Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Petr
Řešení dotazu:
veracrypt a zmáčknu 2x tabulátor, tak to vypíše dvě možnosti: veracrypt a veracrypt-uninstall.sh .
Pokud GUI verzi ponechám nainstalovanou a doinstaluji konzolovou verzi a v terminálu napíšu veracrypt a 2x zmáčknu tabulátor, tak to vypíše na chlup to samé.
Po nainstalování kterékoliv z těch dvou verzí se pak objeví v terminálu, které soubory se nainstalovaly. Všiml jsem si, že se jmenují naprosto stejně a je jich stejný počet. Proto si myslím, že když mám nainstalovanou tu GUI verzi a instaluji tu konzolovou, tak se protě ty soubory přepíší a proto už pak ta GUI verze nefunguje a funguje jen ta konzolová. Tady je ten výpis:
Installing package... usr/ usr/share/ usr/share/veracrypt/ usr/share/veracrypt/doc/ usr/share/veracrypt/doc/License.txt usr/share/veracrypt/doc/VeraCrypt User Guide.pdf usr/share/pixmaps/ usr/share/pixmaps/veracrypt.xpm usr/share/applications/ usr/share/applications/veracrypt.desktop usr/bin/ usr/bin/veracrypt usr/bin/veracrypt-uninstall.sh Press Enter to exit...Jak jsem už napsal, v obou případech je identický. Pokud by někoho něco napadlo, budu rád. Pokud ne, tak nevadí. Rozhodl jsem se, že ze studijních důvodů opustím GUI verzi a nainstaluji si tu konzolovou. To se v budoucnu určitě bude hodit
Zatím ...
PS: k3dAR, díky za 2x tabulátor. Skvělá věc, tohle. Věděl jsem, že když ho zmáčknu jednou, tak doplňuje v terminálu příkazy automaticky. Ale tohle jsem neznal. Super věc. Člověk pak nemusí dohledávat příkaz pro odinstalování.
sudo mv /usr/bin/veracrypt /usr/bin/veracrypt-clia pak nainstalovat GUI verzi... nebo to udelat pro GUI verzi, pak bys ale cestu k veracrypt-gui musel napsat i v Exec radku souboru /usr/share/applications/veracrypt.desktop
sudo mv /usr/bin/veracrypt /usr/bin/veracrypt-cli a dál podle tvého návodu a vše funguje OK
Zkusil jsem i z mobilu přes JuiceSSH. Po nalogování jsem zadal veracrypt-cli a frčelo to.
Jen se chci ještě zeptat, abych si z toho něco odnesl. Když jsem přejmenoval ten konzolový soubor veracrypt na veracrypt-cli, tak jsem mu vlastně změnil název, aby při instalaci té GUI verze nebyl nahrazen a aby ta konzolová verze taky fungovala, jo? Pokud se mýlím, tak mi to vysvětli prosím tě polopaticky.
Díky za pomoc k3dAR.
, ale snad se k tomu časem dostanu. Se skripty ještě zkušenosti nemám, ale to se snad vystříbří.
Díky za všechno, měj se fajn.
mount #nebo cat /proc/mountspokud ano, je tam 1x nebo 2x?
petr@gigabyteLVM ~ $ mount sysfs on /sys type sysfs (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime) proc on /proc type proc (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime) udev on /dev type devtmpfs (rw,nosuid,relatime,size=8149076k,nr_inodes=2037269,mode=755) devpts on /dev/pts type devpts (rw,nosuid,noexec,relatime,gid=5,mode=620,ptmxmode=000) tmpfs on /run type tmpfs (rw,nosuid,noexec,relatime,size=1634168k,mode=755) /dev/sdb5 on / type ext4 (rw,relatime,errors=remount-ro,data=ordered) securityfs on /sys/kernel/security type securityfs (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime) tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev) tmpfs on /run/lock type tmpfs (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,size=5120k) tmpfs on /sys/fs/cgroup type tmpfs (rw,mode=755) cgroup on /sys/fs/cgroup/systemd type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,xattr,release_agent=/lib/systemd/systemd-cgroups-agent,name=systemd) pstore on /sys/fs/pstore type pstore (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime) cgroup on /sys/fs/cgroup/freezer type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,freezer) cgroup on /sys/fs/cgroup/memory type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,memory) cgroup on /sys/fs/cgroup/hugetlb type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,hugetlb,release_agent=/run/cgmanager/agents/cgm-release-agent.hugetlb) cgroup on /sys/fs/cgroup/pids type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,pids,release_agent=/run/cgmanager/agents/cgm-release-agent.pids) cgroup on /sys/fs/cgroup/blkio type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,blkio) cgroup on /sys/fs/cgroup/net_cls,net_prio type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,net_cls,net_prio) cgroup on /sys/fs/cgroup/cpu,cpuacct type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,cpu,cpuacct) cgroup on /sys/fs/cgroup/cpuset type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,cpuset,clone_children) cgroup on /sys/fs/cgroup/perf_event type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,perf_event,release_agent=/run/cgmanager/agents/cgm-release-agent.perf_event) cgroup on /sys/fs/cgroup/devices type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,devices) systemd-1 on /proc/sys/fs/binfmt_misc type autofs (rw,relatime,fd=28,pgrp=1,timeout=0,minproto=5,maxproto=5,direct,pipe_ino=2423) debugfs on /sys/kernel/debug type debugfs (rw,relatime) hugetlbfs on /dev/hugepages type hugetlbfs (rw,relatime) mqueue on /dev/mqueue type mqueue (rw,relatime) tracefs on /sys/kernel/debug/tracing type tracefs (rw,relatime) fusectl on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw,relatime) /dev/sda1 on /media/DATADISK type fuseblk (rw,relatime,user_id=0,group_id=0,allow_other,blksize=4096) binfmt_misc on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw,relatime) cgmfs on /run/cgmanager/fs type tmpfs (rw,relatime,size=100k,mode=755) tmpfs on /run/user/1000 type tmpfs (rw,nosuid,nodev,relatime,size=1634168k,mode=700,uid=1000,gid=1000) gvfsd-fuse on /run/user/1000/gvfs type fuse.gvfsd-fuse (rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=1000,group_id=1000) veracrypt on /tmp/.veracrypt_aux_mnt1 type fuse.veracrypt (rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=0,group_id=0,allow_other) /dev/mapper/veracrypt1 on /media/veracrypt1 type fuseblk (rw,relatime,user_id=0,group_id=0,default_permissions,allow_other,blksize=4096) petr@gigabyteLVM ~ $
Nechme to plavat. V práci i doma se mi to teď otevírá jen jednou a čas se dá využít lépe.
Měj se
PS: ještě divnější je, že se třeba neotvírá okno pro datadisk, který je nastaven na automount. Dokonce se neotevřelo ani pro flešku, kterou jsem před startem dal do ntb, abych zjistil jak to je. Cinnamon má před sebou ještě kus cesty :) Ale pro mme je skvělý (optické důvody).
Tiskni
Sdílej: