V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
$ telnet localhost 25 Trying 127.0.0.1... Connected to localhost.localdomain. Escape character is '^]'. 220 localhost ESMTP Postfix EHLO jardasmid 250-localhost 250-PIPELINING 250-SIZE 10240000 250-VRFY 250-ETRN 250 8BITMIME MAIL FROM: jardasmid@seznam.cz 250 Ok RCPT TO: jardasmid@sezna,.cz 501 Bad address syntax RCPT TO: jardasmid@seznam.cz 250 Ok DATA 354 End data with <CR><LF>.<CR><LF> Subject: pozdrav Ahoj, jak se mas? . 250 Ok: queued as 3AA50CBC9E QUIT 221 Bye Connection closed by foreign host.V /var/spool/postfix/defer/ je ale vytvořena složka a v ní soubor:
<jardasmid@seznam.cz>: connect to mx2.seznam.cz[194.228.32.32]: No route to host recipient=jardasmid@seznam.cz offset=294 status=4.0.0 action=delayed reason=connect to mx2.seznam.cz[194.228.32.32]: No route to host
Nov 28 23:01:16 localhost postfix/qmgr[6790]: 3AA50CBC9E: from=<jardasmid@seznam.cz>, size=371, nrcpt=1 (queue active) Nov 28 23:01:16 localhost postfix/smtp[7187]: warning: My hostname localhost is not a fully qualified name - set myhostname or mydomain in /etc/postfix/main.cf Nov 28 23:01:17 localhost postfix/smtp[7187]: connect to mx1.seznam.cz[194.228.32.42]: No route to host (port 25) Nov 28 23:01:20 localhost postfix/smtp[7187]: connect to mx2.seznam.cz[194.228.32.32]: No route to host (port 25) Nov 28 23:01:20 localhost postfix/bounce[7188]: warning: My hostname localhost is not a fully qualified name - set myhostname or mydomain in /etc/postfix/main.cf Nov 28 23:01:20 localhost postfix/smtp[7187]: 3AA50CBC9E: to=<jardasmid@seznam.cz>, relay=none, delay=66, status=deferred (connect to mx2.seznam.cz[194.228.32.32]: No route to host)Jeste si zkusim pohrat s hostname, ale tím to asi nebude. Ten mail na root@localhost dojde.
RCPT TO: jardasmid@sezna,.cz
501 Bad address syntax
$ telnet smtp.seznam.cz 25 Trying 194.228.32.43... telnet: connect to address 194.228.32.43: No route to host telnet: Unable to connect to remote host: No route to host
# grep mx -i /etc/ddclient.conf mx=moje_domena.tld backupmx=yes
myhostname = jardasmid.homeftp.org mydomain = jardasmid.homeftp.orgVíc jsem nenastavoval a ten email na seznam mi neprojde.
# /etc/postfix/main.cf # See /usr/share/postfix/main.cf.dist for a commented, more complete version smtpd_banner = $myhostname ESMTP biff = no # appending .domain is the MUA's job. append_dot_mydomain = no # Uncomment the next line to generate "delayed mail" warnings #delay_warning_time = 4h myhostname = notebook.domena.net alias_maps = hash:/etc/aliases alias_database = hash:/etc/aliases mydestination = notebook, notebook.domena.net, localhost.localdomain, localhost relayhost = mynetworks = 127.0.0.0/8 mailbox_command = mailbox_size_limit = 0 recipient_delimiter = +
Doménu teda registrovanou nemáte? Je to jen smyšlená? Reverzní záznam také ne? Mně to s tímto nastavením (změnil jsem jen tu doménu) také nefunguje: No route to host
.
Když jsem schválně poslal přes webové rozhraní seznamu email na jardasmid@jardasmid.homeftp.org, tak mi email došel.
queue_directory = /var/spool/postfix command_directory = /usr/sbin daemon_directory = /usr/libexec/postfix mail_owner = postfix myhostname = b80.ol.ntw.fcanet.cz myorigin = $myhostname inet_interfaces = all mydestination = $myhostname, localhost unknown_local_recipient_reject_code = 550 mynetworks = 10.0.0.0/24, 127.0.0.0/8 relayhost = [194.228.30.71] in_flow_delay = 1s alias_database = hash:/etc/aliases header_checks = regexp:/etc/postfix/body_checks.txt body_checks = regexp:/etc/postfix/body_checks.txt debug_peer_level = 2 debugger_command = PATH=/bin:/usr/bin:/usr/local/bin:/usr/X11R6/bin xxgdb $daemon_directory/$process_name $process_id & sleep 5 sendmail_path = /usr/sbin/sendmail.postfix newaliases_path = /usr/bin/newaliases.postfix mailq_path = /usr/bin/mailq.postfix setgid_group = postdrop html_directory = no manpage_directory = /usr/share/man sample_directory = /usr/share/doc/postfix-2.3.3/samples readme_directory = /usr/share/doc/postfix-2.3.3/README_FILESJinak komentáře jsem smazal
SMTP server pro o2active (dříve QUICK) je smtp.o2active.cz (nebo stále i smtp.quick.cz). Server vyžaduje SMTP autorizaci. Přes "univerzální" login quick (heslo quick) se ale k serveru nepřipojíte, je třeba si na http://reg.o2active.cz/ zaregistrovat vlastní účet a pomocí tohoto účtu pak i provádět SMTP autorizaci.
Toho si nevšímej - z pohledu pošty je to jedno (QUICK i Internet basic používaj stejnej poštovní server)
relayhost = smtp.server.isp # SMTP server vašeho ISP smtp_sasl_auth_enable=yes # povolení autentizace jménem a heslem vůči SMTP serveru smtp_sasl_password_maps=dbm:/etc/postfix/sasl_client # mapa mapující jméno domény nebo hosta na dvojici jméno:heslo pro autentuzaci
smtp_sasl_*
(pokud se autentizujete jen tím, že máte IP adresu z rozsahu ISP, stačí jen relayhost
). Samozřejmě proto musíte mít Postfix s podporou SASL, vytvořit si příslušnou mapu…
Nebo taky můžete údaje získané v bodu 1. na pár kliknutí vyplnit v Thunderbirdu, Evolutionu nebo něčem podobném. Bude to řádově jednodušší a výsledný efekt bude výrazně lepší i pro vás – nebudete svou schránku nebo cizí servery obtěžovat chybovými zprávami, nebudete muset řešit, jestli není chyba v konfiguraci vašeho serveru.
Opravdu mám rád ty dotazy, kde se podaří křížovým výslechem tázajícího zjistit, co vlastně chce, a poradí se mu nějaký rozumný způsob, jak to udělat, případně důvod, proč to vůbec nedělat a problém vyřešit jinak. Ale tázající trvá na tom, že mu musíme poradit, jak to má udělat tak blbě, jak si on vymyslel. Zatím vždycky to dopadlo tak, že po několika dnech bojů tázající zjistil, že tím jeho způsobem to opravdu nejde. Myslíte, že budete první, kdo tohle pravidlo prolomí?
Částečně s vámi souhlasím, a to zejména v tom, že SMTP server je jedna z nejtěžších věcí na konfiguraci, provoz a správu. Také si myslím, že je dobře, že jste upozornil tazatele na to, že je důležité udělat si představu o tom jak SMTP funguje, než se začne zkoušet něco takového provozovat.
Nesouhlasím ale s názorem, že by se na to měl hned vykašlat. Taky jsem byl v situaci, kdy smtp server providera pořádně nefunguval, nebo když jsem začal používat notebook a musel při přesunech smtp server přenastavovat. Tak jsem prostě vzal postfix, rozběhal si ho s podporou SSL a relay mají povoleni jen uživatelé co se autentizují oproti db.
Myslím si, že pokud člověk dodrží několik základních pravidel (tj. hlavně nevytvoří openrelay, opravdu ví proč je každý řádek v konfiguráku) pak není problém, aby si uživatel svůj osobní SMTP server provozoval.
Mě jeden malý SMTP server doma běží, neodvažoval bych se ho nikde jinde než doma nasadit, a ani bych nechtěl dělat postmastra :)
Nesouhlasím ale s názorem, že by se na to měl hned vykašlat.
Řekl bych, že ten příspěvek byl myšlen tak, že se na to má zatím vykašlat. Konkrétně do doby, než bude fungování SMTP rozumět natolik, aby věděl, co dělá. Což ale při troše snahy nemusí trvat tak dlouho.
Tiskni
Sdílej: