Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
1/ Burda - okamzita asociace - zamknuta diskuse 2/ Jirsak - bez asociace 3/ Kubecek - ifconfig 4/ Hegenbart - nic 5/ Ott - nepovedenej maturitni vecirek 6/ Vyskocil - nic 7/ Watzke - Gentoo nacpane i do diskuse o kvalite masla
Proto je spravne mazat diskuse, ktere nepatri do zamereni abicka.Ano, a to nejen v sekci Diskuze, ale i komentáře pod články či weblogy. Podle mě je moderování krok správným směrem a pokud se dělá dobře, vede ke zkvalitnění diskuzí. Tady se můj názor liší od názoru (šéf)redakce -- názory, že každý má právo říct, co si myslí, a nikdo mu v tom nesmí bránit atd. atd. atd., jsou podle mě tak trošku mimo mísu. Druhou věcí je, že při moderování se sice zkvalitní diskuze, ale zase část čtenářů přestane číst i vlastní obsah (články atd.) -- prostě to pro ně není dost atraktivní. A tady strach (šéf)redakce z moderování zase chápu, protože méně čtenářů znamená méně peněz za reklamu. (I když... Kvalitní diskuze by mohly přilákat další (nové) čtenáře.)
3/ Kubecek - ifconfigTeď musel Michal dostat infarkt. S Michalem musíte mít asociováno jedině
ifconfig
ip
ifconfig
je tezce obsolete. Lidi, pouzivejte prosim ip(8)
. Dekujeme.
ip(8)
naučím. smíšením přirozených a umělých jazyků dosáhnout nadkritického množstvíA co až to bouchne?
Tiskni
Sdílej: