Open source počítačová hra na hrdiny NetHack (Wikipedie, GitHub) byla vydána v nové verzi 5.0.0. První verze této hry byla vydána v roce 1987.
Evropská komise naléhavě vyzvala členské státy EU, aby kvůli ochraně nezletilých na internetu urychlily zavádění unijní aplikace pro ověřování věku a zajistily její dostupnost do konce roku. Členské státy mohou zavést aplikaci EU pro ověřování věku jako samostatnou aplikaci nebo ji integrovat do takzvané evropské peněženky digitální identity.
Richard Biener oznámil vydání verze 16.1 (16.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 16. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Zulip Server z open source komunikační platformy Zulip (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 12.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Před 30 lety, tj. v úterý 30. dubna 1996, byl spuštěn Seznam.cz.
Byly zpracovány a zveřejněny všechny videozáznamy, které stojí za zveřejnění, z konference FOSDEM 2026.
Od úterý 28. dubna musí nově uváděné notebooky v Evropské unii podporovat nabíjení přes USB-C. Jednotná nabíječka byla schválena Evropským parlamentem v říjnu 2022.
Byly publikovány informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-31431 pojmenované Copy Fail v Linuxu, konkrétně v kryptografii (AF_ALG). Běžný uživatel může získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na všech distribucích Linuxu vydaných od roku 2017. Pomocí 732bajtového skriptu. V upstreamu je již opraveno. Zranitelnost byla nalezena pomocí AI Xint Code.
Textový editor Zed dospěl do verze 1.0. Představení v příspěvku na blogu.
Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender představili (𝕏, Mastodon, Bluesky) nejnovějšího firemního sponzora Blenderu. Je ním společnost Anthropic stojící za AI Claude a úroveň sponzoringu je Patron, tj. minimálně 240 tisíc eur ročně. Anthropic oznámil sponzorství v tiskové zprávě Claude for Creative Work.
/dev/sdb1 /mnt/removable auto umask=0,user,iocharset=iso8859-2,sync,kudzu,codepage=852,noauto,exec,users 0 0
Občas tu kartu připojím klasicky mount /mnt/removable/ a někdy trucuje. V tomto případě se tu kartu pokusím přípojit jako root něčím takovýmmount -t vfat /dev/sdb /mnt/removable/
a nefunguje to stejně. Ale po tomhle pokusu ji už připojím klasicky mount /mnt/removable/, dle záznamu v fstabu. Nevím proč, ale funguje to. Na tuhle krkolomnost jsem si zvykl v Mdk 10.0, kde ta karta byla nějaká toulavá a občas jsem ji opravdu mountul z /dev/sdb a někdy z /dev/sdb1. Různé karty a dokonce i na dvou různých čtečkách karet. Jinak ti tam určitě chybí mezera, takže raději /dev/sda /mnt/flash/dev/sda nebo /dev/sda1? Podle toho uprav fstab.
A ještě přidej mezi noatime mezi options, flashdisk ti bude vděčnej.
Tiskni
Sdílej: