Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Nevim o nicemsice sem to nezkousel ale projektu pro GNU/Linux je nekolik
Android v tu chvili samozrejme je normalne na WifiTo mě překvapuje, když jsem všude četl, že Miracast vyžaduje přímé Wifi spojení. Reálnej mirror mě zajímá.
HDMI-CEC je asi jedna z mala veci, co funguje celkom vpohode medzi vyrobcami. Kazdy to sice pomenovava rozne, ale ide viacmenej o to iste. Na telkach najdes nazvy ako iLink, qLink, Any-net, a podobne ...
Funguje v pohodě, ale jen do chvíle, než člověk zatouží používat svá zařízení trochu odlišným způsobem, než jaký měli před očima ti, kdo je navrhovali. Takže např. CD přehrávač mi po zapnutí automaticky zapne receiver a když vypnu receiver, vypne se i CD přehrávač. To je sice cool, ale jen do chvíle, kdy si chci pustit CD přehrávač na sluchátka a zjistím, že jediný způsob, jak to zařídit, je buď tuhle automatiku úplně vypnout nebo aspoň pokaždé odpojit ten signálový kabel (vzadu, pochopitelně). Nebo si chci na receiveru pustit hudbu přes DLNA nebo síťové rádio - jenže, ouha, někdo usoudil, že je k tomu nezbytně nutné mít zapnutou televizi. :-(
Opacne, ked drzis ovladac od DVD a das play, tak si DVD vyziada prepnutie telky na spravny vstup.
Tohle je taky úžasná věc. Koukám na film z BD/DVD (nebo přímo na televizi) a uprostřed se zapne DVB-T set-top box, aby nahrál něco naprogramovaného. Televize si mi automaticky přepne na příslušný vstup a já musím hledat ovládání, abych ji přepnul zpátky.
Idea je to v zásadě dobrá, ale pokud má uživatel jen trochu nestandardní požadavky, začne si velmi rychle klást otázku, jetli nebude jednodušší to vypnout.
Ale jo, já chápu, že běžnému uživateli tyhle vymoženosti spíš pomáhají (a ve většině běžných situací to vyhovuje i mně). Jen jsem chtěl upozornit, že není zase až tak těžké narazit na situaci, kdy se to dostane do kategorie "přehnaně chytrý přístroj, který si myslí, že je chytřejší než já, a usilovně mi překáží".
ja som si vzdy sluchatka pripajal do zosiku
CD přehrávač (Onkyo C-7030) má přímo v sobě sluchátkový zesilovač, který na moje 50Ω sluchátka stačí, takže když si chci něco poslechnout na sluchátka, není potřeba pouštět receiver. Navíc mám z toho vestavěného zesilovače i subjektivně trochu lepší pocit, jako by to přes receiver trochu posilovalo basy.
vacsina novych teliek ma moznost jednorazovo zhasnut obraz, ale nechat vsetko pripojene aktivne :) staci to pohladat v menu
Někde to tam asi bude, ale jednak to znamená další manipulaci s televizí, jednak toho pořád dost zůstane zapnutého. Typický use case je třeba to, že si chci pustit ráno chci ke snídani rychle pustit rádio (normálně to nejde, protože ani s VKV anténou na střeše příjem většiny stanic nebyl čistý). Místo toho, abych jedním tlačítkem zapnul receiver, druhým přepnul na "NET" a na konci vypnul, budu muset ještě manipulovat s televizí a na konci to vracet zpátky.
Na CD prehravaci som sice mal sluchatkovy vystup, ale nepochopitelne mal nastavenie hlasitosti len na prednom paneli
To má to Onkyo bohužel taky - asi jediná věc, která mi na něm opravdu vadí.
p.s.2 A kdyz uz, tak kurva vodeodolne founy. Vsechno ostatni je krok zpet.Proč? Já jsem ještě nikdy telefon neutopil a ani si nemyslím, že by to hrozilo. Kritická podmínka je, aby byl telefon v tomto seznamu. A tam žádné voděodolné nevidím.
Já jsem ještě nikdy telefon neutopilA přitom je to tak jednoduché. Stačí když ti třeba vypadne z kapsy do louže.
Což o to, představit si to dokážu - ale vzhledem k dosavadní četnosti toho problému má pro mne při výběru mobilu tohle kritérium naprosto zanedbatelnou prioritu. A dokud se mi to nestane aspoň dvakrát, také to tak i zůstane. Dokážu představit i spoustu jiných způsobů, jak bych mohl o mobil přijít, ale prakticky se zabývám jen těmi, u kterých mám důvod věřit, že jejich pravděpodobnost je taková, aby stálo za to se jimi zabývat.
V současné době mám spíš opačný problém: už bych docela rád mobil vyměnil za nový (po téměř šesti letech používání už má dost ošoupaný displej), ale v současné nabídce nemůžu najít žádný, který by mi vyhovoval aspoň tolik, jako ten současný.
Na děti jsem neodpovídal, protože nevidím souvislost. Těch věcí, kterých se dotýkám venku i vevnitř, je tolik, že pečlivé omývání jedné z nich to stejně nijak zásadně neřeší.
Jak už jsem napsal, za 18 let jsem mobil neutopil žádný, a to ho mám u sebe prakticky pořád. To je pro mne důležitější než počet hypotetických situací, kdy bych ho mohl vodou zničit. Kdybych měl své chování řídit podle hypotetických situací s mizivou pravděpodobností a nepříliš vysokou potenciální škodou, nebudu moci vylézt na ulici.
Ten poslední odstavec jde zcela mimo mne. Pro vysvětlení: můj současný mobil je Nokia 2323 Classic a ideálně bych chtěl něco co nejvíc podobného.
Co si myslite, ze dnesni prcci delaj se smartem?
To je mi celkem jedno, smartphone nemám a dokud bude aspoň trochu zbytí, nehodlám to měnit.
Mozna Vase stara Nokie jim byla ukradena... ale budiz.
Dcera sice zkouší "volat babi", ale do záchoda telefon nehází, do čaje taky ne a ani sprchovat ho nezkouší.
pro nekoho muze byt utopnej (smart)foun problem vetsi nez jen nejaka marginalie
Tak ať se ten "někdo" podle toho řídí, já budu své priority stanovovat podle toho, co je podstatné pro mne.
s timhle volal muj ded za druhe valky. A nebojte mlady svihaku, sveho soukromi si vazim a na to mam zcela jine tunely
Vaše hraní si na vševěda je sice roztomilé, ale úplně mimo. To není žádná tinfoil paranoia, prostě tenhle typ telefonu umí všechno, co od telefonu potřebuju. Sice tu a tam narazím na situaci, kdy by se smartphone hodil, ale není to tak často a není to tak zásadní problém, abych si kvůli tomu místo telefonu pořizoval zařízení, které je neprakticky velké, blbě se drží, blbě se s ním volá, má mizernou výdrž na baterii a morální životnost tak dva roky.
...které je neprakticky velké, blbě se drží, blbě se s ním volá, má mizernou výdrž na baterii a morální životnost tak dva roky.Potvrzuju.
A to uz je jen krok od toho caje! Copak to nevidite??!
Kterou část věty "až se to stane aspoň dvakrát, začnu se tím zabývat" máte problém pochopit?
And Now For a Small Definition of an Oxymoron:
To není žádná tinfoil paranoia, prostě tenhle typ telefonu umí všechno, co od telefonu potřebuju. Sice tu a tam narazím na situaci, kdy by se smartphone hodil,...
A tady nerozumíte termínu oxymoron nebo rozdílu mezi "potřebuju" a "tu a tam by se hodil"? Tu a tam by se mi třeba hodila dodávka - ale ani zdaleka to neznamená, že ji potřebuju, a už vůbec ne, že si ji kvůli tomu koupím.
To ani nevite, ze smart jde uz dnes prepnout do modu hlupaka se stejnou vydrzi?
Takže si podle vás mám koupit smartphone, přepnout si ho kvůli výdrži do dumb mode (opravdu mi v něm vydrží týden?) a snášet všechny ostatní jeho nevýhody (jak ty, které jsem uvedl, tak ty, na které jsem si nevzpomněl (třeba horší mechanickou odolnost)) jen kvůli tomu, abych si se dvakrát nebo třikrát za rok někde podíval na mapu? Tak to se vyplatí…
Ten foun pak slouzi jako receptar na kuch lince, chuvicka, sraci mobil, IP cam, obdaruj bezdaka mobil.
Nic z toho mne neláká natolik, abych kvůli tomu zněkolikanásobil své výdaje za mobil. Spíš mi to zní jako zoufalé pokusy vymyslet, jak aspoň nějak dál využít něco, co stálo spoustu peněz a po dvou letech to bylo potřeba nahradit novým modelem.
proc se kdejakej nouma vzdy ozveMně tady spíše nejvíc baví, že přijde nějaký anonym, o kterém nikdo nic neví, a který neprokázal vůbec žádné znalosti a schopnosti, a nadává těm, na které na 99.9% nikdy nebude mít.
Jak se do poradny vola, tak se z poradny ozyva... Ptas se neurcite, kze zkusim to sesmolit pro neznalky, prestoze vetsina odpovedi uz byla vyrcena vyse.Jednou si dovolím se sám na něco zeptat, popíšu to maximálně podrobně, jak to vidím, a stejně dostanu vynadáno. Nic, zbytek komentáře přečtu později. :)
Dale taky se mni zda, ze Miracast (zrdcadleni obrazu, nazyvane mezi vyrobci vselijak) neni Wifi Direct, ale skrze mistni Wifi sit.Taky si začínám myslet, že „internet lže“, tedy že se často dostávám ke zdrojům, které jsou prostě outdated, ale rád bych se dostal k nějakým kvalitním relevantním zdrojům, které tuhle technickou otázku rozřeší.
A do nejakejch RPi silne nedoporucuju investovat prachy, pokud to ma slouzit pouze pro TV ucely.Tak zase Kodi je open source řešení a to má pro mě spoustu výhod, takže tuhle možnost zatím rozhodně nezatracuju.
Nevěnuji se tomu, ale Miracast jsem potkal jen s připojením na projektory, a v té chvili to bylo tak, že projektor dělal i současně Wifi, a obvykle to nakonfigurovali tak, že to nebo standardní AP organizace, ale specifické AP nebo Wifi Direct s vyloučeným/omezeným přístupem do firemní sítě. Jinak pokud je Miracast datový přenos na TCP/UDP vrstvě tak je mu přece úplně jedno nad čím jede. Pravděpodobně do toho standardu nacpali i průtah všemi síťovými vrstvami a vytváří obraz: "Pořiďte se Miracast a pak se jednoduše propojíte, zařízení to udělají samy."Dale taky se mni zda, ze Miracast (zrdcadleni obrazu, nazyvane mezi vyrobci vselijak) neni Wifi Direct, ale skrze mistni Wifi sit.Taky si začínám myslet, že „internet lže“, tedy že se často dostávám ke zdrojům, které jsou prostě outdated, ale rád bych se dostal k nějakým kvalitním relevantním zdrojům, které tuhle technickou otázku rozřeší.
Tiskni
Sdílej: