Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
... ale jsem sem nepřišel abych se tu naučil ptát ...
Poznáš sám výsledek, kolik lidí ocení nezdvořilost adt. ...
P.S. děkuju za perličku, mam jakej špek dávat k dobru
Jaký máte síťový rozhraní? Zkuste ip addr
a pak si nechat přidělit ajpinu ...třeba dhclient eth0
, co máte v systému, zjistíte třeba následujícím
# dh dhclient dhcpcd dhcpd-chroot.sh dhcpxd dhclient-script dhcpd dhcpreport.plP.S. máte ethernetovej kabel? Svítí LEDky na obou stranách?
Ok, jste v Xkách? Tedy v grafice? Tam snad fiunguje alt + F2
, zadáte konsole
... abyste dostal příkazovej řádek a mohl kopírovat myší (označit levym tlačítkem kliknutim prostřednim vložit tam, kam chcete). Případně někde na ploše máte příslušnou ikonu. Takže tak získáte nějaké pracovní prostředí ...
Podle hledání je brána na 192.168.1.1
. Tedy nastavte si na ethernetu ajpinu 192.168.1.2
. Ve zdejším faq najdete postup (a mnohé další).
Ok, manuál jsem na netu nenašel a jak ověřit stav nemam. U modemu xavi jsem adresu 10.0.0.138 měl. Takže zjišťujeme, proč se na modem nedostaneme.
Když máte vše propojení, co se vám vypisuje u ip addr
? Já tam mam
# ip addr 1: eth0: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast qlen 1000jelikož jedu přes wifi a na ethernetu nemam signál ... Nemáte spuštěný firewall? Našel jsem něco na SuSe portálu, jak to snad otestovat/zjistit.
Z čeho jste to poznal? Vy ten dhcp server potřebujete na notebooku? Nebo píšete o dhcp serveru v tom d-linku?
Další tipy na prozkoumání ... arp -e
, ip route
, netstat -i
a tcpdump -i eth0
. Tím zjistíme a) co vidíme za protějšek, b) zda máme nějakou bránu, c) zda něco odesíláme a přijímáme, d) co to odesíláme a přijímáme.
??? A ve woknech máte taky zaplý přidělování adres, ne statické ip adresy?
Psal jste o tom, že máte masku 255.0.0.0. Ať už vám jde dhcp server na D-linku nebo ne, statické přidělení třeba 10.0.0.233 (# ip addr add 10.0.0.233/8 dev eth0
) na síťovce na noťasu by mělo projít, zkuste pak zkontrolovat, jak vidíte onen interface (ip addr
), jelikož zřejmě máte přístup do D-linku i do noťase, tak si zkuste i pingnout z noťasu na D-linka a naopak. A zas bych vás odkázal na ty 4 příkazy výše.
Tiskni
Sdílej: