Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
rsync
nic neobnovuje, rsync
jenom synchronizuje dva stromy souborového systému. Tj. kdybyste spustil synchronizaci ze zálohy do nějakého cílového souborového systému, rsync
tam prostě bude kopírovat adresáře a soubory tak, jak jsou ve zdrojovém souborovém systému. Když nějaký adresář nebude existovat, tak ho vytvoří, když bude existovat, nastaví mu (v závislosti na konfiguraci rsync
u) metadata jako vlastníka, oprávnění apod.
Pokud byste tedy chtěl při obnově zachovat přípojné body, musíte je nejprve na cílovém systému ručně vytvořit.
Navíc mi připadá trochu zvláštní zálohovat kompletní strom (doufám, že aspoň bez /dev, /proc, /tmp, /sys a dalších proměnlivých adresářů). Spíš bych zálohoval zvlášť uživatelská data (/home
), protože tam dává smysl držet i historii, zvlášť aplikační data (/var
), případně také s historií, zvlášť konfiguraci (/etc
). Aplikace také můžete zálohovat, případné obnova ze zálohy by byla rychlejší, než nová instalace, i kdybyste jí měl zautomatizovanou. Ale když to máte vše v jednom, máte ta data svázaná se současnou instalací, a budete mít problém v případě, že byste se rozhodl třeba vše přenést na nový stroj a zároveň s tím nainstalovat systém od začátku (třeba přejít na jinou distribuci nebo na jinou architekturu).
Co je spatně na zálohování celého stromu?Pro zálohování různých dat se hodí různé způsoby zálohování. Např. uživatelská a aplikační data budete chtít uchovávat i s historií, uchovávat historii operačního systému je zbytečné.
Rsync má skriptem definováno, co nemá kopírovat, takže při požadavku migrace na nový stroj, je snadné ty vámi uváděné adresáře z obnovy vyloučit.Vyloučit nějaká data z obnovy je možné, ale k čemu je dobré zabírat jimi místo na zálohovacím médiu, když je pak stejně nepoužijete?
Jinak těch důležitých adresářů k záloze je daleko více... např. srv/www/htdocs pro webhosting, /usr/local/ pro serverové aplikace, /var/lib/ pro databázi MySQL a jiné...To jsou aplikační data. Správce samozřejmě musí vědět, kde má aplikační data uložená.
Tiskni
Sdílej: