Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Section "Monitor" Identifier "Generic Monitor" Option "DPMS" EndSection Section "Device" Identifier "NVIDIA Corporation NVIDIA Default Card" Driver "nvidia" EndSection Section "Screen" Identifier "Default Screen" Device "NVIDIA Corporation NVIDIA Default Card" Monitor "Generic Monitor" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Depth 24 Modes "1280x1024" EndSubSection EndSectionNejprve jsem myslel, že je to jedním chybějícím pinem, který na sterém kabelu byl, na wikipedii jsem ale našel, že nemá být zapojený, viz obrázek, takže tím to nebude. Nevíte, proč to tak může být? Děkuji...
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
, který znovu nastavil X server. Do starého xorg.conf jsem poté dopsal dopsal, co mi ten příkaz nastavil navíc:
HorizSync 30-65 VertRefresh 50-75Tím se mi podařilo spustit 1280x1024. Se starým kabelem to jelo i bez toho? Proč? Toto je ale jen dočasné řešení, protože mi při
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
nejde nastavit frekvence vyšší než 60Hz, což je málo, dříve šlo 75Hz. Navíc při tomto příkazu to vždy určilo identifikátor monitoru něco jako L1710S, ale teď jen "Generic Monitor".
Proč to neurčuje vše automaticky? Kabel špatný není, na jiném PC i ve Windows to funguje...
Poznámka: Všude se píše, že nastavení příliš vysokých hodnot může poškodit monitor, ale v životě jsem neviděl, že by se něco takového stalo. Každý monitor, kde jsem to zkoušel, při příliš vysokých hodnotách napíše "Sync out of range" nebo se suše vypne a nic se mu nestane. Ale kdo ví, takže opatrně.
To jsou taková ta varování, která se dědí z otce na syna, ale nikdo už si dávno nepamatuje, proč vlastně existují. V tomto případě je to tak, že za starých časů (dědo, to byl ten středověk?) nebyly monitory tak chytré a prostě se pokusily zobrazovat cokoli, co jim počítač poslal, takže při hodně nesmyslných hodnotách frekvencí by skutečně po nějaké době (určitě ne pár sekund) mohlo v monitoru něco odejít. Ale u monitoru vyrobeného v posledních deseti letech bych něco takového neočekával.
Section "Monitor" Identifier "Monitor1" HorizSync 28-80 VertRefresh 50-180 EndSection
Tiskni
Sdílej: