Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
x86 tu s nami bude jeste hodne dlouho.No já v to doufám. Šéfové AMD možná můžou třeštit jak zjednaní, ale Intel má naštěstí rozum.
Takze to vyzera, ze sa AMD a intel dohodli na pochovani x86 k 1.1.2015 /...To nevidim jako realnou vec. Stejne jako AMD potrebuje licenci na x86, tak Intel potrebuje licenci na x64 a dalsi veci. Vyhoda historicky byla na strane Intelu, ale to prave muze spojeni AMD s ARMeme zmenit. Pokud se AMD behem roku 2014 povede dostat svoje reseni do datacenter, tak muzou Intel tak trochu chytit pod krkem a zatrast. Intel totiz mimo jine potrebuje konkurenci, protoze pak velmi realne hrozi, ze ho antimonopolni urady rozporcujou nebo budou penalizovat. Preju AMD hodne zdaru s ARMv8, protoze by to mohlo postupne prinest pomerne dost vyhod. Napriklad na ARMu proste nepojednou Windows serveru a pokud jo, tak to bude taky dobra zprava, protoze MS bude muset komplet zrevidovat jejich code base.
Intel totiz mimo jine potrebuje konkurenci, protoze pak velmi realne hrozi, ze ho antimonopolni urady rozporcujou nebo budou penalizovat.Rad bych tomu veril... nicmene vzhledem k faktu ze nebyli schopni rozporcovat M$ kdyz mel >99% trhu (a nedavno schvalili vznik duopolu u HDD), obavam se ze antimonopolni urad(y) (a nejen v US) jsou totalni fraska.
Hmm ja bych byl spis pro to aby tobylo i pro obyc desktopy :)
Tiskni
Sdílej: