Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Spusť si ho ručně z terminálu, stderr nám poví víc.
$ apt-file show bastille |grep init.d bastille: /etc/init.d/bastille-firewall $ apt-file show bastille |grep sbin bastille: /sbin/bastille-firewall-reset bastille: /sbin/bastille-firewall-schedule bastille: /sbin/bastille-netfilter bastille: /usr/sbin/AutomatedBastille bastille: /usr/sbin/BastilleBackEnd bastille: /usr/sbin/BastilleChooser bastille: /usr/sbin/InteractiveBastille bastille: /usr/sbin/RevertBastille bastille: /usr/sbin/UndoBastille bastille: /usr/sbin/bastille
$ apt-file show bastille |grep init.d
bastille: /etc/init.d/bastille-firewall
$ apt-file show bastille |grep sbin
bastille: /sbin/bastille-firewall-reset
bastille: /sbin/bastille-firewall-schedule
bastille: /sbin/bastille-netfilter
bastille: /usr/sbin/AutomatedBastille
bastille: /usr/sbin/BastilleBackEnd
bastille: /usr/sbin/BastilleChooser
bastille: /usr/sbin/InteractiveBastille
bastille: /usr/sbin/RevertBastille
bastille: /usr/sbin/UndoBastille
bastille: /usr/sbin/bastille
hm, tak som v terminali spustil bastille a napisalo, ze nema modul tk nainstaloval som teda aptget install perl-tk a zase mi napisalo, ze nepodporovany system DB5.0 co teraz?
# bastille WARNING: /usr/bin/perl cannot find Perl module Tk. The above module(s) is/are required to correctly display the Bastille User Interface. If you are unable to find a pre-compiled module for your OS, they can be found at: http://www.cpan.org/modules/01modules.index.html If you installed the modules in another installation of perl besides the one listed in the error message, you may override Bastille's search path by setting the $CORRECT_PERL_PATH environment variable to the directory that the desired perl binary is located in. If you don't want to use the default X11 interface then run 'bastille -c'. For more information on available interfaces see bastille(1m) or run 'bastille -h' # aptitude install perl-tk # bastille ERROR: 'DB5.0' is not a supported operating system. Valid operating system versions are as follows: 'DB2.2' 'DB3.0' 'DB3.1' 'DB4.0' 'RH6.0' 'RH6.1' 'RH6.2' 'RH7.0' 'RH7.1' 'RH7.2' 'RH7.3' 'RH8.0' 'RH9' 'MN6.0' 'MN6.1' 'MN7.0' 'MN7.1' 'MN7.2' 'MN8.0' 'MN8.1' 'MN8.2' 'HP-UX11.00' 'HP-UX11.11' 'HP-UX11.22' 'HP-UX11.23' 'SE7.2' 'SE7.3' 'SE8.0' 'TB7.0' 'OSX10.2.0' 'OSX10.2.1' 'OSX10.2.2' 'OSX10.2.3' 'OSX10.2.4' ERROR: Invalid argument list: Usage: bastille [ -b | -c | -r | -x [ --os version ] ] -b : use a saved config file to apply changes directly to system -c : use the Curses (non-X11) TUI -r : revert all Bastille changes to-date -x : use the Perl/Tk (X11) GUI --os version : ask all questions for the given operating system version. e.g. --os RH6.0
Vypadá to, že není korektně připraven balíček pro Lennyho.
Řešení je použít novější verzi z testingu:
# vim /etc/apt/sources.list deb http://ftp.de.debian.org/debian testing main non-free contrib restricted # aptitude update # aptitude install bastille=1:3.0.9-12.1
NOTE: Valid display found; defaulting to Tk (X) interface. NOTE: Using Tk user interface module. NOTE: Only displaying questions relevant to the current configuration. NOTE: Bastille is scanning the system configuration... NOTE: This appears to be your first interactive run -- creating a new config file.No protocol specified couldn't connect to display ":0.0" at /usr/lib/perl5/Tk/MainWindow.pm line 55. MainWindow->new() at /usr/share/perl5/Bastille_Tk.pm line 126
Kde a pod jakým uživatelem bastille spouštíš? Evidentně nemáš spuštěná X na :0.0 tj. nespustíš ani žádnou jinou X-ovou aplikaci viz. příklady níže:
$ cat ./example.pl #!/usr/bin/perl use Tk; sub finito{ exit; } my $window = MainWindow->new; $window->title("Test"); $window->Button(-text => "This is the quit button ", -command => \&finito )->pack; MainLoop; $ chmod +x example.pl $ DISPLAY=:0.1 ./example.pl couldn't connect to display "0.1" at /usr/lib/perl5/Tk/MainWindow.pm line 55. MainWindow->new() at ./example.pl line 9 $ DISPLAY=:0.1 xterm xterm Xt error: Can't open display: :0.1
BTW: Používáš doufám příkaz sux
místo su
?
sux
(wrapper around su which will transfer your X credentials)bastille
/usr/sbin/bastille
, zkus ho tedy spustit jako root na příkazové řádce a napiš co vypíše. Také by bylo dobré si přešíst manuál a zjistit co vlastně všechny programy v sbin
z balíčku bastille
umí a co po nich chceš vlastně Ty.
Tiskni
Sdílej: