abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2004 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rady!)

    11.11.2006 17:49 Dr. House
    Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rady!)
    Přečteno: 1172×
    Mám notebok ASUS A6series v něm linux 10 a nemuse zaboha připojit na ADSL Router G664T a už sem vyskoušl tisíc možností jak přes LAN tak WLAN. Prosím nemá te někdo nějaký návod nebo radu jak to provoznit, prosíím.

    Odpovědi

    11.11.2006 18:22 Jiří Hlinka | skóre: 29 | blog: zapisky | Teplice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Už si nevím rady!
    Ahoj,
    tak jdeme na to:
    1) Nesmyslný titulek, přečti si Jak se správně ptát.
    2) Neumíš psát, nebo jsi tak líný, že sis to po sobě ani nepřečet?
    3) Jakou máš distribuci? Tím "linux 10" myslíš openSUSE 10.0?
    11.11.2006 19:15 Dr. House
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Už si nevím rady!
    promintě ale jsem sem nepřišel abych se tu naučil ptát ale abych rozchodil net a ano myslim SUSE 10.0
    11.11.2006 19:22 bk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Už si nevím rady!
    Kolik lidi, kteri maji zkusenost s Vasim ADSL routerem, si myslite, ze si Vas dotaz precte, kdyz jste zvolil takovy sofistikovany nadpis?
    vencour avatar 12.11.2006 10:06 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Už si nevím rady!

    ... ale jsem sem nepřišel abych se tu naučil ptát ...

    Poznáš sám výsledek, kolik lidí ocení nezdvořilost adt. ...

    P.S. děkuju za perličku, mam jakej špek dávat k dobru :-D

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    11.11.2006 19:32 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rady!)
    Ahoj! Změnil jsem titulek, takto to může někdo povolaný snadněji nalézt. Ty sice bereš správné položení dotazu jako buzeraci, ale uvědom si, že tím pomáháš nejen člověku, který ti může poradit, ale v konečném důsledku i sám sobě a to rychlým vyřešením tvého problému.

    Ve tvém zápisku mi chybí mj. i to, které z těch tisíce návodů jsi zkoušel (na stránkách suse, zde na ábíčku, ...), jaký je konkrétní typ tvého notebooku a tvoje distribuce.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    11.11.2006 19:51 Dr. House
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad
    přesný typ notebooku je ASUS A6TC dál už si to nepamatuji ale pokud to bude potřeba najdu to někde.
    11.11.2006 20:08 Dr. House
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad
    jo a neskoušel jsem řešení z žádných stránek ale t toho co mi dal muj smysl.
    11.11.2006 19:39 bk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad
    Ten router nemam, ale zkuste si nastavte IP adresu takovou, aby byla na stejne siti jako je router. Pokud jste nemenil nastaveni routeru, tak muzete prekpokladat, ze router ma defaultni IP adresu uvedenou v navodu. Pripadne muzete zkusit, jestli na nem nahodou nebezi DHCP pro automaticke prideleni adresy. Pokud toto nebude fungovat, tak asi bude potreba hardwerove resetovat konfiguraci routeru (aby mel defaultni IP adresu).

    Napr. pokud ma router adresu 192.168.1.100 a je pripojen na prvni ethernetove rozhrani eth0 Vaseho pocitace, tak si nastavte sit treba takto:

    ifconfig eth0 192.168.1.1 netmask 255.255.255.0
    11.11.2006 19:59 Dr. House
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad
    mno to už se skoušel a pravě tento router využívá netmask 255.0.0.0
    12.11.2006 00:56 pokuston
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad
    Tak to bude mit adresu nejspis 10.X.X.X tipnul bych to na 10.0.0.1 nebo 10.0.0.138
    12.11.2006 09:50 Dr. House
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad
    typnul jste dobře ale stejně to nefunguje ja když linux z toho modemu pro pingnu tak ho to vůbec nevidí jako kdyby linux neexistovat.
    12.11.2006 09:56 Dr. House
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad
    prosim vás nemáte ICQ nebo skype možná bychom jsme to vyřešily rychleji a efektivněji
    vencour avatar 12.11.2006 10:19 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad

    Jaký máte síťový rozhraní? Zkuste ip addr a pak si nechat přidělit ajpinu ...třeba dhclient eth0, co máte v systému, zjistíte třeba následujícím

    # dh
    dhclient         dhcpcd           dhcpd-chroot.sh  dhcpxd
    dhclient-script  dhcpd            dhcpreport.pl
    P.S. máte ethernetovej kabel? Svítí LEDky na obou stranách?

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    12.11.2006 10:23 Dr. House
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad
    jsem rád že se mi snažíte pomoct ale to co píšete je promě neznámé mam linux asi dva dny a nevim co to píšete kam to mam psát opravdu neni nějaký spůsob jak mi to vysvětlit ladsky? Prosíím
    12.11.2006 10:25 Dr. House
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad
    A externetový kabel mam a ledka na Dlinku svítí ale na notebooku ne ne páš tam neni. ale ten kabel na windowsech funguje bez problemu nevidim důvos proč na linuxu ne.
    vencour avatar 12.11.2006 10:28 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad

    Ok, jste v Xkách? Tedy v grafice? Tam snad fiunguje alt + F2, zadáte konsole ... abyste dostal příkazovej řádek a mohl kopírovat myší (označit levym tlačítkem kliknutim prostřednim vložit tam, kam chcete). Případně někde na ploše máte příslušnou ikonu. Takže tak získáte nějaké pracovní prostředí ...

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    vencour avatar 12.11.2006 10:36 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad

    Podle hledání je brána na 192.168.1.1. Tedy nastavte si na ethernetu ajpinu 192.168.1.2. Ve zdejším faq najdete postup (a mnohé další).

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    12.11.2006 11:20 Dr. House
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad
    No dovoluji s protestovat ze dvou důvodů výchozí brána by měla být stejná jako asresa přístroje z kterého připojení odebýram a adresa přístroje je 10.0.0.138 a druhý důvod je že jsem to zkoušel a stejně to nejde jinak pokusím se vám to přiblížit. NA modem G664T mam připojený Stolní počítač na kterém je oprační system Windows XP pře LAN (funguje), pak mam také na tento podem pře LAN připojený DreamBox který je založený na linuxu (funguje) pak tu máme muj notebook kde mam Windows XP a na ten se mi to připojí jak přes LAN tak WLAN a funguje ale pokud na tom samém notebooku nastartuji Linux jaký koliv tak mi to nejde možná že dělam jen nějakou učnovskou chybu ja nevim. poté tu máme Adresy IP které jsou nastaveny od 1O.0.0.1 do 10.0.0.254 adresa zařízení (D-linku) je 10.0.0.138 NetMask je tím pádem 255.0.0.0 tkoušel jsem v linuxech nastavit připojení podobně jako to mám na všech ostatních zaríženích tím že ip adresu sem dal 10.0.0.6 NetMask 255.0.0.0 VB. 10.0.0.138 a DHCP sever 1O.O.O.138(zkoušel jsem i koncovku .254) zkusil jsem net nic restartoval jsem linux nic nešlo skusil jsem nastavit načítání adresi z DHPC zkusil jsem net nic resnul jsem nic úplně doporobnaj jak jsem to dělal. Poté třeba nechápu názvům co jsem tam našel MTU nevim co znamená.
    vencour avatar 12.11.2006 11:36 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad

    Ok, manuál jsem na netu nenašel a jak ověřit stav nemam. U modemu xavi jsem adresu 10.0.0.138 měl. Takže zjišťujeme, proč se na modem nedostaneme.

    Když máte vše propojení, co se vám vypisuje u ip addr? Já tam mam

    # ip addr
    1: eth0: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast qlen 1000
    jelikož jedu přes wifi a na ethernetu nemam signál ... Nemáte spuštěný firewall? Našel jsem něco na SuSe portálu, jak to snad otestovat/zjistit.

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    12.11.2006 12:03 Dr. House
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad
    asi vim kde je problem nechce se mi spustit DHCP server.
    vencour avatar 12.11.2006 12:37 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad

    Z čeho jste to poznal? Vy ten dhcp server potřebujete na notebooku? Nebo píšete o dhcp serveru v tom d-linku?

    Další tipy na prozkoumání ... arp -e, ip route, netstat -i a tcpdump -i eth0. Tím zjistíme a) co vidíme za protějšek, b) zda máme nějakou bránu, c) zda něco odesíláme a přijímáme, d) co to odesíláme a přijímáme.

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    12.11.2006 13:30 Dr. House
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad
    na D-linku ale mě už z toho hrabe.
    vencour avatar 12.11.2006 13:33 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad

    ??? A ve woknech máte taky zaplý přidělování adres, ne statické ip adresy?

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    12.11.2006 13:34 Dr. House
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad
    mno takto v routru mam všechny jako adresy jako dinamiské.
    12.11.2006 13:35 Dr. House
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad
    ja si tam mohu v D-linku přidat i statickou in adresu.
    12.11.2006 14:36 lefti | skóre: 18 | blog: OneAndOnlyTrueBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad
    Vsak tu sit nastav v YASTu stejne jak to mas nastaveny ve windows.
    vencour avatar 12.11.2006 13:46 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejede mi ADSL router na Asus A6 na Suse 10 (bylo: Už si nevím rad

    Psal jste o tom, že máte masku 255.0.0.0. Ať už vám jde dhcp server na D-linku nebo ne, statické přidělení třeba 10.0.0.233 (# ip addr add 10.0.0.233/8 dev eth0) na síťovce na noťasu by mělo projít, zkuste pak zkontrolovat, jak vidíte onen interface (ip addr), jelikož zřejmě máte přístup do D-linku i do noťase, tak si zkuste i pingnout z noťasu na D-linka a naopak. A zas bych vás odkázal na ty 4 příkazy výše.

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.