Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Uvažoval jsem o Core 2 Duo.
Docela mě láká virtualizace a třeba na práci s videem taky nemusí bejt dvoujádro špatný.
A víš o něčem na zpracování videa, co to fakt umí využít? Třeba pohled na graf zatížení procesoru při encodování mendcoderem mně vždycky akorát zamrzí. Jedno jádro poctivě maká a druhé se fláká.
Jednoznačně nejlepší browser pro Windows (Firefox) se na takovym stroji v Linuxu docela plazímáš tam preklep, Opera sa píše trochu inak ;)
...vyřešit namontováním větráčku 12 na 12 milimetrů a lepším chlazením procesoru.
No tak to by jsi měl doma pořádnou turbínku
Já svůj počítač průběžně upgraduji již několik let. Poslední velký upgrade byl loni, kdy jsem postupně vyměnil celý počítač, abych následně zjistil, že blbá je nejen základní deska, ale i procesor. Nakonec mi z původního počítače zůstal jen monitor, bedničky, klávesnice a myš
Bohužel další počítač musí být přenosný, takže to bude NB a ty se tak lehce nerozšiřují
Jaky mas duvod, aby jsi perex psal tucne? Je to hnusJednoduchá pomoc: udělit "perexu" (co není perex, ale prostě první odstavec zápisu) na stránce přehledu blogů jednotné formátování. V redakčních systémech se obvykle skutečnému perexu přiděluje úplně jiné formulářové okénko, aby se naznačilo, že jde o zcela samostatnou část. Pak se to uživatelé, kteří správně cítí, že perex není součástí vlastního textu, nepokoušejí oddělovat ručně, třeba takto tučněAsi jako kdyby ses postavil na nemesti, zapnul tlampac a zacal do nej kricet.
Neboli jak nepodlehnout reklamě a využít vlastní zdroje.
Video si přehraju bez problémů...ano, SD video je v poho pokud je to max xvid/divx5. jakmile delas x264 jako ja, tak bys to v 90% pripadu nedal. a to nemluvim o 1920x1080/x264 (ale ja jen rejpu, svuj nazor na HD video jsem rekl v blogu
Stara to novinarska moudrost ... ))
Tiskni
Sdílej: