Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
…komercni aplikace se moc nemeni a debian, taky…Můžete mi někdo vysvětlit, kde se tenhlé blábol vzal? Tohle Vám připadá tak strašně neaktuální? Např. X.org 6.9.0 či KDE 3.5.0 je nějaká archaika?
A co je podle filozofie vývojářů Debianu unstable je pro jinou distribuci kolikrát stable.a na to jsi prisel jako jak? unstable je verze/release pro testovani, srovnavat to se stable jinych distribuci je hodne zcestne
net-p2p/mldonkey -gd -guionly -gtkDebian má .deb balíky. O něm ti ale musí napsat někdo jiný.
doma si to dovolit mozes, na server 24/7 da podla mna gentoo iba samovrah (nevraviac o tom, ze v gentoo som si nevsimol oznacovanie stylu "stable", "testing", "current", ...)
takze vseobecne, zalezi od pozadovaneho pouzivania
router: minimalisticka distribucia (ani debian ani gentoo)
server: idealna binarna balickova distribucia
pracovny desktop: ak si plateny od vykonu, tak binarna distro
domaci desktop: to uz je na cloveku
Moj nazor
nemyslim, ze je kompilacia vyhodou. a ta rychlost? hmm, mam p4 3GHz, 99% casu bezi na 750MHz az 1.5GHz a system reaguje podla ocakavania. imho je zbytocne optimalizovat aplikaciu, ktora pasivne caka na vstup (naco ti je extrarychle ftp, aj tak caka na data).
#include <asm/atomic.h>
Na Debian sa nedal skompilovat, na Gentoo dal.
Debian, ktory som musel pouzit mal chybne hlavickove subory.
Debian je nekompatibilny s ostatnymi distribuciami:) o tom docela pochybuju
Debian, ktory som musel pouzit mal chybne hlavickove subory.asi chyba v tobe a ne v Debianu, nemyslis?
asi chyba v tobe a ne v Debianu, nemyslis?Nepisal som ze chyba je v Debian, ale v hlavickovych suboroch, ktore boli na tom Debian, ktory som musel pouzit. Ked som skopiroval hlavickove subory v /usr/include/asm z Gentoo do Debian, tak sa to skompilovalo.
:) o tom docela pochybuju"man rename" na Debian:
NAME rename - renames multiple files SYNOPSIS rename [ -v ] [ -n ] [ -f ] perlexpr [ files ] DESCRIPTION "rename" renames the filenames supplied according to the rule specified as the first argument. The perlexpr argument is a Perl expression which is expected to modify the $_ string in Perl for at least some of the filenames specified. If a given filename is not modified by the expression, it will not be renamed. If no filenames are given on the command line, filenames will be read via standard input. For example, to rename all files matching "*.bak" to strip the exten- sion, you might say rename 's/\.bak$//' *.bak To translate uppercase names to lower, you'd use rename 'y/A-Z/a-z/' * OPTIONS -v, --verbose Verbose: print names of files successfully renamed. -n, --no-act No Action: show what files would have been renamed. -f, --force Force: overwrite existing files. ENVIRONMENT No environment variables are used. AUTHOR Larry Wall SEE ALSO mv(1), perl(1) DIAGNOSTICS If you give an invalid Perl expression you'll get a syntax error. BUGS The original "rename" did not check for the existence of target file- names, so had to be used with care. I hope I've fixed that (Robin Barker).------------------------------------------------------------ "man rename" na Gentoo,Fedora,Suse:
NAME rename - Rename files SYNOPSIS rename from to file... DESCRIPTION rename will rename the specified files by replacing the first occurrence of from in their name by to. For example, given the files foo1, ..., foo9, foo10, ..., foo278, the commands rename foo foo0 foo? rename foo foo0 foo?? will turn them into foo001, ..., foo009, foo010, ..., foo278. And rename .htm .html *.htm will fix the extension of your html files. SEE ALSO mmv(1), mv(1)
Tiskni
Sdílej: