Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
(a vzhledem k tomu, ze mi pohyb ve 3d nedela dobre od zaludku (resil to nekdo?), tak mi nevelky vykon tech "starych" karet ani nevadi :-/ )Tomu se rika simulatorova nemoc (simulator sickness) a je to jen specialni forma kinteozy, zpusobena tim, ze pohybove seznory (vnitrni ucho) davaji mozku data, ktera se rozchazeji s optickymy vjemy. Podle vyzkumu tim trpi zhruba pulka populace, i kdyz ruzni lide jsou ruzne citlivi na rozdilne podmety (nekomu se dela spatne uz v autobuse, nekomu teprve na lodi). Bohuzel, reseni, ktere pomahaji proti klasicke kinetoze (zavrit oci, koukat se na horizont a pod.), jsou proti simulatorove nemoci nepouzitelne (zkuste hrat se zavernyma ocima
blbost. než se dočkáš reálné dostupnosti a použitelnosti, bude už v křemíkovém nebiPokud se karta neupece nebo ji nevytecou kondezatory, muze vydrzet dost dlouho. Osobne mam Radeon9600 (rv350), ktery byl v dobe nakupu v Linuxu pororovan velmi spatne (skrz padave fglrx), kdezto dnes mam v opensource driveru skoro plnou podporu. A karta dodnes chodi bez problemu, hlavne diky tomu, ze ma pasivni chlazeni a nema se na ni tudiz co zadrit (i kdyz ventilatory a chladice dnes neni problem vymenit). Problem je spis v tom, ze do nove desky AGP grafiku proste nedam a pokud bych chtel hrat moderni hry (coz nechci), mam smulu
3/ Vycházím ze svých zkušeností. Používání Nvidia karet v mém případě spočívá v tom, že koupím kartu, zasunu kartu do slotu, stáhnu ovladač pro Linux, spustím v runlevelu 3 instalaci ovladače pro Linux, odpovím na pár Yes/No a chvíli čekám než se zkompiluje modul do jádra a proběhne kompletní instalace, restartuji, pracuji s PC.Používání ATI karet v mém případě spočívá v tom, že koupím kartu, zasunu kartu do slotu, a karta buď:
a) chodí okamžitě se vším všudy b) přes balíčkovací systém naisntaluju proprietární ovladač, restartuju X a fungujuNemyslím si, že bych byl nějaké dítě štěstěny, kterému by to zrovna na těch několika desítkách sestav co za poslední roky instaloval, fungovalo nějakou čirou náhodou.
(2006/2007) ATI X1650 Pro - staré fglrx, to byl děs a hrůza. Kvalita přehrávání videa s každou novou verzí vytrvale klesala. ATI HD2600 Pro - neexistující ovladače. Později ovladač vydán, špatná podpora 2D i 3D, o videu ani nemluvím. (2008) ATI HD3650 - nefunkční RadeonHD, bez proprietárního ovladače je to nepoužitelné. Fglrx v konfliktu se Soundblasterem, pravděpodobně kvůli IRQ. Akcelerace videa Xv nefuguje, Wine nefunguje, nativní 3D tituly nefungují, v Ubuntu nelze ve fglrx nahodit vykreslování OpenGL. ATI HD3200 - to samé jako HD3650 ATI HD4850 - to samé jako HD3650Už jsem se ktomuto tématu jednou obsáhleji vyjádřil.
Zásadní. Existuje docela dost cest, jak natlačit obrázky do videopaměti. (Budu hovořit o kartách od nVidie, ale asi to je podobné i jinde.)
Začít můžeme u klasického framebufferu (vesa, fb), pak přejít na X11 (totéž jako framebuffer, ale navíc režie X11 protokolu, naopak se ušetří při rozkopírování stejných čtverců), XVideo (overlay adaptér poskytuje v současnosti asi nejrychlejší přenos; blitter adaptér je pomalejší, na starších kartách nepoužitelný), OpenGL (na starších kartách dvojnásobně pomalejší o proti video overlayi) a nakonec tu máme přímý video overlay bez XVidea (ale to je celkem nepoužitelné). K tomu všemu je třeba přidat, že některé metody jsou neslučitelné nebo velmi problematické s OpenGL kontextem. Např. na GeForce 440MX (NV11) se zatížení procesoru pohybuje od 7 % do 70 % v závislosti na použité metodě při přehrávání téhož videa.
spousta aplikací s ním havaruje, spousta aplikací s tímto driverem způsobuje vytuhnutí systému - a to naprosté vytuhnutí, některé věci dělají chybyMůžete být konkrétní? Zaslal bych do nVidie bug report.
A nevěřím, že je to tím, že používám GentooNení... Já mám openSUSE, mám ATI a taktéž žádný problém.![]()
Tiskni
Sdílej: