Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.
Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.
Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.
Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.
resim ted problem vyberu nejvhodnejsi graficke karty do me nove PC sestavy tak, aby jeji provoz v linuxu (Fedora) byl co mozna nejmene problemovy.
Doposud jsem pouzival nVidii GeForce MX440, a byl jsem s ni nadmiru spokojen (v linuxu s ni nebyl zadny problem).
Mohli by jste mi nekdo doporucit nejaky model v cenovem rozpeti 2,5 -- 3,5tis.
(Jak je na tom s podporou ovladacu do linuxu ATI?)
Dekuji
Na ATI se koukni do blogu Davida Ježka 
Sám mam v noťasu r200m a spokojenost, jakž takž, své si ta karta odmaká.
Nezkoušel jsem to, ale nevěřím tomu - určitě ne s rozumným rozlišením / detaily.
Je na to pekna utilitka.
)
moj nazor:
(integrovane intel): vcelku kvalitne open-source ovladace, snad bez problemov s podporou - ale menej vykonne
nvidia: viac-menej kvalitne binarne ovladace, 2d open source len pre starsie rady, open ovladace zatial v nedohladne
ati: pre rady do Xnnn (napr. x800, mozno uz aj x1nnn) vcelku kvalitne, stabilne a udrzovane open source ovladace; pre ostatne uz celkom ok binarne ovladace (minimalne pouzitelne na beznu pracu - dual monitor je este trosku problem) - rychle, viac menej stabilne
=> ak chces stabilitu a nizsiu spotrebu/hlucnost, tak starsiu intel, ati, alebo nvidiu.. ak chces vykon, tak nvidiu alebo ati (pre nejaku tu radu x2nnn, pripadne x3nnn by uz mali byt ovladace dlhsiu dobu funkcne) s bin. ovladacmi
Tiskni
Sdílej: