abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1963 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Dropbear SSH server a klíče

    3.6.2021 11:37 MilanC | skóre: 16
    Dropbear SSH server a klíče
    Přečteno: 575×
    Ahoj,

    jsem trochu zmatený, třeba mi někdo okáže poradit. Snažím se rozjet SSH server na jednom routeru, na doporučení jsem zvolil právě dropbear v poslední verzi.

    Mám ho vypřekládaný a na cílové platformě je možné jej spustit. Podle dokumentace by měl podporovat SSH2.

    Dotazy:
    - aby se uživatel mohl ověřit klíčem, musí mít jeho uživatel v systému nastaveno heslo nebo může být i prázdné? + musí mít nějaký shell.
    - dropbear využívá nějaký vlastní (binární) formát pro klíče. Lze sice převádět přes dropbearconvert do formátu openssh a naopak, ale klíče v openssh formátu nativně načíst neumí?
    - pokud si vygeneruji klíče přes /bin/dropbearkey -t rsa -f id_rsa -s 4096 > id_rsa.pub, tak v komentáři je ssh1!!! Proč?
    - pokud si vygeneruji klíče třeba přes puttygen, tak mi je ten konverzní nástroj nebere pro převod do binárního tvaru.
    - pokud si vygeneruji klíče přes ssh-keygen -t rsa -b 4096, tak tyto pak převést lze, ale stejně autorizace selže.
    - nerozumím tomu, proč dropbear server musím spouštět s odkazem na privátní klíč. Ano je mi jasné, že z PK lze odvodit public klíč. Nějak žiju v tom, že pro zprovoznění SSH přes klíče dám do putty daný PK a na cílový stroj vložím public klíč do authorized_keys, a to by mělo stačit ne? Dropbear ale při startu vyžaduje jako parametr odkaz na soubor s privátním klíčem.
    - ve většině návodů na dropbear generují souběžně rsa i dsa klíče. Má to nějaký důvod?
    
    Jsem z toho popravdě nějaký zmatený, tak budu rád, pokud někdo poradí a trochu se mi to vyjasní. Děkuji.

    Odpovědi

    3.6.2021 12:50 MilanC | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dropbear SSH server a klíče
    Případně můžete doporučit nějaký jiný SSH server pro embedded linux, ideálně s minimem závislostí apod.
    Jendа avatar 3.6.2021 13:22 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dropbear SSH server a klíče
    - pokud si vygeneruji klíče třeba přes puttygen, tak mi je ten konverzní nástroj nebere pro převod do binárního tvaru.
    Klíče z Putty se převedou do openssh tvaru smazáním hlavičky a patičky, smazáním nových řádků, doplněním "ssh-rsa " na začátek a volitelně doplněním komentáře, čímž to převedeš na následující případ.
    - pokud si vygeneruji klíče přes ssh-keygen -t rsa -b 4096, tak tyto pak převést lze, ale stejně autorizace selže.
    Mně v authorized_keys na OpenWRT s dropbearem fungují normálně openssh klíče. Převádět bylo podle mě potřeba jen privátní.
    - nerozumím tomu, proč dropbear server musím spouštět s odkazem na privátní klíč
    Jedná se o klíč, kterým se prokazuje server. Je to přesně stejné jako /etc/ssh/ssh_host_rsa_key u openssh. Je to klíč který by neměl opustit server (pokud má dost výkonu na to aby si ho vygeneroval sám), s klientským klíčem to nemá nic společného a klientský soukromý klíč se samozřejmě nikam z klienta nenahrává.
    - ve většině návodů na dropbear generují souběžně rsa i dsa klíče. Má to nějaký důvod?
    Historicky se používalo (i) dsa, ale to už je pasé.
    4.6.2021 21:09 MilanC | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dropbear SSH server a klíče
    Jestli se mohu zeptat, kde authorized_keys máte uložený? v uživateli pod dropbear či ./ssh/ podadresářem nebo /etc/dropbear?

    Já ať zkouším všemožné, pořád končím takto (se souborem PK ve formátu https://snipboard.io/A7Bv8T.jpg):
    Unable to use key file "D:\router2.pk" (OpenSSH SSH-2 private key (old PEM format))
    Using username "root".
    root@192.168.1.254's password:
    případně takto (se souborem PK ve formátu https://snipboard.io/G3Rf7Z.jpg):
    Using username "root".
    Server refused our key
    root@192.168.1.254's password:
    Díky.
    4.6.2021 21:21 pavele
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dropbear SSH server a klíče
    Adresář .ssh musí mít práva 700 a samotný klíč práva 600.

    Klíč uživatele by měl vypadat asi takto:
    -----BEGIN RSA PRIVATE KEY-----
    Proc-Type: 4,ENCRYPTED
    DEK-Info: DES-EDE3-CBC,DF72390EE088094E
    
    j5pX6047vcx4YBSZ2kSjc3RG2Qvvr7z4Vk7QTjezauTjLvPOjTLOkW/5UbqT5EXI
    L1tpD2WmDXccOuCD+HpTAUfa0goKgWhLt8a0AbGn09L14LkKTOEwAYN0HRt8rshD
    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
    -----END RSA PRIVATE KEY-----
    
    Jendа avatar 5.6.2021 01:48 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dropbear SSH server a klíče
    /etc/dropbear/authorized_keys

    Jinak odkud je to načítá by šlo zjistit třeba strace.
    5.6.2021 02:10 MilanC | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dropbear SSH server a klíče
    Ano tak to mám původně. Ale pro jistotu jsem teď ještě zkopíroval do /root/.ssh/authorized_keys. (/root je symlink do /var/root ramdisku) Všude radí něco jiného. Nicméně veškerá možnost logování je skoro žádná, nebo to na tom embedded linuxu prostě zatím neumím.

    Po zkopírování do /root/.ssh mi to začalo řvát na chybějící /var/log/wtmp, který jsem ručně založil. Ale stejně pak končím na chown/chmod. A z výpisu mám dojem, že se stejně autorizuji heslem, ale toteď neřeším, můžu to na tom klidně ladit dál.
    [1860] Jun 04 20:23:00 Child connection from 192.168.1.14:18071
    [1860] Jun 04 20:23:01 Auth succeeded with blank password for 'root' from 192.168.1.14:18071
    [1860] Jun 04 20:23:01 Exit (root) from <192.168.1.14:18071>: chmod(/dev/ttyp0, 0622) failed: Read-only file system
    [1860] Jun 04 20:23:01 wtmp_write: problem writing /var/log/wtmp: No such file or directory
    [1860] Jun 04 20:23:01 chown /dev/ttyp0 0 0 failed: Read-only file system
    [1860] Jun 04 20:23:01 chmod /dev/ttyp0 0666 failed: Read-only file system
    [1861] Jun 04 20:23:21 Child connection from 192.168.1.14:18074
    [1861] Jun 04 20:23:22 Auth succeeded with blank password for 'root' from 192.168.1.14:18074
    [1861] Jun 04 20:23:22 Exit (root) from <192.168.1.14:18074>: chmod(/dev/ttyp0, 0622) failed: Read-only file system
    [1861] Jun 04 20:23:22 wtmp_write: problem writing /var/log/wtmp: No such file or directory
    [1861] Jun 04 20:23:22 chown /dev/ttyp0 0 0 failed: Read-only file system
    [1861] Jun 04 20:23:22 chmod /dev/ttyp0 0666 failed: Read-only file system
    8.6.2021 22:13 MilanC | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dropbear SSH server a klíče
    Tak jsem se posunul. Potíž dělal opravdu read-only /dev/, kde si nemohl vytvořit potřebný terminál.

    Řešení: Udělal jsem úpravu mého image, tak, že po startu nahradím /dev čistým tmpfs a znovu do něj dev vygeneruji přes mdev. Neobešlo se to bez nějakých změn v kernelu a busyboxu...
    echo /bin/mdev > /proc/sys/kernel/hotplug
    mount -t tmpfs mdev /dev
    mdev -s
    mkdir /dev/pts
    Pořád se mi ale nedaří s těmi klíči. Už jsem si tam přidal strace a podle výpisu tak nějak tuším proč. On doplňuje do cesty domovský adresář uživatele (root), ale v mém případě ho mám prázdný.
    [pid  1426] stat64("/", {st_mode=S_IFDIR|0755, st_size=197, ...}) = 0
    [pid  1426] stat64("//.ssh", 0x7fe79730) = -1 ENOENT (No such file or directory)
    
    viz open_known_hosts_file (cli-kex.c)

    Zkoušel jsem i exportnout proměnnou HOME do překladu, ale žádný rozdíl. Jinak known_hosts mám i v /etc/dropbear, ale tam to evidentně nehledá (za což asi může spouštění s -r /var/dropbear/id_rsa).
    3.6.2021 13:24 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dropbear SSH server a klíče
    aby se uživatel mohl ověřit klíčem, musí mít jeho uživatel v systému nastaveno heslo nebo může být i prázdné?
    Heslo může být prázdné. Ale účet nesmí být uzamčen/zakázán.
    nerozumím tomu, proč dropbear server musím spouštět s odkazem na privátní klíč. Ano je mi jasné, že z PK lze odvodit public klíč. Nějak žiju v tom, že pro zprovoznění SSH přes klíče dám do putty daný PK a na cílový stroj vložím public klíč do authorized_keys, a to by mělo stačit ne? Dropbear ale při startu vyžaduje jako parametr odkaz na soubor s privátním klíčem.
    Myslím, že to bude spíš privátní klíč serveru.
    ve většině návodů na dropbear generují souběžně rsa i dsa klíče. Má to nějaký důvod?
    Tradice. DSA se používalo pro zpětnou kompatibilitu a prostě se to stále kopíruje do novějších návodů, protože málokoho z autorů těch návodů napadne zamyslet se nad tím a změnit to.
    pokud si vygeneruji klíče přes ssh-keygen -t rsa -b 4096, tak tyto pak převést lze, ale stejně autorizace selže
    Bez podrobnějších informací, třeba co je v logu, vám těžko někdo poradí.
    3.6.2021 14:02 MilanC | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dropbear SSH server a klíče
    Děkuji za odpovědi.

    Chápu to tedy tak, že ten klíč/klíčový pár v tom dropbear formátu, který přímo dropbear využívá je tedy serverový a tedy mě vůbec nemusí trápit, že je SSH1? A tedy s tím vygenerovaným uživatelským klíčovým párem nemá nic společného. Ten použiji jako vždy, putty + authorized_keys a může být SSH2 formát?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.