Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
su
sh install.sh
./t-mobile.sh install
alebo
./t-mobile.sh pripojit
alebo
./t-mobile.sh odpojit
Přeci jenom je to záležitost pro komunitu, tak bych chtěl využít komunity :)
IMHO to není tak úplně pravda. Je to záležitost pro platící zákazníky T-mobilu (nikdo jiný - alespoň u nás - ten ovladač reálně nevyužije), takže považuji opravdu za špatné, že takový gigant jako T-mobile nemá doslova a do písmene pár šušňů, které by mohl uvalit do napsání pořádného nástroje. V té firmě opravdu nikomu (krom vás) nedojde, že jste na Linuxu už vydělali tím, že ta karta vůbec jde rozjet (díky panu Kosinovi) pod Linuxem (aniž by to T-mobile stálo byť jen zlámanou grešli), takže nechat nějakého profíka za pár tisícovek napsat instalační utilitu neznamená prodělek? Když vidím, jak o tom víte míň než já (a já bych si na opravdu slušný instalační skript netroufl), a když vidím, že to celé visí na vás, je mi z toho trochu úzko. Neberte to tak, že bych vás chtěl zrazovat, jsem rád, že je podpora Linuxu u T-mobile aspoň takováto, ale když tak na to koukám, můžu si hlavu ukroutit...
Počítejte s tím, že slabší stránka komunity je v tom, že ne vždycky vám někdo odpoví, a i když vám odpoví, nemusí to vyřešit váš problém. I mě už se to stalo, a to na čemkoli ohledně IT nevydělávám. Vám možná leckdo nepomůže už z principu, protože si řekně něco ve smyslu, že kdyby si programátoři web'n'walk manageru řekli za práci o dvacet tisíc víc, T-mobile jim je bez problému dá, zatímco Linux je pro T-mobile zadarmo drahej, takže co by se "komunita" namáhala.
Ale pokud je tohle ze strany T-mobilu v současné době maximum možného, tak se s vámi o pár postřehů rád podělím. Ale počítejte s tím, že jste nyní v situaci, kdy jednooký vede slepého, ten instalátor za vás zkrátka nenapíšu (podotýkám, že píšu výhradně o PCMCIA kartě).
To, co jsem vymyslel, by mělo fungovat "všude" - proto je třeba zůstat na úrovni řádkových příkazůTo není tak úplně pravda. Mnoho uživatelů bude mít nainstalováno Zenity v Gnome či Kdialog v KDE. U minimalistů se s vysokou pravděpodobností najde aspoň xmessage. Přítomnost těchto utilit se dá otestovat, stejně jako lze otestovat, zda je skript spuštěn z X nebo z textové konzole (a podle toho nabídnout uživateli textovou nebo grafickou interakci). Inspirací může být utilita k nastavování síťového rozhraní v distribuci Knoppix. Asi to nebude úkol pro vás, ale FYI obecně vzato to jde.
Program předpokládá, že uživatel je root (v Ubuntu nic takového jako root není)V Ubuntu něco takového samozřejmě je. Jen se nebojte otestovat, jestli skript běží pod rootem, jinak skript BFU zhavaruje s (nejspíš) anglickou nesrozumitelnou hláškou.
Program přepisuje soubor chap-secrets, pokud uživatel používal více připojení s ověřením CHAP, bude mu fungovat jenom to od T-Mobile (možná to bude nakonec kýžená vlastnost :)
Jako vtip dobrý Jako vážně míněnou podporu (nejen) pro BFU by to asi nebyl nejlepší nápad. BTW - kdypak opravíte v tomhle dokumentu chybu v souboru
/etc/ppp/peers/tm4g
, na kterou jsem vás upozorňoval tady?
Osobně bych ten ovladač asi přidal na to CD už zkompilovaný a jen ho překopíroval na příslušné místo a spustil depmod (zdrojáky ovladače by ale na médiu měly v souladu s GPL být taky). Ale to je spíš můj subjektivní pocit, že je to tak šikovnější, já to tak v každém případě dělám na ntb, o který se tak trochu starám, když vyjde nějaký patch kernelu, protože mi přijde nesmyslné kompilovat stále dokola to samé. Na druhou stranu to asi ničemu zásadnímu neublíží (leda by BFU neměl nainstalován gcc ;), rozhodně by však asi měl být BFU upozorněn, že po updatu jádra bude muset instalační skript pustit znovu. Naopak nevím, co se přihodí, pokud budu chtít nainstalovat již nainstalovaný ovladač (a dobrovolně zkoušet to nehodlám), takže by asi nebylo od věci tuhle věc taky ve skriptu otestovat.
Za poměrně zásadní bych považoval to, že by měl skript testovat verzi jádra. Do nižších než 2.6.18 ten ovladač AFAIK nemá smysl tlačit (existuje snad jakási verze toho ovladače pro jádro 2.6.9 - nebo tak něco - s touhle verzí ovladače ale evidentně nepracujete). Do jádra 2.6.25 a vyššího ten ovladač taky netlačte, protože podle release notes k jádru 2.6.25RC1 to vypadá, že tam ten ovladač konečně bude. Dobrá zpráva pro T-mobile, a kdyby jeho manažeři chtěli pánům Kosinovi a Štěrbovi zaslat za jejich programátorskou a diplomatickou práci alespoň děkovný dopis, bylo by to od nich určitě hezké.
Poslední poznámka se vztahuje ke skriptu odpojit
- nevím, jestli zaslání signálu HUP procesům pppd
způsobí ukončení připojení (předpokládám, že jste to testoval). Ačkoli mi není úplně jasné, zda existuje rozumný důvod, aby měl uživatel současně víc peer-to-peer připojení současně, přišlo by mi korektnější přes ps
zjistit číslo procesu (vyvolaného skriptem pripojit
) a tomu zaslat signál TERM (případně skript na pár vteřin zasleepovat a bude-li poté proces ještě existovat, poslat mu signál KILL).
Obávám se, že můj výčet připomínek není úplný. Víc ale asi neporadím. Přeju mnoho štěstí a rozhodně se nenechte odradit od další propagace Linuxu ve vaší firmě.
2.6.25
ve finální verzi. A máte pravdu, jsou v něm ovladače na 4G kartu. Dokud nebude toto jádro stabilní, připadá mi úprava dokumentu, jako plýtvání času. Vím, že tam byly chyby, ale koukněte se ještě jednou na ten dokument. Zmiňovanou chybu jsem reportoval a podle info, co jsem dostal, by měla být opravenaJenom jsem si řekl, že by to byl dobrý nápad se alespoň zeptat.
To je v pořádku, však jsem vás za to nesepsul
moje flamewar já by se chtělo hodně hádat
Pravda, mohl jsem si ušetřit místy uštěpačný tón, přiznávám, ale věřím, že jste pochopil, že moje uštěpačnost byla věnována výhradně vašemu zaměstnavateli, nikoli vám. Vám jsem naopak vyslovil uznání za to, co děláte v podmínkách, ve kterých to děláte. A opakuji - budu rád, když se nenecháte odradit. Upozornění na to, jak komunita (někdy) funguje či může fungovat bylo v podstatě věcnou poznámkou. Ostatně já osobně (ve vašem pojetí taky součást "komunity") jsem vám svůj čas a dobře míněnou snahu věnoval. V tomhle konkrétním případě může svoji roli hrát i to, že ten HW, na kterém funguje vaše připojení, je poměrně specifický, a asi se spoustě lidem (z dobrých důvodů) nechce kafrat do instalace něčeho, co neznají. Já tu kartu znám, ale zase neumím to, co byste vy potřeboval...
Vím, že tam byly chyby, ale koukněte se ještě jednou na ten dokument. Zmiňovanou chybu jsem reportoval a podle info, co jsem dostal, by měla být opravena
Tak to jste buď moje připomínky špatně četl nebo se z vašeho intranetu dostanete na jinou verzi dokumentu než co si stáhne zbytek světa z internetu. Takže abychom měli jasno, o čem se bavíme, jedná se o dokument, který jsem dnes stáhnul příkazem wget --no-cache http://t-mobile.cz/FileStorage/4G_combi_instalace_linux.pdf
Kontrolní součet md5 je 8ebdab7ab6dfc2beca24340fd428f339 (u sebe zjistíte příkazem md5sum nazevsouboru
). Pokud si myslíte, že to není nic proti ničemu, klidně ten soubor uploadnu jako přílohu. Nebo vám ho pošlu na vámi zadanou mailovou adresu nebo JID.
Z toho, co píšu tady, nevidím opraveného vůbec nic.
Neproporcionální font je formalita, budiž.
Zastaralá informace o podpoře jader končící verzí 2.6.21. BFU přijde na vaše stránky, jestli by 4G karta stála za hřích, nastartuje noťas s distribucí openSUSE 10.3, která je už přes půl roku k mání, zadá uname -r
, vypadne mu něco jako 2.6.22blablaněco
a řekne si: "hm, asi se budu muset poohlédnout u konkurence, třeba to tam bude lepší; downgradovat distro kvůli tomu ale nebudu". Nevadí? Budiž.
Třetí připomínka zni:
(...) tohle prostě nemůže nikdy fungovat, protože v souboru/etc/ppp/peers/tm4g
vám v řádkuconnect "/usr/sbin/chat -v -f etc/chatscripts/tm4g"
chybí lomítko před "etc". Většina lidí, které tady potkáte, si s něčím takovým hravě poradí, ale jako návod pro béefúčka je to nepoužitelné.
Na tohle jsem samozřejmě přišel tak, že mi ten návod nefungoval, takže jsem zkouknul konfiguráky a uhodilo mě to do očí. Tak jsem přidal lomítko a všechno běželo, jak má. A když se podívám na ten váš dokument, který jsem si dnes znovu stáhnul, pořád vidím connect "/usr/sbin/chat -v -f etc/chatscripts/tm4g"
. Nefunkční konfigurák, který z nějakého důvodu není opraven, i když o tom nedostatku víte, to mi přijde docela zásadní. Vám ne?
Suma sumárum: co tedy vlastně v tom dokumentu bylo opraveno?
Ad úprava dokumentu až bude finální jádro 2.6.25: To je samozřejmě na vás, osobně bych uživatele asi upozornil na to, že mají sledovat nové informace, až přijde jádro 2.6.25, což pro většinu z nich znamená až si budou instalovat (*)buntu 8.10, openSUSE 11, Fedoru 10 (ale i dřívější, ve Fedoře se, tuším, updatují subminor verze jádra i v rámci jednoho distra) nebo příští verzi Mandrivy (neznám její číslování). Jde o to, aby si uživatelé nerozvrtali systém, ve kterém už budou mít funkční ovladač v jádře. To, proč se u ovladačů uvádí verze jádra, se kterými jsou kompatibilní, je dáno tím, že ovladač musí být napsán kompatibilně k ABI konkrétního jádra. To se však může změnit i v rámci subminor verzí kernelu, takže uživatel, který si jednou stáhne a přečte váš návod (případně použije ten z CD), se může pokusit jej aplikovat i v budoucnu (třeba při instalaci té desítkové Fedory) a přeplácne si tak podporu karty, kterou má zabudovanou přímo v jádře, (možná už) nefunkčním ovladačem. Raději bych těmto incidentům předešel včasným varováním. Je mi však jasné, že máte na práci i jiné věci.
Ale osobně - poté, co jsem si adresář "Linux" na CD prohlédl, hrdě si myslím, že je to krok kupředu.To si myslím taky a nikdy jsem to nezpochybňoval. Gratuluju a díky za to.
BTW T-Mobile nejspíš bude mít "pár šušňů"
Super zpráva, jsem rád, že se blýská na lepší časy. Doufám, že budete mít příležitost trochu ohlídat zadání. Bylo by IMHO v zájmu T-mobilu, aby veškeré nástroje byly explicitně pod GPL (případně FDL pokud jde o dokumentaci) a aby krom čistě textového rozhraní někdo napsal i jejich zaintegrování do grafických síťových utilit, které používají mainstreamové distribuce (*buntu, Mandriva, openSUSE, Fedora). Pak je šance, že se to jednou dostane i přímo do nich, takže podpora Linuxu se v mnoha případech omezí na dotaz "máte distribuci tu a tu? V tom případě nepotřebujete nic zvláštního, prostě si v menu najděte položku "síťová připojení", tam tu kartu vyberte z rozbalovacího seznamu, odklepněte "OK" a můžete začít brouzdat. Pak můžete začít přidávat CD s Mandrivou jako bonus ke kartě
Jo a ještě možná jednu věc by nebylo špatné pořešit, pokud už se rozjíždí nějaká podpora pro Linux. SIMka se prodává chráněná PINem, což speciálně na Linuxu je trochu problém. Jednak vám to ten ovladač neprozradí (takže když na to zapomenete, máte o zábavu postaráno), jednak jsem na to téma kdysi trochu googlil a nedostal jsem příliš uspokojivou odpověď. Existuje na to snad jakýsi AT příkaz, ale ta SIMka potřebuje nějaký čas, než se odemkne, a byl tam nějaký problém v tom, že další AT příkaz neuměl počkat na odemčení a dobýval se do zamčené SIMky. Tohle si pamatuju ale jen velmi matně. Osobně jsem to vyřešil tak, že jsem SIMku vrazil do mobilu a odemknul ji tam (což mi v mobilu smazalo historii hovorů, ve které jsem měl jedno důležité číslo, které jsem ještě neměl uložené v seznamu...). Kdyby i na takovou věc zbyly nějaký "šušně", určitě by to nezarmoutilo. Pokud "šušně" nebudou, tak by se na to dalo aspoň upozornit zde (vím, není to specifické pro Linux, Web'n'walk manažer ve Windows taky se zamknutou SIMkou nepoběží, ale kdysi jsem zběžně prolítnul dokumentaci k tomu programu, a tuším, že si o odemknutí sám řekne. Mě osobně to při instalaci karty hned nedošlo, takže jsem se chvíli trápil úplně zbytečně).
Tiskni
Sdílej: