Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
... ale jsem sem nepřišel abych se tu naučil ptát ...
Poznáš sám výsledek, kolik lidí ocení nezdvořilost adt. ...
P.S. děkuju za perličku, mam jakej špek dávat k dobru
Jaký máte síťový rozhraní? Zkuste ip addr
a pak si nechat přidělit ajpinu ...třeba dhclient eth0
, co máte v systému, zjistíte třeba následujícím
# dh dhclient dhcpcd dhcpd-chroot.sh dhcpxd dhclient-script dhcpd dhcpreport.plP.S. máte ethernetovej kabel? Svítí LEDky na obou stranách?
Ok, jste v Xkách? Tedy v grafice? Tam snad fiunguje alt + F2
, zadáte konsole
... abyste dostal příkazovej řádek a mohl kopírovat myší (označit levym tlačítkem kliknutim prostřednim vložit tam, kam chcete). Případně někde na ploše máte příslušnou ikonu. Takže tak získáte nějaké pracovní prostředí ...
Podle hledání je brána na 192.168.1.1
. Tedy nastavte si na ethernetu ajpinu 192.168.1.2
. Ve zdejším faq najdete postup (a mnohé další).
Ok, manuál jsem na netu nenašel a jak ověřit stav nemam. U modemu xavi jsem adresu 10.0.0.138 měl. Takže zjišťujeme, proč se na modem nedostaneme.
Když máte vše propojení, co se vám vypisuje u ip addr
? Já tam mam
# ip addr 1: eth0: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast qlen 1000jelikož jedu přes wifi a na ethernetu nemam signál ... Nemáte spuštěný firewall? Našel jsem něco na SuSe portálu, jak to snad otestovat/zjistit.
Z čeho jste to poznal? Vy ten dhcp server potřebujete na notebooku? Nebo píšete o dhcp serveru v tom d-linku?
Další tipy na prozkoumání ... arp -e
, ip route
, netstat -i
a tcpdump -i eth0
. Tím zjistíme a) co vidíme za protějšek, b) zda máme nějakou bránu, c) zda něco odesíláme a přijímáme, d) co to odesíláme a přijímáme.
??? A ve woknech máte taky zaplý přidělování adres, ne statické ip adresy?
Psal jste o tom, že máte masku 255.0.0.0. Ať už vám jde dhcp server na D-linku nebo ne, statické přidělení třeba 10.0.0.233 (# ip addr add 10.0.0.233/8 dev eth0
) na síťovce na noťasu by mělo projít, zkuste pak zkontrolovat, jak vidíte onen interface (ip addr
), jelikož zřejmě máte přístup do D-linku i do noťase, tak si zkuste i pingnout z noťasu na D-linka a naopak. A zas bych vás odkázal na ty 4 příkazy výše.
Tiskni
Sdílej: