aktualizacia nefunguje a pise docasne zlyhanie pripojenia k security.debian.org al. k ftp.cz.debian.org
Dočasné zlyhanie pri zisťovaní 'ftp.cz.debian.org'
53% [Pripája sa k ftp.cz.debian.org]
No mailing listy som prehladaval aj ja a bohuzial ziadne riesenie. No inac toto je velky problem a skutocne neviem, co mam teraz robit, ked nemam pristup k aktulizaciam. Debian by som si velmi rad nechal, ale skutocne neviem, co dalej. Nedaju sa opravne balicky nainstalovat externe? Zeby som ich stiahol od niekal a potom nainstaloval?
dpkg -i jméno_balíčku.deb.
Eventuelně, pokud je jich víc, můžeš je nejdřív stáhnout všechny, vytvořit lokální zdroj (návod je tady) Pak budeš moci používat apt-get i pro balíčky, které máš lokálně na disku.
Problém je v tom, že budeš muset ručně hledat, jaké balíčky je potřeba aktualizovat.
Než s tím začneš, zkus nejdřív stáhnout a pomocí dpkg ručně přeinstalovat balíček apt (verze stable, testing a unstable, podle toho, co používáš). Možná je v tom, který máš nainstalovaný, chyba.
Taky bych se být tebou ještě pořádně podíval na nastavení toho routeru, možná ti to blokuje.
auto eth0
iface eth0 inet static
address xxx.xxx.xxx.xxx
netmask xxx.xxx.xxx.xxx
network xxx.xxx.xxx.xxx
broadcast xxx.xxx.xxx.xxx
gateway xxx.xxx.xxx.xxx
# dns-* options are implemented by the resolvconf package
dns-nameservers xxx.xxx.xxx.xxx
Neuveritelne. Len sa chcem opytat, ako vlastne ta aktualizacia funguje. Zadam prikaz apt-get update, vypise uspesnu aktualizaciu, ale co to znamena. Budu sa mi stahovat najnovsie aktualizovane balicky a tie sa potom automaticky instalovat, alebo ako to funguje?
apt-get update
apt-get upgrade
/etc/apt/source.list. Pokud tam budes mit pouze radek s odkazem na zdroj bezpecnostnich aktualizaci, tak se ti nic jineho nemuze aktualizovat. Mozna by se to dalo vyresit i nejak pres parametr -t (neco jako apt-get -t testing/updates upgrade), ale nevim, nepouzivam...
/etc/apt/sources.list odstranit zdroje pro testing a nechat tam jenom zdroje pouze pro etch-security
Pokud používáš unstable, tak v tom žádné bezpečnostní aktualizace nejsou
Tiskni
Sdílej: