abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: docbook - co používáte za nástroje?

    20.7.2009 12:14 bhy | skóre: 36 | blog: bhyblog | brno
    docbook - co používáte za nástroje?
    Přečteno: 646×
    Dobré odpoledne. Říkal jsem si, že bych mohl vyzkoušet kromě LaTeXu taky DocBook, jestli se mi v něm bude lépe psát, jestli nějak využiju údajně širší paletu výstupních formátů (nikdy nemůžu vědět, kdy po mně někdo bude chtít něco "ve wordu") apod. Narazil jsem však na informační chaos, co se týče doporučovaných nástrojů. Něco jiného doporučuje Kosek (on tam má občas nástroje, dostupné jen pro windows a za prachy, jako distiller, což je pro mě dost mimo), něco jiného používají zdejší uživatelé, něco jiného je v definitive guide.

    Naivně jsem si myslel, že nainstaluju balík docbook-utils a budu používat nástroje z něj, jako docbook2rtf, docbook2pdf atd. Nicméně těmto nástrojům jednak vadí, že mé dokumenty jsou XML a nikoliv SGML, jednak se nepoperou s UTF-8 a výsledné RTF otevřené v oowriteru má místo češtiny rozsypaný čaj (docbook2odf vygeneroval jakési ODM, které v oowriteru vypadá jako prázdná stránka). Dál jsem zkusil xsltproc, z něj jsem dostal FO, které jsem pomocí fop převedl na RTF s dobrou češtinou, ale PDF z toho FO obsahovalo místo českých znaků křížky. Nakonec jsem zkoušel saxon-xslt, z nějž jsem vygeneroval HTML, sice pěkné, ale s kódováním ISO uvedeným v hlavičce místo UTF. FO vytvořené pomocí saxon-xslt vůbec fop nepobral (napsal "exception in thread 'main'"). Tak nevím.

    Co používáte za nástroje na zpracování XML DocBook v UTF-8 do výstupních formátů a s jakými parametry? Děkuji.

    Odpovědi

    20.7.2009 13:17 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: docbook - co používáte za nástroje?
    20.7.2009 14:04 bhy | skóre: 36 | blog: bhyblog | brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: docbook - co používáte za nástroje?
    díky moc.. koukám, že na mé straně bude u fop problém ještě někde jinde:
    $ fop out.fo -c ../fopfontconfig.xml -rtf dbpokus.rtf
    [warning] /usr/bin/fop: No java runtime was found
    [warning] /usr/bin/fop: Unable to locate serializer in /usr/share/java
    [warning] /usr/bin/fop: Unable to locate servlet-api in /usr/share/java
    Exception in thread "main" java.lang.NoClassDefFoundError: org.apache.xalan.transformer.TransformerIdentityImpl
       at java.lang.Class.initializeClass(libgcj.so.90)
       at org.apache.xalan.processor.TransformerFactoryImpl.newTransformer(xalan-2.7.1.jar.so)
       at org.apache.fop.cli.InputHandler.transformTo(InputHandler.java:196)
       at org.apache.fop.cli.InputHandler.renderTo(InputHandler.java:125)
       at org.apache.fop.cli.Main.startFOP(Main.java:166)
       at org.apache.fop.cli.Main.main(Main.java:197)
    Caused by: java.lang.IncompatibleClassChangeError
       at java.lang.Class.initializeClass(libgcj.so.90)
       ...5 more
    20.7.2009 14:37 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: docbook - co používáte za nástroje?
    Chybí vám xalan. To máte prachbídný balíčkovací systém.
    20.7.2009 16:42 bhy | skóre: 36 | blog: bhyblog | brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: docbook - co používáte za nástroje?
    no nevím jestli je to tím, že mám unstable/experimental. asi bych měl přejít na stable. dosinstaloval jsem balík xalan a teď mi to píše tohle:
    $ fop out.fo -c ../fopfontconfig.xml -rtf dbpokus.rtf
    [warning] /usr/bin/fop: Unable to locate serializer in /usr/share/java
    [warning] /usr/bin/fop: Unable to locate servlet-api in /usr/share/java
    Exception in thread "main" java.lang.NoClassDefFoundError: org/apache/xml/serializer/TreeWalker
            at org.apache.xalan.processor.TransformerFactoryImpl.newTransformer(TransformerFactoryImpl.java:823)
            at org.apache.fop.cli.InputHandler.transformTo(InputHandler.java:196)
            at org.apache.fop.cli.InputHandler.renderTo(InputHandler.java:125)
            at org.apache.fop.cli.Main.startFOP(Main.java:166)
            at org.apache.fop.cli.Main.main(Main.java:197)
    Caused by: java.lang.ClassNotFoundException: org.apache.xml.serializer.TreeWalker
            at java.net.URLClassLoader$1.run(URLClassLoader.java:200)
            at java.security.AccessController.doPrivileged(Native Method)
            at java.net.URLClassLoader.findClass(URLClassLoader.java:188)
            at java.lang.ClassLoader.loadClass(ClassLoader.java:307)
            at sun.misc.Launcher$AppClassLoader.loadClass(Launcher.java:301)
            at java.lang.ClassLoader.loadClass(ClassLoader.java:252)
            at java.lang.ClassLoader.loadClassInternal(ClassLoader.java:320)
            ... 5 more
    no nic, chápu že se vám nechce ztrácet čas s balíkama v mém systému po jednom.. zkusím, jestli to bude ve stable lepší..
    20.7.2009 14:45 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: docbook - co používáte za nástroje?
    xsltproc na HTML

    dblatex na PDF
    31.7.2009 19:35 bhy | skóre: 36 | blog: bhyblog | brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: docbook - co používáte za nástroje?
    Tak jsem to vyřešil. Přeinstaloval jsem všechny balíky související s fop a už to nevypisuje chyby. Teď používám xsltproc na HTML, xsltproc + fop na RTF a dblatex na PDF (můžu si vybrat backend mezi pdftex a xetex, s prvním je výstup hezčí pro tisk a s druhým pro prohlížení na monitoru, nádhera) a jsem spokojen, díky za návrhy a pomoc.
    2.8.2009 20:58 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: docbook - co používáte za nástroje?
    Mohu se zeptat, zda dblatex zvládne vstup v UTF-8?
    Shadow avatar 3.8.2009 11:35 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: docbook - co používáte za nástroje?
    Zvládne, samozřejmě.
    If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
    8.8.2009 16:18 bhy | skóre: 36 | blog: bhyblog | brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: docbook - co používáte za nástroje?
    j, dokonce s oběma backendy (pdftex i xetex)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.