Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
, kdyby nekdo byl ochotny obetovat trochu casu a treba me poradit pres icq
- 283633094

To se budes muset moc moc ucit.
PS: Co se ti libi na Gentoo?
... ale jinak ta rychlost xUbuntu me moc nenadchla.. i kdyz ma peknou boot-screen
) si instalovat zatim nebudu
), ale me jde spis o to jak to nastavit aby tam sla sit(sdileni netu a souboru), VideoLAN + mc a samozrejme moje okynka jako ve win... KDE zase tolik jeste rad nemam, ne ze by neslo pouzivat, ale zatim bych radsi XPde...
Tímhle chci hlavně říci, že používat nějaké XPDE je blbost. Stejně vám jednou přestane vyhovovat. Gnome a KDE se aktivně vyvíjí a pokud chcete komplexní desktopové prostředí tak jiné volby prakticky není.
);Debian, ten me moc nesednul... potom Madrake(9.1)... ta stabilita
des... a ted Gentoo a ten docela jediny jde... a nakonec mame na komp (PII400@500, 500M ram, 3.2G disk a to jsem fakt nesnesl... krome toho Slax na flashce beha s Xfce4 mnohem lip nez xUbuntu na disku
krome chybky v berylu, kdy mi v liste misto 4 ploch ukazuje jednu velkou sirokouhlou, ale prepinani mezi plochami funguje ok.Jestli to nebude spíš feature než chyba: mně to přišlo jako 1 plocha rozložena na stěny kostky. Kostku můžete tedy otáčet, ale plochu (kam byste dal např. jiný wallpaper) to nemění. Ale moc dlouho jsem si s tím nehrál, protože mi to přišlo spíš otravné
uz nemuzu vystat windows xp ... potrebuji hlavne abych se v tom rychle orientoval(tedy nastaveni a dalsi veci jako ve winLOL
1) Nemůžete-li už Windows XP vystát, myslíte, že je dobrý nápad snažit se o jejich imitaci?
2) Pokud Gentoo, tak si ze všeho nejdřív přečtěte na webu Gentoo Handbook - základní část je i česky, ale s Gentoo se bez angličtiny budete prodírat dost těžko. Vaše další příliš konkrétní dotazy apod. směřujte (a nejdřív hledejte odpovědi) taky na forums.gentoo.org a třeba taky na forums.gentoo.cz. Gentoo není distribuce, která by se snažila nováčkům všechno mermomocí vyřešit za ně, ale většinou, pokud jste ochoten následovat přesně bohatou dokumentaci, jsou věci dobře popsané i pro začátečníky. Čtení příručky vás tedy nikdo nezbaví a bez ní budete zoufalý každých 10 minut. Na klikací nástroje nastavování systému můžete směle zapomenout (neplatí o desktopovém prostředí a jednotlivých programech) - což ale není nutně na škodu přehlednosti a snadnosti. Pouze si musíte zvyknout na jiný styl řešení problémů než jen tak zkusmo naklikat.
3) Nedoporučuji vám sahat pro začátek po nestandardních řešeních jen proto, že vám vzdáleně mohou připomínat Windows XP, většinou jde jen o vnější podobu. Ty jsou míněny většinou pro zkušenější administrátory, kteří pak dokážou pomocí těchto nástrojů nastavit desktop tak, aby BFU (sekretářka) poznala co možná nejméně. To ale neznamená, že se taky stejně administrují. Zkuste nejdřív standardní instalaci tak jak je doporučována v té které distribuci. Obyčejně jen po malém navyknutí na o něco málo jiný styl práce oceníte spíš výhody - tím spíš, když už nemůžete WXP vystat
4) Další varianta je nějaká distribuce programově počítající i se začátečníky. Pokud vám nějaká jednotlivost nefunguje, v první řadě zkuste najít přímo a konkrétní otázkou (v Google, na patřičných fórech, tady na Abclinuxu) řešení. Je totiž docela dobře možné, že vám tato jednotlivost nebude fungovat ani v jiné distribuci - anebo vám nebude fungovat nějaká jiná. Při výběru distribuce se spíš zaměřte na váš pocit a celkový dojem než na drobné nepříjemnosti - ty se většinou dají vyřešit a někdy vyřeší i aktualizací systému (tj. postupujte spíš jako při vybírání ženské, co vám bude platné, když u ní bude všechno bezvadně fungovat, když vám poleze na nervy
).
5) Pokud potřebujete nějaké superrychlé řešení, zkuste nějakou tu vyladěnou(!) Live distribuci (Knoppix, Kanotix atd. atd., možná Danix), kterou lze instalovat rychle na pevný disk. Někdy bývají v těchto distribucích složitější upgrady atd. ale zase získáte bez dlouhého nastavování poměrně dobrou ukázku funkčního Linuxu. Na instalaci a konfiguraci Gentoo si vyhraďte tak týden - včetně kompilací a studia příručky.
Na závěr hodně štěstí a odvahy, a nezapomeňte, až tu budete pokládat otázky, řídit se pravidly kladení dotazů, tj. hlavně nejdřív hledat sám, a pak přesně problém popsat a otázku formulovat
Doporučuji nehrát si na jakýsi iluzorní pocit hackera vzniklý z toho, že „používáš Gentoo“ a nainstalovat Ubuntu či Kubuntu. První instalace Linuxu by principiálně měla být přímočará a daná distribuce „rozumně jednoduchá,“ ať tě to hned ze začátku neodradí. Nějakou dobu si s tím pohrávej a až potom můžeš zkoušet ono zmiňované Gentoo a takzvané distribuce „pro pokročilejší.“
On August 21st 2004, the XPde Team released XPde 0.5.10.5.1 je poslední verze...
Tiskni
Sdílej: