Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
na rozdil od nejmenovaneho reisera, ktery je totalne nekompatibilni a meni si verze jak je zamaneMůžete to nějak specifikovat?
Reiser na serveru používat nebudu, protože se na můj vkus příliš rychle mění a vyvíjí (umí už vůbec faily>2G?)To snad umel vzdycky (predpokladam, ze mluvite o reiserfs 3.x). Nepletete si to s ext2?
Myslim, ze by mel byt rozdil mezi ReiserFS v3 a v4 (v4 je novy - uplne napsan od nuly). Takze IMO je to nejen chyba, ze to neni specifikovane, ale i myslim ze dost podstatna informace, kterou by si z teto ankety urcite chtelo hodle lidi odnest (urcite nejsem sam, co by v4 chtel nasadit)..skoda, ted uz to asi zmenit nejde...?
Reiser4 pouzivam skoro pul roku a nemel jsem s nim nejmensi problem, a tak mi prijde skoda, ze jeho vyvojari nemaji vetsi uzivatelskou zakladnu...To se chodis petkrat denne modlit, ne? Vzdyt je to bugoidni jako krava... Na testovacim disku mi to pravidelne zrusil tak 4-5 reboot, pripadne nejaka vetsi kompilace.
Su len dva pripady, kedy taketo hodnotenie dava zmysel.
1. ked zazijete pad filesystemu, ktory sa sam neopravi prehratim zurnalu (podpripady a) padlo to pocas behu systemu a b) padlo to pri nekorektonom vypnuti systemu)
2. sam si clovek urobi benchmark na svoj stroj, svoje sposob pouzitia atd.
Chcete povedat, ze takmer 1600 ludi zazilo 1. alebo 2. ? Mam o tom iste pochybnosti. Inak sa opierate len o benchmarky inych.
Tiskni
Sdílej: