Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
/apps/nautilus/desktop/computer_icon_visible
. A zobrazování připojených CD a DVD by přes to menu mělo jít... Nevím, proč to nejde...
/apps/nautilus/desktop/volumes_visible
, kde se da zatrhnout/odtrhnout to zobrazovani vymennych medii na plose. dekuji
/apps/nautilus/desktop/computer_icon_visible, checkbox, "Zobrazovat ikonu \"Počítač\""Zobrazil by klasický konfigurační dialog s tím jedním zaškrtávátkem. Rozložení widgetů není třeba nikde definovat, protože jsou stejně všechny konfigurační dialogy prakticky stejné. Něco takovéhoto jsem udělal ve své budoucí bakalářce a celkem se to osvědčilo – konfigurační dialog se vším všudy znamená cca 4 řádky kódu v C (bez seznamu widgetů), resp. odeslání 1 zprávy. Není to všemocné, ale nemyslím, že by pro konfiguraci spousty věcí vrámci desktopu bylo potřeba nĚco o hodně složitějšího.
Vím, že třeba KDE tam má různé styly vzhledu hodin. Mně se to sice nikdy nelíbilo, ale jak říkám, nejsem reprezentativní vzorek. Budiž.Nejde o styly, jde o barvu a velikost. Zkuste si průhledný panel a tmavé pozadí a pak luštit černé malinké hodiny. To tam pak nemusí být vůbec.
/desktop/gnome/interface/enable_animations
(i když, jak na to koukám, asi to vypne všechny animace, takže si vyhledej "animation" někde v "metacity", aby to vypnulo jen efekty oken). Není to moc elegantní řešení, ale lepší než nic.
1) Nelze vypnout popisek po najeti na polozku (program) v taskbaru coz koliduje s Berylem a jeho zivym nahledem ... zminene popisky jsou naprosto k nicemu a rad bych je vypnul i kdybych Beryl nemel, nasel jsem sice v GConfu polozku na vypnuti popisku u appletu, ale s taskbarem mam smulu - ten priserny, hnusny popisek tam stejne stale je.
2) V nabidce "Open ..." bych rad nejakym zpusobem upravil viditelne sloupce, datum je sice vec hezka, ale rad bych tam videl jeste navic zejmena velikost, prava a vlastnika souboru/slozky. Neprisel jsem na to jak to udelat :(
3) Gnome registry mi pripadaji dost zmatecne, najit v nich neco bez predchoziho vygoogleneho navodu byva casto celkem orisek a ackoliv to samozrejme ani zdaleka nema do neprehlednosti registru Windows, ocekaval bych od desktopoveho prostredi profilujiciho se na BFU uzivatele vice user-friendly pristup nez jsou tyhle registry. Bud normalni tematicky rozclenene okomentovane konfiguraky (aby alespon zkusenejsi uzivatel byl schopen rychle najit to co potrebuje), tak jak je to v Linuxu bezne a nebo GUI (tak jako treba KDE)
4) Nebylo by od veci, kdyby si Gnome pamatovalo nastaveni velikosti oken.
5) Nevim proc kdyz rozbaluju soubor pomoci filerolleru na jinem oddilu disku nez je /, tak se rozbaluje nejdriv do slozky /tmp a odtamtud se nasledne kopiruje na misto urceno, tuhle otravnou vlastnost ma i Ark. Na konzoli to funguje bez nejmensich problemu ... tohle me vadi celkem dost (konzole to sice resi, ale neni to tak pohodlne jako kliknout pravym tlacitkem a rozbalit).
Vic me zatim nenapada, Gnome momentalne aktivne nepouzivam (drive ano).
PS: Napada me jeste dalsi vec nesouvisejici tak uplne s Gnome (jen trochu) - v Linuxu mi chybi kvalitni dvoupanelovy GUI souborovy manazer. Nejblize je tomu asi Krusader, ale stale to ma k dokonalosti jakou ma Total Commander pod Windows hodne daleko :( A pokud nechci v Gnome pouzivat KDE aplikace, tak mam uz tuplem smulu. Existuje sice jakysi zapomenuty Gnome commander, ktery je ale v praxi nepouzitelny. Nautilus neni spatny, ale v urcitych vecech neni prilis pohodlny.
~/.gconf
a mají strukturu jako v Editoru (ale jsou v XML, a proto je lepší použít ten Editor). A, prosím, nenazývej to "registry".
Tiskni
Sdílej: