Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Loading Stage 1.5 Please Wait... Error 15Podotýkam, že boot oddiel mám na zvlášť partícii /dev/sda1 a kernel kompilujem pomocou genkernelu. Dočítal som sa, že to je chyba keď niečo grub-u chýba. Ale ja netuším, že čo. Nahodil som livecd, urobil som fsck.reiserfs /dev/sda1 - všetko ok, potom som sa chrootol a re-emergol som grub, znova som rekompiloval jadro, "znovanainštaloval" zavádzač (grub-install /dev/sda), takisto aj grub;root(hd0,0);setup(hd0) pričom len vypisovalo, že všetko ok ale nič. Proste pri štarte vždy error 15. grub.conf mi vyzerá asi takto:
default 0 timeout 0 title=Gentoo Linux root (hd0,0) kernel /kernel root=/dev/sda2Netušíte, že čo s tým? Vopred vrelá vďaka za odpovede.
# grub
grub> root (hd0,0)
grub> setup (hd0)
grub> reboot
/boot/grub. Každopádně ale by to nemělo mít zásadní vliv na další spouštění.
Spíš bych tipoval že problém je jinde. Při prvním spuštění se grub pokoušel najít kořenový systém na sda1 (nejspíš máš systém na sata disku, který se také hlásí jako sd zařízení). Jenže si to pak nějak nahrubo vypnul a poškodil se ti souborový systém diskového oddílu na kterém máš /boot.
Celkem správně jsi udělal opravu diskového oddílu. JENZE tím že jsi to pak převalil se mohlo stát, že se ti rozhasily údaje o tom kde má hledat kořenový disk.
Bohužel nevím jak máš rozhozené particie, tj. kde je systém (kořen) a ani jak se jmenují soubory v tvém adresáři boot (co z toho je soubor s jádrem?) tak ti mohu jen stěží více poradit. Ale pro začátek bych zkusil v konfiguráku grubu nějak zakomentovat ten splashimage. (Boot z liveCD, připojit disk, zakomentovat, uložit, odpojit, restartovat)
. Každopádne nebolo na tom žiadna inštalačka a ani nebol bootovaci. Proste pri bootovaní - ked sa jadro loaduje do pamäte som to pripojil - klasika kernel panic (netuším, že prečo - či to bola len svinská náhoda alebo čo) - klasika reštart a hneď error 15. Nahodil som livecd, chrootol sa, a dal grub-install /dev/sda a nič - error 15. Opäť som reštartol urobil fsck a nič - error 15. Potom som re-emergol grub a nič - error 15. Potom som rekompiloval cele jadro a nič - error 15.
Ináč - disk mám rozdelený nasledovne:/dev/sda1 = /boot /dev/sda2 = / /dev/sda3 = /home /dev/sda4 = swapInáč /boot vyzerá asi takto:
/boot /boot/System.map (ln -s System.map-genkernel-x86_64-2.6... System.map ) /boot/System.map-genkernel-x86_64-2.6... /boot/kernel (ln -s kernel-genkernel-x86_64-2.6... kernel) /boot/kernel-genkernel-x86_64-2.6... /boot/grub /boot/grub/default /boot/grub/device.map /boot/grub/grub.conf /boot/grub/menu.lst (ln -s grub.conf menu.lst) /boot/grub/ROZNE_STAGE1_5-A_STAGE2-...No a grub.conf (menu.lst) vyzerá nasledovne (takže keďže nepoužívam menu tak ani nemám vôbec splashimage):
default 0 timeout 0 title=Gentoo Linux root (hd0,0) kernel /kernel root=/dev/sda2Apropó - tú diskusiu na gentoo fóre som čítal ale nezakladal - takže nič. Ale aj tak vrelá vďaka za pomoc.
/boot/grub/device.map
Mělo by tam být tohle:
(hd0) /dev/sda
Doporučoval bych nastavit si v tom grub.conf hodnotu timeout alespon na 5, nebude to pak hned najíždět. Grub je skvělý právě tím, že lze operativně záznam editovat, aniž by bylo nutné použít LiveCD.
Možná jsem to už zmínil, ale pro sichr se když tak zopáknu. Jádro pojmenovává disky v pořadí jak je nalézá, takže je možné, že po vražení toto USB zařízení ho nadetekoval jako sda, a disku pak tím pádem přidělil sdb
/boot/grub je následující:
-rw-r--r-- 1 root root 197 2006-05-03 15:48 default -rw-r--r-- 1 root root 15 2006-05-03 15:48 device.map -rw-r--r-- 1 root root 7540 2006-05-03 15:48 e2fs_stage1_5 -rw-r--r-- 1 root root 7396 2006-05-03 15:48 fat_stage1_5 -rw-r--r-- 1 root root 8128 2006-05-03 15:48 jfs_stage1_5 -rw-r--r-- 1 root root 3862 2006-09-21 07:02 menu.lst -rw-r--r-- 1 root root 4934 2006-05-25 08:42 menu.lst~ -rw-r--r-- 1 root root 6804 2006-05-03 15:48 minix_stage1_5 -rw-r--r-- 1 root root 9108 2006-05-03 15:48 reiserfs_stage1_5 -rw-r--r-- 1 root root 512 2006-05-03 15:48 stage1 -rw-r--r-- 1 root root 105908 2006-05-03 15:48 stage2 -rw-r--r-- 1 root root 8764 2006-05-03 15:48 xfs_stage1_5Moje distro používá obraz jádra (initrd), takže zápis v grubu vypadá takto:
default 0 timeout 10 title Debian, kernel 2.6.18-rc7 root (hd0,1) kernel /vmlinuz-2.6.18-rc7-20060914 root=/dev/hda5 ro vga=835 DEBCONF_DEBUG=5 initrd /initrd.img-2.6.18-rc7-20060914 savedefaultS tím že v
/boot mám tyhle soubory:
-rw-r--r-- 1 root root 54022 2006-09-14 10:03 config-2.6.18-rc7-20060914 -rw-r--r-- 1 root root 12743135 2006-10-06 15:11 initrd.img-2.6.18-rc7-20060914 -rw-r--r-- 1 root root 934162 2006-09-14 10:35 System.map-2.6.18-rc7-20060914 -rw-r--r-- 1 root root 1615142 2006-09-14 10:35 vmlinuz-2.6.18-rc7-20060914Občas mi dělávala problém volba savedefault - stačilo jen její zrušení při startu. Ovšem ve tvém případě bych si tipnul že by mohl být poškozen reiserfs_stage1_5, který zpřístupnuje grubu souborový systém reiser (osobně mám boot na diskovém oddíle formátovaném na ext2 ačkoliv jinak používám výhradně reiser). Možná bys měl ještě zkusit sjet přes fsck také kořenový disk, protože nemáš jako já moduly jádra při startu v souboru initrd, ale načítají se ti rovnou z kořenového disku.
Jednou jsem už nevěděl kudy kam, tak jsem nainstalil místu gruba lilo a hned po něm zase gruba. A ok.
Stalo se mi to teď taky, neuvědomuju si, proč, čim mohlo, pomohl postup výše. Děkuji za radu 
Tiskni
Sdílej: