Oficiálně bylo vydáno Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Tato verze s prodlouženou podporou bude podporována 5 let, tj. do dubna 2023. Přehled novinek a také odkazy na oficiální deriváty v poznámkách k vydání.
Po osmi letech od prvního commitu byla vydána verze 1.0 webového frameworku Flask (Wikipedie) napsaného v Pythonu. Přehled novinek v oznámení o vydání. Instalovat lze z PyPI. Odstraněna byla podpora Pythonu 2.6 a 3.3.
Nadace Raspberry Pi vydala devětašedesáté číslo (pdf) anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači a šesté číslo (pdf) časopisu pro kutily HackSpace věnovanému navíc 3D tisku, pájení, řezání nebo i elektronice a IoT.
Byl zveřejněn seznam 44 osob přijatých do programu Outreachy od 14. května do 14. srpna 2018. Cílem programu Outreachy je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny.
Glen MacArthur vydal verzi 2018.4.2 na Debianu založené linuxové distribuce optimalizované pro tvůrce audio a video obsahu AV Linux (Wikipedie). Podrobnosti v oznámení o vydání a v stotřicetistránkovém manuálu (pdf).
Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Promene prostredi: GDM_LANG=en_US.UTF-8 LANG=cs_CS.UTF-8 LANGUAGE=cs_CS.UTF-8no nic proti ale nemelo by to byt spis cs_CZ.UTF-8
Kódování, ve kterém pracuje terminál:
set termencoding=iso-8859-2
Autodetekce, nejprve zkusí zdali to může být latin1, pak utf-16 a nakonec utf-8:
set fileencodings=latin1,utf-16,utf-8
Když selže předchozí "autodetekce", tak se použije toto kódování:
set encoding=iso-8859-2
Předchozí volby mám uvedené v konfiguračním souboru a následující volbu používám, když chci z
nějakého důvodu jiné kódování:
:set fileencoding=utf-8
Úpravami na serveru jsi soubor "naboural", tj. asi se Tvé úpravy uložily v jiném kódování. Takže řešení je otevřít ve Vimu a opravit tyto "novinky". Měli by být "zmršené" pouze nově přidané znaky s diakritikou. Nebo jsou KO i ty staré?
Napravit to určitě půjde. Stejným způsobem znič soubor s obsahem:
Příšerně žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy
PŘÍŠERNĚ ŽLUŤOUČKÝ KŮŇ ÚPĚL ĎÁBELSKÉ ÓDY
A pak pošli jeho šestnáctkový výpis:
hd file.php
Mrknu co se s tím vlastně stalo a skriptík s nahrazením by to měl opravit.
Na autodetekci kódování poslouží enca
.
$ enca latin2.txt
ISO 8859-2 standard; ISO Latin 2
$ enca utf8.txt
Universal transformation format 8 bits; UTF-8
$ enca cp1250.txt
MS-Windows code page 1250
LF line terminators
Ještě jsem chvíli hledal a konečně našel Yetiho řešení (funguje nejlépe):
function GetEncoding(f)
let e = system('enca -Pe "' . a:f . '"')
let e = substitute(e, '/.*', '', '')
if e =~ 'unknown'
return 'ascii'
endif
return e
endfunc
au BufReadPre * exec "set fencs=" . GetEncoding(expand('<afile>'))
Tiskni
Sdílej: