David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Včera vydanou hru Rise of the Tomb Raider pro Linux lze do pondělí 23. dubna koupit na Steamu s 67% slevou. Místo 49,99 € za 16,49 €.
Na Humble Bundle lze získat počítačovou hru Satellite Reign (Wikipedie, YouTube) běžící také v Linuxu zdarma. Speciální akce končí v sobotu v 19:00.
Společnost Apple koupila před třemi lety společnost FoundationDB vyvíjející stejnojmenný NoSQL databázový systém FoundationDB (Wikipedie). Včera byl tento systém uvolněn jako open source pod licencí Apache 2.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Po dva a půl roce od vydání verze 5.7 oznámila společnost Oracle vydání nové major verze 8.0 (8.0.11) databázového systému MySQL (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy komunitní verze MySQL jsou k dispozici na GitHubu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených technologií a otevřeného přístupu na 151. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. 4. od 18:00 hodin v restauraci Benjamin na Drobného 46.
Byla vydána verze 18.04.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek v kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
Section "Device" Identifier "Obecná grafická karta" Driver "vesa" BusID "PCI:1:0:0" EndSection Section "Monitor" Identifier "P17-2" Option "DPMS" EndSection Section "Screen" Identifier "Default Screen" Device "Obecná grafická karta" Monitor "P17-2" DefaultDepth 24 ...... Section "DRI" Mode 0666 EndSectiona upravuji je přesně podle návodu v článku. U Screen taky změním indentifikaci na via unichrome podle článku. Server ale po úpravě a restartu už nenaběhne. Máte s tím někdo zkušenosti nebo máte někdo nějaký jednodušší postup pro xv výstup a 3D na Via unichrome na desce P4 M890? Předem děkuji za odpovědi.
Jestli 3D výrobce neslibuje, nemá asi ani cenu posílat výpis. Bude muset stačit to XV. Takže, jak by měl vypadat Xorg.conf, když nechci 3D?
Podle diskuse to bude asi dost problém, ale možná se přeci někdo najde. Máte někdo nějaký typ na opravdu bezproblémové oladače s 3D podporou?Nějaké ovladače by měly snad být taky v balíku xserver-xorg-video-via, ale tam se autor neobtěžoval dát do něj manuál a ten na stránkách pro jistotu nefunguje. Možná jen někdy, ale mně se na něj ještě nepodařilo za polední týden dostat. Jak v tomhle případě upravit Xorg.conf?
Předem děkuji za rady.Přiznávám, že neumím uložit výpis ze startu systému, takže jsem při opisu někde možná udělal chybu.II module already build in
EE no device detected
Fatal server error:
no screens found
fatal IO error 104 ( connection reset by peer)
on X server ":0.0" after 0 requests (0 known processed)
with 0 events remaining
/usr/lib/xorg/modules/drivers/ via_drv.*
, v /usr/lib/dri/ via_dri
případně unichrome_dri
. Pak bys měl přeinstalovat libgl1-mesa-dri
a libgl1-mesa-glx
. Tím se systém snad uvede do inteligentnějšího stavu a už jen zkompiluješ a nainstaluješ openchrome s prefixem /usr
a mohlo by to běžet.
Tiskni
Sdílej: