Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
du -sh
, df
echo $[$(stat -fc '%s*%f' /home)]Ale krk bych za to nedal, %s není podle manu ta správná velikost bloku -- ovšem s touto mi to na rozdíl od ostatních dává správné výsledky.
df
a počítá to podle všeho taky z f_bsize, alespoň na Linuxu, takže metoda z prvního příspěvku patrně funguje -- a nevyžaduje parsování žádných nesmyslů.
df -h | awk '{print $2}'
.
man
, info
, head
, tail
, grep
, cut
, tr
, nl
. Manuálové stránky týchto nástrojov sú dosť dobré a hlavne obsahujú sekciu SEE ALSO, v ktorej vždy nájdeš odkazy na príbuzné nástroje, o ktorých by Ti ani vo sne nenapadlo, že existujú. Získaš tak vedomosť o sade výkonných nástrojov, z ktorých každý Ti po troch použitiach takpovediac "prirastie k ruke" a nebudeš vedieť pochopiť, ako sa dajú vôbec používať niektoré operačné systémy, ktoré nimi nedisponujú. ale problém je, že je to anglicky, a tudíž pro mně nesrozumitelné....Že by výmluva? O těhle příkazech toho najdeš spoustu i v češtině, ale to bys musel chtít hledat.
... je to anglicky, a tudíž pro mně nesrozumitelné...Existuje množstvo kníh v češtine, napríklad Linux Documentation Project, ale aj veľa rozsahovo menších. Na webe je veľa článkov rôznych nadšencov. Možno to bude znieť sproste, ale najlepšia rada je: uč sa po anglicky. Kto chce "delat do počítačú", bez angličtiny neurobí ani krok. Neboj sa! Dokumentáciu píšu z veľkej časti ľudia, čo rovnako ako Ty namajú angličtinu ako rodnú reč, a teda je ich angličtina jednoduchá, ich slovná zásoba sa rýchlo začne prekrývať s Tvojou. Po čase zistíš, že počítačová literatúra je celá zložená zo "zopár" anglických slov, ktoré sa v rôznych kombináciách opakujú. For fun: na jednej konferencii som zažil japonku, ktorá vedela po anglicky výrazy "robot one", "robot two", "not learn, just share information" a z týchto výrazov poskladala 45 minúnovú prezentáciu.
df /adresář
je nesmysl, protože ti to vždy vrátí celkovou velikost oddílu (ve kterém daný adresář leží).
Pokud chceš velikost oddílu, napiš ještě | grep -v Available
.
stat
(ach ta lennost echo $[$(stat -fc "%f*%s" /home)]Pokud chceš jiné jednotky, stačí upravit formátovací řetězec
echo $[$(stat -fc "%f*%s/1024" /home)]K # kilobajty echo $[$(stat -fc "%f*%s/1048576" /home)]M # megabajty
man grep man cut
Tiskni
Sdílej: