OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
#instalace sudo apt-get install qemu-utils #pripojeni sudo modprobe nbd sudo qemu-nbd -c /dev/nbd0 "soubor_od_virtualu.vdi" sleep 3 sudo mount /dev/nbd0p1 "adresar_kam_pripojit" #odpojeni sync sudo umount /dev/nbd0p1 sleep 3 sudo qemu-nbd -d
Práva si asi nemohu sám dát, i kdybych si provedl vlastní instalaci virtuálních XP, protože jde o síťové disky.Používáš kombinace slov, které moc smyslu nedávají. Jaké "síťové" disky? Kde tedy vlastně jsou a jak se k nim připojuje? Jak to že si nemůžeš dát sobě práva? Když máš svoje windows, tak si samozřejmě můžeš dát práva skoro ke všemu. Ten přístup, který popisoval Max je funkční pro vlastní disky toho virtuálního stroje. Ve virtuálních win nastavíš sdílení disku. Virtuální win jsou pro hostitele jako cizí počítač s vlastní IP v síti kterou si vytvořil ten virtualbox, k jeho diskům se připojíš standardně sambou z hostitele jako k libovolnému jinému CIFS zdroji. Pokud disky jsou už v tom virtuálu "sítové" tedy nasdílené z jiného místa tak se zase sambou z hostitele připojím přímo k tomu místu. A jestli win mají jiného správce tak ať si svoje zálohování vyřeší sám.
Tiskni
Sdílej: