Fedora je od 10. února dostupná v Sýrii. Sýrie vypadla ze seznamu embargovaných zemí a Fedora Infrastructure Team mohl odblokovat syrské IP adresy.
Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických vyvíjí online portál Freedom.gov, který umožní nejenom uživatelům v Evropě přístup k obsahu blokovanému jejich vládami. Portál bude patrně obsahovat VPN funkci maskující uživatelský provoz tak, aby se jevil jako pocházející z USA. Projekt měl být původně představen již na letošní Mnichovské bezpečnostní konferenci, ale jeho spuštění bylo odloženo.
Byla vydána pro lidi zdarma ke stažení kniha The Book of Remind věnovaná sofistikovanému kalendáři a připomínači Remind.
Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.5.0. Oznámení připomíná 30. výročí vzniku projektu. Novinky zahrnují mj. vylepšení referencí nebo použití barev napříč aplikací, od rozhraní editoru po výstupní dokument.
F-Droid bannerem na svých stránkách a také v aplikacích F-Droid a F-Droid Basic upozorňuje na iniciativu Keep Android Open. Od září 2026 bude Android vyžadovat, aby všechny aplikace byly registrovány ověřenými vývojáři, aby mohly být nainstalovány na certifikovaných zařízeních Android. To ohrožuje alternativní obchody s aplikacemi jako F-Droid a možnost instalace aplikací mimo oficiální obchod (sideloading).
Svobodná historická realtimová strategie 0 A.D. (Wikipedie) byla vydána ve verzi 28 (0.28.0). Její kódový název je Boiorix. Představení novinek v poznámkách k vydání. Ke stažení také na Flathubu a Snapcraftu.
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní byl vydán ve verzi 1.6.0 (Bluesky). Přehled novinek na GitLabu.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.2 a 20.04 OTA-12.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová stabilní verze 2.0 otevřeného operačního systému pro chytré hodinky AsteroidOS (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
WoWee je open-source klient pro MMORPG hru World of Warcraft, kompatibilní se základní verzí a rozšířeními The Burning Crusade a Wrath of the Lich King. Klient je napsaný v C++ a využívá vlastní OpenGL renderer, pro provoz vyžaduje modely, grafiku, hudbu, zvuky a další assety z originální kopie hry od Blizzardu. Zdrojový kód je na GitHubu, dostupný pod licencí MIT.
mount: fs type supermount not supported by kernel mount: fs type codepage=852 not supported by kernel mount: fs type iocharset=iso8859-2 not supported by kernel mount: fs type sync not supported by kernelaj ked tieto volby (codepage, iocharset, ...) mam v xconfig nastavene ako moduly Poradte mi prosim v com je problem. P.S.: Pozeral som svoj oldconfig a tam su tie volby tiez nastavene ako moduly.
/dev/hda5 / ext3 defaults 1 1 /dev/hda7 /home ext3 defaults 1 2 /dev/hdc /mnt/cdrom auto umask=0,user,iocharset=iso8859-2,codepage=852,noauto,ro,exec,users 0 0 /dev/hda1 /mnt/windows ntfs umask=0,nls=iso8859-2,ro 0 0 none /proc proc defaults 0 0 /dev/hda6 swap swap defaults 0 0a novy fstab v ktorom to ide:
/dev/hda5 / ext3 defaults 1 1 /dev/hda7 /home ext3 defaults 1 2 /dev/hdc /mnt/cdrom auto user,noauto,ro,exec,users 0 0 /dev/hda1 /mnt/windows ntfs ro 0 0 none /proc proc defaults 0 0 /dev/hda6 swap swap defaults 0 0Ako vidite niektore volby nejdu. Jedinu volbu potrebujem nutne a to: umask=0. Bez nej je pristup na /mnt/windows mozny iba ako root a to nie je nic moc.
mount -t ntfs -o ro,umask=0 /dev/hda1 /mnt/windows?
man mount ale uz...
iocharset u CDROM funguje, codepage ne - viz rada o odstavec vyse.
. Pretoze v originalnom distribucnom jadre je aj pre CDROM codepage a vselico ine povolene.
Uz citam man pozornejsie...
Tiskni
Sdílej: