Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Kde se hlásí týrání dětí? Někdo by měl příslušný úřad upozornit na tento dotaz.
Ale teď vážně: Všechno špatně. Před 20 lety jsem byl (v roli fracka) v podobné situaci; stačí si jen adekvátně posunout časovou osu nazpět a najít na ní stejnou propast mezi současným hardwarem a zoufalstvím, které jsem musel používat.
Je to hovadina, je to vůči dítěti dost bezohledné a stálo mě to tenkrát enormní spoustu času a úsilí, které jsem místo toho mohl věnovat smysluplné práci s počítačem, programování v jazycích o desetiletí pokročilejších, než jaké na tom šrotu fungovaly, a vůbec poznávání zajímavého světa informačních technologií, který mi byl v podstatě odepřený až do dob vysoké školy.
Dodnes jsem tuhle kravinu rodičům neodpustil. Měl jsem jinak skvělé dětství, ale tohle je taková kaňka, jakýsi first world problem, na který se mi ale nikdy nepodaří zapomenout. Nezbývá mi tedy než apelovat na současné rodiče / příbuzné / učitele / rodinné známé 10-letých dětí: Nedělejte takovou prasárnu; nestojí to za to. Nejlevnější současný hardware poslouží dítěti nesrovnatelně lépe než archeologický artefakt z třetihorního šrotiště.
Notebook nie je vhodný. dôvody : v prípade poruchy je ťažšie vymeniť chybnú časť, náchylnosť na prehrievanie, často hw s množstvom bugov.
Nie som si istý či nový hardvér je to najlepšie. Keďže dnes sa vo veľkom nedodržiavajú špecifikácie a podobne.
Rodičia nebudú nikoho počúvať. Jedine aktuálne osobu, ktorá propaguje niečo čo je v móde.
Ale teď vážně: Všechno špatně. Před 20 lety jsem byl (v roli fracka) v podobné situaci; stačí si jen adekvátně posunout časovou osu nazpět a najít na ní stejnou propast mezi současným hardwarem a zoufalstvím, které jsem musel používat.BASIC, staré dobré vypalovačky (aneb co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš), velmi kvalitní shareware hry (Apogee), Unreal, Half-life…neměl bych zapomenout na zásobování od GameStaru, Score a Levelu. Tak nějak mi přijde že jsme to měli tehdá jednodušší.
Tak nějak mi přijde že jsme to měli tehdá jednodušší.
Jak kdo. Jestliže máš v době Pentia II doma na stole 286, na které neběží žádný rozumně současný operační systém, o svobodném softwaru nemluvě, a o (vytáčeném) Internetu taky nemůže být řeč, asi to nebude kdovíjak jednodušší.
Tiskni
Sdílej: