Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zdravim,
poridil jsem desku s VIA Epia a s podporou CMOV, takze by Xen mel bez problemu fungovat. Pod Lennym jsem podle tohoto navodu zkompiloval Xen 3.3.1. Vsechno dobehlo bez chyb, kernel nainstalovan. Po restartu najel Grub, zvolil jsem start Xen kernelu, chvili najizdel vmlinuz a pote zcernala obrazovka a pocitac se restartoval.
Bohuzel jsem nenasel v logu zadnou chybu - zrejme to zkolabovalo driv, nez vubec najel linux kernel :(. Takze vubec netusim, kde by mohl byt problem. Podle internetovych for by muj procesor mel s Xenem normalne fungovat. Nasel jsem i patch, opravujici detekci procesoru C3, ten je ale jiz v 3.3.1 soucasti Xenu (overeno ve zdrojacich)...
Myslim ze by mohl byt problem v konfiguraci xen kernelu.
Zkousel jsi nejake distro s xenem? OpenSuse, CentOS, Ubuntu?
Nejrychlejsi varianta je spustit livedistro VMknoppix. Pokud najedete to tak je to na 100% chyba xen kernel configu.
zkousel jsem oficialni baliky debianu s xen 3.0.1, potom cisty debian s oficialnimi xen zdrojaky 3.3.1 a vcera jeste posledni pokus, xen 3.3.1 a kernel optimalizovany pro nehemiah, namisto obecne i686. Bohuzel, vsude se to chova uplne stejne. Proste pri startu kernelu vypnuti monitoru a reset, bez jakychkoliv hlasek a zaznamech v logu . Ale VM knoppix zkusim...
Tak smula, nenajede ani Xen na Knoppixu. Takze na to pravdepodobne dlabu uplne. Za ten cas, co jsem nad tim stravil, bych si vydelal na nekolik novych desek .
Tiskni
Sdílej: