Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ahoj,
v souvislosti s diskuzi Metody pristupu na seriovy port v C jsem se rozhodl resit to pres vlakna. Chtel jsem to udelat tak, ze by kazda instance tridy vytvorila dve vlakna - jedno pro RX, druhe pro TX.
Bohuzel jsem narazil na problem nevim jak vytvorit vlakno, ktere se vytvori s "main" funkci, ktera je metodou dane tridy:
Udelal jsem jednoduchy example:
#ifndef _TRIDA_H_
#define _TRIDA_H_
#include <iostream>
#include <pthread.h>
using namespace std;
class my_class
{
public:
my_class(void);
private:
void* my_thread_main(void*);
pthread_t my_thread_tid;
};
#endif // _TRIDA_H_
trida.cpp
#include "trida.h"
my_class::my_class (void)
{
cout << "Hello from my_class!";
pthread_create(&(this->my_thread_tid),
NULL,
&(this->my_thread_main),
NULL);
return;
}
my_class::~my_class (void)
{
/* pthread_join() */
return;
}
void * my_class::my_thread_main (void *) {
cout << "Hello from my_thread_main!";
return(0);
}
#include <iostream>
#include "trida.h"
using namespace std;
int main (int argc, char **argv)
{
my_class example;
cout << "Hello from main!\n";
return (0);
}
Pri prekladu dostanu toto:
g++ -c trida.cpp -o trida.o
trida.cpp: In constructor ‘my_class::my_class()’:
trida.cpp:9: error: ISO C++ forbids taking the address of a bound member function to form a pointer to member function. Say ‘&my_class::my_thread_main’
trida.cpp:10: error: cannot convert ‘void* (my_class::*)(void*)’ to ‘void* (*)(void*)’ for argument ‘3’ to ‘int pthread_create(pthread_t*, const pthread_attr_t*, void* (*)(void*), void*)’
trida.cpp: At global scope:
trida.cpp:15: error: definition of implicitly-declared ‘my_class::~my_class()’
make: *** [trida.o] Error 1
Dekuji vsem za pomoc! Tomas
V prvé řadě: IMHO není vůbec dobrý nápad dělat komunikaci přes port tak, že jedno vlákno posílá a druhé přijímá. Možná se mýlím, ale myslím, že to bude strašný bordel.
Metodu třídy my_main() máš deklarovanou jako metodu třídy my_class. Volání pthread_create() očekává ukazatel na funkci, ale ty se snažíš mu předat metodu třídy - to nemůžeš udělat, protože metoda třídy očekává navíc ukazatel na "this", který jí nemáš jak předat.
Fungovalo by to, kdyby byla metoda my_main() deklarována jako statická, a ukazatel na příslušný objekt my_class bys jí předával explicitně; potom můžeš tento ukazatel předat jako "uživatelská data" skrz volání pthread_create() a vymalováno.
Jo: zkus se inspirovat nějakou už hotovou C++ knihovnou.
Jako příklad se mrkni třeba na to, jak je udělaná třída QThread z Qt. Není to nijak těžké, jen je třeba udělat ten taneček okolo předávání pointeru na objekt.
No ale jak lze tedy efektivne resit pristup k portu? Kdyz select nelze pouzit protoze chci behem prijimani a odesilani delat neco jineho a ne cekat na data od portu.
Potrebuji totiz soubezne zpracovani dat na seriovem portu a provadeni jineho kodu.
Pokud by ale byla metoda staticka, tak to by znamenalo, ze by vsechny instance tridy meli tuto metodu spolecnou.
Ale ja bych chtel aby kazdy seriovy port mel sve dve vlakna.
Napis co vlastne potrebujes udelat (co ma ta aplikace delat kdyz se zrovna nepristupuje k seriaku), a myslim ze by bylo dobre zamyslet se nad tim jestli by to neslo resit jen s jednim vlaknem a neblokujicim ctenim, ve vetsine pripadu to jde a je to lepsi reseni nez s pomoci vlaken.
Pripojuji se v tom smyslu, že dělat vlákna přes pthreads je v c++ zbytečná dřina. Osobně bych doporučil www.boost.org/doc/html/thread.html .
Pokud bude delat jen jeden programek v C++ tak je to overkill, pokud se tim bude dlouhodobe zabejvat, tak boost je jasna volba.
Přibere tím závislost navíc, ale co se týče čitelnosti kódu (a přenositelnosti, ale to je v tomto případě asi jedno), tak tím myslím získá.
#ifndef _TRIDA_H_ #define _TRIDA_H_ #include <iostream> #include <pthread.h> using namespace std; class my_class { public: my_class(void); private: static void* _entry(void*); void* main(); pthread_t _id; }; #endif // _TRIDA_H_ my_class::my_class (void) { cout << "Hello from my_class!"; pthread_create(&(this->_id), NULL, &_entry, NULL); return; } my_class::~my_class (void) { /* pthread_join() */ return; } void* my_class::_entry (void* data) { my_class* thread = (my_class*)data; return thread->main(); } void *my_class::main() { cout << "Hello from my_thread_main!"; return(0); }
Tiskni
Sdílej: