Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
kernel/drivers/usb/gadget/g_file_storage.koprakticky sem to nezkousel, ale uz nakej cas se na to chystam...
Vyrobci si za tuhle ¨vymozenost¨ nechavaji docela zaplatit, nebo ji tise ignoruji (treba HP ve svych PDA).
Kdesi jsem zaslechl, ze nektrere zakladni desky podporovaly neco podobneho. Osobne je podezrivam, ze tam byl integrovany ten svab usb2usb.
Jinak po strance SW je to v linuxu je device schovano pod USB gadget, jsou tam vyjmenovany i podporovane svaby.
Sam patrim do te kategorie, co pokukuji po usb host - na pda mam jen usb device, ikdyz ten svab je obojeny. Podezrivam HP, ze z lenosti a obchodnich duvodu nepovolila OTG. (neco ve smyslu, ze OTG je nadstandard, za ktery si musite priplatit. pokud ho vubec nabidneme...)
po strance SW: dany OS musi podporovat danou funkci
linux umi oboji, ikdyz nevim, jestli najednou. presneji receno - na danem svabu pouzivat jeden port jako device a jeden jako host (treba svaby ISP116x to nabizeji)
staci ?
Teda, tohle prepnuti prakticky odzkouseno nemam - jeste sem se nedostal k obojetnemu svabu. V rezimu host mi funguje pocitac a v rezimu device PDA (u ktereho je podle nekterych zdroju jeden svab obojetny, ale neni to zohledneno pri navrhu. grrrr), oboji pod linuxem
Mozna casem zkusim ubastlit neco s tim ISP1161
Co se ale da, je nasdilet ty data po siti. To muze mit tu vyhodu, ze se daji zapnout prava k souborum (precejenom kdyz to pripojim k nekomu jako disk, tak bych vetsinou nerad, aby videl naprosto vsechno). Pripadne si operacni system hlida konzistenci souboroveho systemu a dalsi veci.
Priklad: Win na notasovi nemam a nevim jak z okolnich Win pristupovat bezpecne na ext2, reiser a xfs.
Na ext2 sice driver je, ale pripadalo mi, ze z win to jede s uid 0
Tiskni
Sdílej: