Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Když tak o tom přemýšlím, ona za to OBS - přesněji openSUSE OBS instance - tak trochu může. Konkrétně tím, že je tak snadné do projektu přidat další repozitáře pro různé distribuce. Takže autor pak udělá balíček pro OpenSuSE a pak k tomu bez přemýšlení přidá všechny SLESy, Fedory, RHELy, Mandrivy atd. Zjistí, že se to buildí, případně nanejvýš pořeší závislosti, ale už si nedá práci s tím, aby balíčky pro ty další distribuce opravdu do těch distribucí zapadaly.
Druhá polovina problému spočívá v tom, že když uživatel balíček hledá, search mu najde všechno. Nezkušený uživatel pak neřeší, v jakém projektu balíček našel, hlavně že ho má a jde nainstalovat. Že balíček z OpenSuSE maitenance projektu nebude většinou optimalizovaný pro Fedoru nebo Mandrivu a že balíčky z home:*
projektů mohou mít velmi různorodý původ a kvalitu (a některé mohou být vysloveně nebezpečné). Já se třeba u svých home:mkubecek:*
projektů snažím v komentáři upozorňovat na ty, jejichž obsah je experimentální nebo je určen specificky pro moje systémy, ale pochybuji, že to někdo čte.
BuildRequires
.
Kdyby nic jiného, má build v OBS zásadní výhodu v tom, že je mnohem lépe vidět, co má být v BuildRequires
.
hmmm ... a ono OBS počítá s věcmi typu minimal build root pro jednotlivá distra?
p.s. mnohem lépe než kde? - ono openSUSE neumí něco jako je ve Fedoře mockbuild?
a ono OBS počítá s věcmi typu minimal build root pro jednotlivá distra?
Samozřejmě.
mnohem lépe než kde?
Lépe než když se použije přímo rpmbuild.
ono openSUSE neumí něco jako je ve Fedoře mockbuild?
Pokud je mockbuild něco jako opensusí build, tak umí. :-)
tak to je inteligentnější než někteří vývojářia ono OBS počítá s věcmi typu minimal build root pro jednotlivá distra?Samozřejmě.
ok, ale to mi přijde tak trošku jako když majiteli Jaguára říkáte, že je lepší jezdit ve Ferrari, a když se zeptá proč, tak prý protože Ferrari je lepší než Trabant ...mnohem lépe než kde?Lépe než když se použije přímo rpmbuild.
nevím, co je "opensusí build" - Google na "opensuse build" vrací akorát odkazy na OBS, o kterémžto předpokládám, že se nebavíme, pokud právě to OBS k něčemu jinému přirovnáváme; naopak na dotaz "fedora mockbuild" vyjede relevantní stránka na prvním místě(*), takže na to pokud ... by jste si mohl odpovědět sám (*) pochopitelně mluvím o tom, co google ukáže mně na mém defaultním browseru u právě používaného počítače, v tomto případě ovšem neočekávám nějaké zásadní rozdílyono openSUSE neumí něco jako je ve Fedoře mockbuild?Pokud je mockbuild něco jako opensusí build, tak umí. :-)
... leč nevím, zda mě odpověď "samozřejmě" uspokojuje, soudě dle obsahu některých takybalíčků co jsem z toho viděl bych tipoval, že tomu tak není, tedy tak "samozřejmé" se mi to nejeví
Odpovídal jsem na otázku, zda OBS používá minimální build root pro jednotlivé distribuce (tj. tu, kterou jste položil), ne na otázku, zda ve všech případech přesně odpovídá tomu, co vy byste považoval za ideální.
nevím, co je "opensusí build"
A já zase nevím, co je "něco jako je ve Fedoře mockbuild", takže jsem zvolil tuto odpověď jako jemné postrčení, že bavíte-li se s "cizincem", je lepší napsat rovnou, co by to mělo dělat, než používat formulaci "něco jako je v mé distribuci X".
Jinak build
je skript, který vytvoří chroot prostředí pro build, nainstaluje do něj potřebné balíčky a provede v něm build. Dneska už se ale přímo moc nepoužívá, protože pokud chci provést lokální build, je většinou jednodušší jít přes "osc build
".
v tom případě by prosté "ano" stačilo, proč "samozřejmě"?... leč nevím, zda mě odpověď "samozřejmě" uspokojuje, soudě dle obsahu některých takybalíčků co jsem z toho viděl bych tipoval, že tomu tak není, tedy tak "samozřejmé" se mi to nejevíOdpovídal jsem na otázku, zda OBS používá minimální build root pro jednotlivé distribuce (tj. tu, kterou jste položil), ne na otázku, zda ve všech případech přesně odpovídá tomu, co vy byste považoval za ideální.
vysvětlovat každou věc je a) únavné b) nespolečenské, a to protože 1. je to únavné i pro čtenáře 2. netriviální množství lidí se uráží, když se s nimi jedná jak s nevzdělancinevím, co je "opensusí build"A já zase nevím, co je "něco jako je ve Fedoře mockbuild", takže jsem zvolil tuto odpověď jako jemné postrčení, že bavíte-li se s "cizincem", je lepší napsat rovnou, co by to mělo dělat, než používat formulaci "něco jako je v mé distribuci X".
v tom případě by prosté "ano" stačilo, proč "samozřejmě"?
Protože kdyby to tak nebylo, tak by celá BuildService postrádala smysl.
Kritika OBS, která není o konkrétních chybách, ale o tom, že OBS umožňuje vytvářet (špatně portované) balíky pro různé distribuce, mi připadá na roveň s kritikou, že open source je roztříštěný.Pokud narazis na mou kritiku, tak bylo o tom, ze z repozitaru Fedory si mohu nainstalovat SW celkem bezpecne, u balicku z OBS je nezanedbatelny risk problemu, jak jsem se v minulosti presvedcil. S nejakym tristenim sil to nemelo nic spolecneho, je to o QA.
o tom, ze z repozitaru Fedory si mohu nainstalovat SW celkem bezpecne, u balicku z OBS je nezanedbatelny risk problemuCož lze ale bez problémů interpolovat na instalaci z oficiálního repozitáře distribuce a neoficiálních repozitářů třetích stran. Není třeba do toho vůbec tahat použité nástroje. Ale reakce nebyla specificky na tebe, ale spíš obecně na všechny „kolegy Fedoráky“, kteří mají nějaký problém s OBS.
Tiskni
Sdílej: