Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených technologií a otevřeného přístupu na 151. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. 4. od 18:00 hodin v restauraci Benjamin na Drobného 46.
Byla vydána verze 18.04.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek v kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
Bylo oznámeno vydání nové stabilní verze 1.26 a beta verze 1.27 open source textového editoru Atom (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Dle plánu byla dnes vydána hra Rise of the Tomb Raider (Wikipedie) pro Linux. Koupit ji lze za 49,99 €.
Společnost Oracle vydala čtvrtletní bezpečnostní aktualizaci svých softwarových produktů (CPU, Critical Patch Update). Opraveno bylo celkově 254 bezpečnostních chyb. V Oracle Java SE je například opraveno 14 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelných bez autentizace je 12 z nich. V Oracle MySQL je opraveno 33 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelné bez autentizace jsou 2 z nich.
Byla vydána verze 8.0 linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Nejnovější verze Trisquel nese kódové jméno Flidas a bude podporována do roku 2021. Výchozím prostředím je nově MATE 1.12. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Byla vydána nová verze 27.9.0 webového prohlížeče Pale Moon (Wikipedie) vycházejícího z Firefoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o poslední větší aktualizaci verze 27. Vývojáři se zaměří na novou verzi 28.
Google Chrome 66 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 66.0.3359.117 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 62 bezpečnostních chyb.
Byla vydána druhá RC verze nové řady 2.10 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Již tento čtvrtek (19. 4.) se v posluchárně 107 na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze Dejvicích odehraje večer s Turrisem, tentokrát zaměřený na nový modulární router MOX. Mluvit o něm budou Patrick Zandl a Ondřej Filip, ale bude i prostor pro dotazy a diskuzi s vývojáři. Akce začíná v 18:00 a plánovaný konec je v 19:45. Mapka, kde se nachází daná posluchárna, a možnost registrace je k dispozici na webu CZ.NIC.
LS_OPPTIONS= ls
/bin/ls
' a obejít tak alias?
unalias ls
LS_OPTIONS
jsou ještě zlaté, koho bych někdy opravdu rád dostal do ruky, je ten, kdo v nejmenovaných distribucích vymyslel toto:
alias cp='cp -i' alias mv='mv -i'
a zejména zlatý hřeb(íček do rakve příčetnosti):
alias rm='rm -i'
/bin/rm
nebo unalias
, ale protože většinou pracuji na distribucích, které takto "bezpečné" nejsou, samozřejmě na to téměř vždy zapomenu.
1. To je hezké, že máte takový postoj, ale standardní chování unixových příkazů cp
, mv
a rm
je takové, že se (skoro) na nic neptají. Pokud se vám to nelíbí, můžete používat přepínač -i
nebo si na to nastavit alias. Ale vnucovat nestandardní "bezpečné" (viz bod 2) chování i těm, kdo o něj nestojí, je hloupost.
2. Představa, že vnucování dotazů typu "opravdu chcete …" ke každé sebeméně destruktivní operaci zvyšuje bezpečnost, je podle mého názoru pouhá iluze. Ze zkušenosti vím, že programy, které se tak chovají, nevedou k zodpovědnějšímu chování, ale naopak k podstatně nezodpovědnějšímu - uživatel se prostě naučí, že má ten enter mačkat dvakrát, případně že má mačkat enter-y-enter, ale rozhodně nezačne víc přemýšlet o tom, co dělá. A co je horší, uživatel zvyklý na takovou "vypolštářovanou" distribuci si může navyknout používat zmíněné příkazy bez přemýšlení, protože kdyby hrozilo, že si něco smaže, příkaz se ho zeptá; a když si pak sedne k standardně se chovajícímu systému, ta bezstarostnost se mu velmi rychle vymstí.
3. U příkazů cp
a mv
bych ještě vnucení implicitního přepínače -i
byl ochoten se skřípěním zubů překousnout, ale u příkazu rm
to musím označit za projev mdlého rozumu. Vy snad používáte příkaz rm
k něčemu jinému než k mazání souborů? Já ne… Takže nechápu, proč by se mne měl ptát, zda chci smazat soubor. Kdybych to nechtěl, tak ho nemažu. O slaboduchosti chování toho přepínače při mazání většího počtu souborů (nebo nedej bože adresářových stromů) ani nemluvě…
/etc/bash.bashrc, csh.cshrc, ksh.kshrc
/etc/profile.d/alias.sh
mohlo by stacit na konec ~/.profile dat
unset LS_OPTIONS
nebo z nej vubec nenacitat /etc/profile.
na te verzi suse co mam k dispozici (9.2?) to funguje, ovsem mohli to od te doby nejak prekopat...
# ls -F --indicator-style=none
Snad je to ten přepínač, co jsi přehlédl a chceš. :)
Další varianta je nadefinovat si vlastní bashovou funkci ls a v ní si už zavolat skutečné ls tak, jak chceš.
Jak je to vše na BSD bohužel nevím.
ls
na Debianu se žádnými LS_OPTIONS neřídí?
Příkaz ls
se sám o sobě proměnnou LS_OPTIONS
neřídí. V některých distribucích je ale defaultně nastaveno ls
jako alias pro '/bin/ls $LS_OPTIONS
'.
\ls
Tiskni
Sdílej: