abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 740 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: vycisteni Debianu

    14.8.2006 21:33 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    vycisteni Debianu
    Přečteno: 505×
    zdravim,
    potreboval bych poradit jak na vycistit a celkove zrychlit debian. pri beznem pouzivani me pripada ze je system hodne pomaly, hlavne se to tyka velkeho zatizeni disku pri spousteni jakychkoliv programu. Nevim cim to muze byt, protoze uplne nova instalace na stejnem zeleze byla radove rychlejsi nez tato cca rok stara a nejak vyrazne vic programu nemam nainstalovanych. Zkousel jsem prohledavat forum a skusil jsem deborphan a apt-get clean ale nejak moc to nepomohlo. Kdysi jsem se tu ptal jak je to s fragmentaci linuxovych filesystemu, protoze jsem na to byl zvykly kdys jsem pouzival win a bylo me receno ze fragmentace neexistuje a defragmentace se neprovadi.
    Takze bych se chtel zeptat co udelat pro zrychleni prace se systemem, hlavne stim diskem...

    konfigurace: Debian testing 2.6.15-1-k7, disk Seagate 200GB 7200rpm, SATA, 8MB. CPU Sempron 2200+, RAM 512MB.
    Jeste takovy detail - / mam 14GB velky a je vyuzitych 4GB, jsou na jednom oddile vsechny adresare krome /home. Premyslel jsem jestli by nepomohlo sytstem preinstalovat a dat zvlast treba /usr a /var, ale nevim jestli by to k necemu bylo, jestli mate nekso skusenosti tak napiste.
    Diky.
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.

    Odpovědi

    Heron avatar 14.8.2006 21:37 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu

    Kdysi jsem se tu ptal jak je to s fragmentaci linuxovych filesystemu, protoze jsem na to byl zvykly kdys jsem pouzival win a bylo me receno ze fragmentace neexistuje a defragmentace se neprovadi.

    Tohle je mýtus, fragmentace FS celkem logicky existovat musí. Linuxové FS si s tím sice umějí poradit lépe (např. lepším vyhledáváním volných bloků při vytváření souoborů), než např. FAT, ale není to tak slavné, jak si někteří myslí. Sám jsem se tímto problémem zabýval, jediný FS, který má online defrag je XFS (a nástroj xfs_fsr). A pro ext3 jsem našel jedinou radu: překopírovat soubory jinam a nakopírovat zase zpět. Takže pokud to nemáte na XFS, tak vám nic jiného nezbude.

    14.8.2006 21:52 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    diky za reakci, rikal jsem si ze fragmentace asi nejaka bude. ale kvuli tomu prechazet na jiny FS se me moc nechce. O prekopirovani dat jinam a pak zpet jeste pouvazuju, jenomze to je takove hrube reseni ktere resi az dusledek. A taky si myslim ze to spomaleni nebude zpusobeno jenom timto, nekde to musi jit jeste vyladit. Tedka si hraju s aptitude a likviduju kazdy balik ktery nepotrebuju, mozna to trochu pomuze a nebo si taky znicim system...:-)
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    15.8.2006 19:28 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    todle muze byt problem pokud je disk prilis zaplneny.

    byva to ruzne podle verze jadra a souboroveho systemu, ale pokud je min jak 1GB volneho mista na velkych discich, tak obecne zacinaji fungovat "hur". Ale pro nevim kterou verzi jadra delal nekdo benchmark ext3 a vypadlo z nej, ze kriticka hranice zacina od 200MB zbyvajiciho volneho mista. Samozrejme pokud nejde o linearni pristup...
    Heron avatar 15.8.2006 20:20 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Přiznám se, že jsem to příliš netestoval. Ale když jsem po cca 1 roce užívání ext3 FS (a po neustálném utvzování ostatních linuxáků v tom, že linux defrag nepotřebuje), zjistil (nástrojem filefrag), jak moc jsou některé soubory fragmentované (desítky až stovky fragmentů per file -- rekord byl tuším 5600), začal jsem hledat na webu.

    A kromě opětovného ujistění, že linux defrag opravdu nepotřebuje jsem našel lidi s podobným problémem, včetně jednoho chudáka, který měl 90% souborů non-continue. Jediný FS, který umí defrag je XFS. A při pohledu na výsledky každodenní defragmentace (kde vidím desítky souborů s průměrně 5 fragmenty) je mi jasné, že ostatní FS na tom nemohou být lépe. Dodám, že volného místa mám min. 30%. Celkem mě zaráží, že vývojáři FS na tohle nemyslí, a že to neumí třeba nástroj fsck (když už umí vytvořit index pro adresáře), třeba offline, to už je jedno.
    16.8.2006 16:33 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Otázka je, jakého charakteru ta fragmentace je. Jestli se jako fragment počítají jen fyzicky nesousedící chunky, ještě to nemusí skoro nic znamenat. Pořád ještě můžou být blízko sebe na stopě nebo na blízkých stopách - pokud vím, přesně o tohle se ext3 při zápisu snaží. Charakter přístupu taky leccos ovlivňuje, náhodný přístup k bloku to nezpomaluje.
    17.8.2006 16:23 Tomáš | skóre: 31 | blog: Tomik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    K tomu prekopirovani mam otazku. Bude system bootovat, kdyz mu takhle prekopiruju jadro tam a zpatky? Jak zavadec mam GRUB. U Lila jsem si jisty, ze to fungovat nebude.
    17.8.2006 16:32 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    me system po prekopirovani bez problemu nabootoval. ale oddil jsem nerusil, jen jsem z neho vse smazal a pak nakopiroval zpet. a na grub by to nemelo mit zadny vliv, ten mas v MBR ne ?
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    21.8.2006 17:10 pepe1 | skóre: 13 | blog: abcde
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    http://geekblog.oneandoneis2.org/index.php/2006/08/17/why_doesn_t_linux_need_defragmenting
    Heron avatar 21.8.2006 18:18 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Velice hezké "vysvětlení" ;-)

    Přemýšlivý čtenář si do něj jistě doplní kroky, které povedou ke fragmentaci jakéhokoliv FS se sebelepším vyhledáváním volných bloků.
    14.8.2006 21:38 robertK | skóre: 26 | blog: Klokanuv_blog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    fragmentace existuje, ale je mala dokud neni disk skoro cely plny, což není váš případ, tak bych tu fragmentaci asi fakt neřešil.
    Heron avatar 14.8.2006 21:48 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Opravdu? Tak proč jsem jednou měl na disku zaplněném 30% soubory s cca 1500 fragmenty? Stačí např. zapisovat součastně do 5 různých souborů a ty potom rozhodně nejsou uloženy v jednom bloku.
    14.8.2006 22:27 pepe1 | skóre: 13 | blog: abcde
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Zajímalo by mě jestli se fragmentuje disk s ext3 při použití třeba Gparted pokud oddíl zmenším. Pokud to udelám s ntfs tak je disk silně fragmenován.
    15.8.2006 08:18 jgv | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Mas zapnute DMA? Kdyz jsem kompiloval nove jadro, tak mi nejak ta volba vypadla a system byl pomaly jak snek.
    15.8.2006 10:04 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    je mozne ze v tomto bude problem, nejsu si sice jisty jesli DMA neni jen u IDE disku ale:
    # hdparm /dev/sda
    
    /dev/sda:
     IO_support   =  0 (default 16-bit)
     readonly     =  0 (off)
     readahead    = 256 (on)
     geometry     = 24321/255/63, sectors = 390721968, start = 0

    nikde tam tam nevidim using_dma = 1 (on) takze DMA u toho disku zaple neni.
    zkousel jsem hdparm -d /dev/sda a nic se nezmenilo, tak nevim.
    btw. mam distribucni jadro, ne vlastni takze podpora v jare by mela byt.
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    MaT avatar 15.8.2006 10:22 MaT | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Možná zkusit sdparm (utilitka podobná hdparm, ale pro SCSI zařízení).
    Open source software for open minded people. :-)
    15.8.2006 10:47 secido | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Co povie hdparm -tT /dev/sda?
    15.8.2006 11:02 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    # hdparm -tT /dev/sda
    
    /dev/sda:
     Timing cached reads:   1300 MB in  2.00 seconds = 649.45 MB/sec
     Timing buffered disk reads:  176 MB in  3.01 seconds =  58.40 MB/sec
    
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    15.8.2006 11:12 secido | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Myslim, ze s diskom problem nebude. Programy su pomale pri spustani alebo aj za behu? V grafike alebo aj na konzole? Mozno je to len subjektivny pocit :-), naroky na rychlost casom rastu.
    15.8.2006 11:28 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    subjektivni pocit to je, v podstate to nemam jak zmerit. Je to videt hlavne pri spousteni aplikaci, pri behu ani ne, Jde me spis o to ze pri nove instalaci byl system VYRAZNE rychlejsi, a postupne se spomaluje, aniz bych mel nainstalovanych vic balicku. v postate jedina zmena je upgradovani systemu pomoci aptitude dist-upgrade. Takze nechapu cim se mohlo zpusobit ze system uz nema puvodni rychlost.
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    15.8.2006 11:18 fakenickname | skóre: 42 | blog: fakeblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    A co procesy? Neřádí v nich nějaký zlý démon? ps aux a ps aux |wc -l ?
    15.8.2006 11:34 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    ps aux |wc -l napise 94. to si myslim ze neni moc. A bohuzel nejsu zas takovy exxpert abych v procesech nasel neco co muze skodit, muzu sem postnout ps aux jestli to knecemu bude.
    jeste
    # free -m 
                 total       used       free     shared    buffers     cached
    Mem:           504        370        133          0         19        212
    -/+ buffers/cache:        139        364
    Swap:          666          0        666
    

    RAM taky neni nejak zaplnena a uptime je maly.
    # uptime
     11:33:33 up  1:41,  2 users,  load average: 0.10, 0.23, 0.23
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    15.8.2006 12:04 fakenickname | skóre: 42 | blog: fakeblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Swap 666? :-D No vypadá to docela v pořádku. Když nahodíš ps aux tak tam třeba něco najdem.. Možná kdyby si zkoušel vypínat různé procesy a sledovat jak moc to bude ovlivňovat to zpomalení systému, tak by jsi něco najít mohl. Jak píšeš, prováděl jsi dist-upgrade, to může být kámen úrazu, zvlášť v případě Debian Testing. Je možné, že se porušily nějaké závislosti či si něrozumí nějaká nová verze důležité aplikace s jinou a vytrvale čekají na spolupráci, která nakonec 'time-out'uje.. Takže prohledat logy by nebylo na škodu.
    15.8.2006 11:19 fakenickname | skóre: 42 | blog: fakeblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Jo a taky - není v cronu něco zvláštního? Jak je vytížený systém? uptime ?
    15.8.2006 12:03 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    rozhodl jsem ze se ze skusim to co me radil Heron vyse. prekopirovat cely / na jiny oddil disku a pak zas zpatky, treba se to zbavi fragmentace a pomuze to. Predstavuju si to tak ze nabootuju slax a treba do /mnt/system pripojim / a do /mnt/home dam domovsky adresar. pak zkopiruju cely obsah /mnt/system do /mnt/home, puvodni smazu a pak to skopiruju zase zpet.
    Akorat bych potreboval poradit jak to skopirovat, asi pomoci cp, ale tak aby to zachovalo vsechna opravneni. Proste aby to nezmenilo vubec nic, byl bych nerad kdyby system nenabootoval. Taky me neni jasne co se stane s adresari /proc a /dev, nebude to necemu vadit ?
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    15.8.2006 12:06 fakenickname | skóre: 42 | blog: fakeblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    misto cp bych asi spis pouzil dd a udelat obraz..
    15.8.2006 12:10 zabza | skóre: 52 | blog: Nad_sklenkou_cerveneho
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Hm, a ta defragmentace se z imagem udělá jak? :-)
    15.8.2006 12:12 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    to prave nechcu, myslim ze pro tento pripad je lepsi kopirovani na urovni souboru. kdybych pouzil dd tak to bude asi k nicemu protoze zpatky prekopiruju uplne to same, s fragmentaci. prave jsem si myslel ze pri kopirovani po souborech se to lepe na disku usporada a to je to ceho chcu dosahnout.
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    15.8.2006 20:35 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    ddckem muzu kopirovat jednotlive soubory, myslim, ze jsem si kdysi napsal skript prave pro ucely kopirovani souboru po jednom fyzickem disku (nebo mozna presunu, uz nevim ... slo o jeden disky, ale ruzne filesystemy)
    Urine should only be green if you're Mr. Spock.
    15.8.2006 12:12 secido | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Obraz nic neriesi, potrebujes kopirovat subory. Ja by som pouzil cp -a resp. dobre skusenosti mam s rsync -a a nanovo vytvoril filesystem. Posli ps aux a skontroluj dmesg.
    15.8.2006 12:35 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    takze bych to videl nejak tak: (ve slaxu)>

    cp -a /mnt/system/* /mnt/home/backup potom rm -rf /mnt/system/* a nakonec cp -a /mnt/home/backup/* /mnt/system/ pak shutdown -r now a budu doufat ze to pojede:-)
    Myslite ze jsem na nic nezapomel, nebo spis bude to fungovat ?
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    15.8.2006 12:39 fakenickname | skóre: 42 | blog: fakeblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    no moc bych tomu neveřil, ale tak co.. data máš takže v nejhorším nová instalace.. :)
    15.8.2006 12:41 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    do nove instalace se me moc nechce, proc bys tomu moc neveril ?
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    16.8.2006 16:09 Tomáš Honzák | skóre: 19 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    IMHO na debianu není nová instalace žádnej extra malér... zazálohuju /etc, /home apod nemusím protože je mám na zvláštních particích :-), uložím si výstup z dpkg --get-selections , nainstaluju base system, dpkg --get-set-selections mi obnoví požadované stavy balíčků a jsem jeden apt-get od cíle :-)
    Heron avatar 15.8.2006 13:18 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu

    Jo, tohle by mělo fungovat. Sám kopíruju systém pomocí cp -a běžně (dokonce to jde i v mc spouštěném pod rootem -- má tam položku zachovat práva). Jinak, místo vymazání obsahu původního / bych raději znovu vytvořil FS (pokud ext3, tak s parametry: journal_writeback, commit=60 (klidně i víc), noatime, dir_index).

    Jak někdo psal, nejprve si změř pomocí time jak dlouho se staruje pomálá aplikace teď a zkus to samé po rekopírování. Ať vidíš, jestli to pomohlo.

    ZmaTkar avatar 15.8.2006 12:46 ZmaTkar | skóre: 18 | blog: ZmaTkar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Ještě můžeš zkusit "změřit" pomocí time příkaz dobu startu nějaké aplikace, a po výše uvedených úpravách to změřit znovu. Případně porovnat s časem z čerstvé instalace. Já mám debian testing starý přes rok, / má zabráno 8GB z 10GB a nepozoruji nějaké výrazné zpomalení. Updatuju to skoro denně, pokud mi tedy apt-get nechce odstranit něco co chci mít nainstalováno :)
    Punk's not dead ...
    16.9.2006 20:32 janskyj | skóre: 11 | blog: linuxuv_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Já jsem měl Debian testing/unstable na Celeronu@400MHz, 192MB RAM. Updatoval jsem denně až týdně a po nějaké době používání mi přišlo, že se třeba start X serveru vyrazne zpomalil (a bylo to právě skokově, když jsem ho přeinstaloval na novější verzi a doplnil tam nějaké fonty). Myslel jsem si, že je to zapříčiněnou defragmentaci, ale když jsem ten disk skopíroval sem a tam, tak to nepomohlo :-( Jěště ho doma mám, jenom dotoho nikdo nebootuju, ale když jsem to nedavno spustil, tak to bylo hóóóně pomalí (s porovnaní s novými počítači). Jako druhá věc která mě napadla, že by to mohla zapříčinit byla "nabalenost" konfiguračních souborů (a třeba i existence více konfiguračních souborů od více verzích-protože jsem třeba nenechal nový balíček přepsat můj upravený konf. soubor, i když se lišil)+ inicializace dalších a novějších modulů, fontů, nebo jiných částí...
    Ale potom jsem začal používat nový rychlejší počítač, tak me tento problém přestal mrzet. Takže zůstal nevyřešen... :-(
    Krystaly, polovodiče, všechno směšné. Co tak konzole z digitronů, to by bylo něco pro pravé muže. :)
    15.8.2006 13:01 Bohdan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    man prelink
    15.8.2006 20:41 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    pomoci cp -a jsem prekopiroval pryc cely / a pak jsem ho dal zase zpatky, viz muj komentar vyse. system bez problemu nabootoval a je znat velky rozdil v rychlosti - spousteni aplikaci, celkova odezva systemu. mozna i boot se o neco malo zrychlil. zrejme fragmentace linuxovych FS nebude tak bezvyznamny problem jak vsichni tvrdi ;-)
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    15.8.2006 21:01 Thaweg | skóre: 16 | blog: Herbatka | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Možná by to chtělo napsat o tom blog a tam shrnout zkušenosti. Ať to nezapadne, třeba se v diskuzi dozvíme i jiná řešení.
    15.8.2006 21:40 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    con kolivas na to ma skriptik, take vlastne jenom kopiruje soubory tam a zpet, no to snad delaji i ty defragmentery ve windows

    http://ck.kolivas.org/apps/defrag/
    Urine should only be green if you're Mr. Spock.
    16.8.2006 10:15 secido | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Aky mas suborovy system?
    16.8.2006 15:00 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    mam Ext3
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    16.8.2006 15:07 secido | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Mohol by si este vyskusat, teraz ked sa uz s tym zabavas :-), ake su rozdiely v rychlosti medzi roznymi suborovymi systemami, ide mi hlavne o ext3, reiserfs, xfs a jfs. Osobne vsade vacsinou pouzivam reiserfs, ale jeden system (stare ubuntu 5.04) bezi / ako ext3 a /usr/ ako xfs. Nedavno som instaloval gentoo a napadlo ma, ze skusim jfs (vraj najlepsi fs). Fungoval v pohode a na to, ze ma uplne dorazilo, ked som skopiroval / na reiserfs. Z 2.5G bolo hned 1.7G. Teda na gentoo, ktore ma kvantum malych suborov jednoznacne reiser.
    16.8.2006 15:51 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    jak bych to mel vyskouset ? napadlo me ze kdyz jsem cely / zkopiroval pryc tak bych mohl puvodni oddil zrusit a vytvorit novy s jinym FS a na neho to nakopirovat. to by bylo uplne nejlepsi pro porovnani rychlosti ale jestli by to fungovalo to nevim..
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    16.8.2006 17:03 secido | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Samozrejme, ze by to fungovalo, ved si to uz robil nie?
    16.8.2006 18:53 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    ne, ja jsem jenom smazal obsah oddilu ale oddil sem znovu nevytvarel. Vytvorit novy oddil s EXT3 by urcite slo ale premyslel jsem co by se stalo kdybych zrusil stavajici EX3 oddil a misto neho dal treba ReiserFS, a nakopiroval bych na nej system. Jestli by to fungovalo. (?)
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    16.8.2006 18:55 secido | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Ano samozrejme, ze by to fungovalo. Napr. pre reiserfs mkfs.reiserfs /dev/... a skopirovat naspat.
    16.8.2006 18:58 secido | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Este dodam samozrejme, ze musi byt podpora suboroveho systemu v jadre a treba trochu upravit /etc/fstab.
    16.8.2006 23:56 Lenny_ | skóre: 10 | blog: lenny | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Myslim, ze priste by uplne stacilo tohle http://freshmeat.net/projects/defrag/
    Tusim ze o&o software (vyrabi defrag pro win) nabizel i nejaou free verzi pro ext oddily, ale chtelo by to zapatrat
    matla avatar 17.8.2006 12:36 matla | skóre: 16 | Sticany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    Se obavam, ze je jenom na ext2, minix a xiafs.
    16.9.2006 09:17 *
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vycisteni Debianu
    e2fsdefrag - nikdy jsem to nepouzil a nevim v jakem je to ted stavu. jeden znamy to uspesne pouzival v dobach redhat 5.0 - 6.0.

    xfs ma taky neco.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.