abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Nová verze

    Nová vývojová verze Wine 9.8 řeší mimo jiné chybu #3689 při instalaci Microsoft Office 97 nahlášenou v roce 2005.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    2.5. 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    1.5. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (36%)
     (17%)
     (29%)
     (19%)
    Celkem 42 hlasů
     Komentářů: 8, poslední dnes 08:25
    Rozcestník

    Dotaz: Napady a navrhy na storage pro virtualni stroje

    28.8.2017 15:56 ok2zar | skóre: 19
    Napady a navrhy na storage pro virtualni stroje
    Přečteno: 1156×
    Přílohy:

    Zdravim vsechny.

    Mam v kratke dobe jeste jeden dotaz, nebo spis prosbu o napad. Mam stroj, na nemz puvodne bezel nativne Wheezy a krom vseho dalsiho delal NFS a SAMBA server. Pred casem jsem udelal image a premigoraval to do virtualky, takze stavajici server bezi vesele dal, ale uz ve vertualnim zeleze. Pro urychleni celeho procesu jsem udelal (z meho pohledu) neciste reseni, kdy jsem dal virualce primy pristup k fyzickym diskum. Nemusel jsem tak nic menit na klientech.

    Ted bych to chtel udelat tak nejak cisteji a napadlo me nekolik scenaru.

    • Jeden by byl ten, ze nativni system by se staral o fyzicke disky a poskytoval je virtualce jako iSCSI a ta by je mohla poskytovat nadale tak, jak doposud. Tady je otazka, zda to neni zcela chybna uvaha.
    • Druhy scenar je ten, ze NFS a SAMBU by poskytoval nativni Debian a vsechny virtualky by k tomu pristupovali budto pres NFS nebo SAMBU. Pro klienty v siti by to znamenalo prekonfigurovani. Dalsi problem je, ze nativni linux, ktery ma slouzit jen pro spousteni virtualnich stroju, by musel mit uzivatelske ucty pro pristup ke storage.

    Pokud nekoho napada vyhodnejsi reseni, budu rad za jeho popis.

    A jelikoz obrazek vyda za tisice slov, pokusim se sem nahrat stavajici stav i vyse popsane scenare.

    Dekuji predem za rady.

    Odpovědi

    29.8.2017 09:28 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Napady a navrhy na storage pro virtualni stroje
    Pokud mas ulozsite na stejnem fyzickem zeleze, nema pouziti iSCSI asi moc smysl. Primy pristup na disky se pouziva, nevidim v tom problem. Nekomplikuj si zivot a nech to tak, jak to je..
    29.8.2017 10:59 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Napady a navrhy na storage pro virtualni stroje
    A co použít kontejner?
    31.8.2017 00:05 ok2zar | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Napady a navrhy na storage pro virtualni stroje
    Nejak se nechytam.
    31.8.2017 01:28 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Napady a navrhy na storage pro virtualni stroje
    Při kontejnerové virtualizaci (LXC, OpenVZ) má kontejner přímý přístup k diskům či souborovému systému na hostiteli, ale uživatelé, aplikace i síť jsou odděleny.
    31.8.2017 12:21 ok2zar | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Napady a navrhy na storage pro virtualni stroje
    To zni zajimave. Urcite to prozkoumam.
    1.9.2017 10:46 ok2zar | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Napady a navrhy na storage pro virtualni stroje
    Zkousel jsem jeste NBD (Network Block Device) a funguje to presne tak, jak bych si predstavoval. Jedine, co se mi zatim nepodarilo vyresit systematicky (ale jen jako work-around), je pripojeni NBD a primountovani filesystemu pomoci systemd. Systemd se snazi primountovat filesystem, ale dle logu neni v tu dobu pripojeno NBD a to dle sveho logu najizdi v dobe, kdy jeste nefunguje sit. A to presto, ze v zavislostech ma zadano, ze sit musi byt aktivni.

    Ano, kdyz to udelam rucne, nebo pomoci rc.local a nebo jakykoliv dalsich obezlicek, tak to samozrejme maka. Urcite je to pro me jedna z moznosti. Kazdopadne si s tim jeste pohraji, aby to startovalo "ciste" pomoci systemd, kdyz uz ho mame namisto initu :-)
    1.9.2017 10:57 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Napady a navrhy na storage pro virtualni stroje
    NBD je sice nejvýkonnější, protože jde v zásadě o jednoduchý protokol, ale má zásadní nedostatek, na kterém jsem se spálil už před šesti lety, kdy jsem řešil stejný problém podobně jako to chceš udělat teď ty - počti si. NBD protokol totiž nemá žádné ověřování jestli disk který mu nacpeš je ten který chce. To za prvé a za druhé - není stavěný na reconnect.
    25.2.2022 15:27 aldrtik | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Napady a navrhy na storage pro virtualni stroje
    Zkusím se přiživit na starším vlákně.

    Hodně se skloňuje většinou komerční SDS.

    Teď v hubených letech hledám něco méně molochoidního (ne ceph, glusterfs, ...) a jednoduchého, stačí mi blokový přístup, na to pak LVM, třeba s připojením jen přes AoE. (Funkční geografické zrcadlení LVM přes FC a multipath s KVM/LXC je již postarší a teď nejsou prachy.)

    Létajících pojmů kolem je jako much a vyznat se v tom, natož všechno ozkoušet na jednoho poněkud dost: longhorn, coprHD, openEBS, linstor, opencurve, ... Chci se zeptat, provozujete někdo nebo experimentujete s open source SDS, (replikátor DRBD bych raději ponechal stranou)?

    Na co vlastně zašel sheepdog?

    25.2.2022 16:07 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Napady a navrhy na storage pro virtualni stroje
    Odpověděl jsem ti na mail. Takže jen ve zkratce pro jiné.

    Nikdo ho neudržuje kód, který vyžaduje drobnou úpravu aby se vůbec dal zkompilovat. Tím pádem ho vyhodili z repozitářů a tak si ho nikdo nemůže nainstalovat aby si jej vyzkoušel.

    Za sheepdog dodnes neexistuje žádná alternativa. Nejblíž je mu CEPH, jenže ten vyžaduje minimálně 3 nody. U sheepdogu jsou potřeba minimálně dva. Abys měl odkud obnovovat narušené datové bloky.

    28.2.2022 12:47 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Napady a navrhy na storage pro virtualni stroje
    Poslal jsem ti to znovu, tentokrát na adresu, co jsi mi poslal.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.