OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Na paměť je to víc nenažranější než firefox a to už je tedy co říct.
Ale je to, narozdíl od firefoxu, docela svižné...
Mě si arora zkompilovaná oproti Qt 4.5 RC1 vzala po 15 stránkách (atlas.cz, ctenari.cz, mojebanka.cz, abclinuxu.cz, youtube.com, google.cz, cdk.cz, phpmyadmin, facebook.com, novinky.cz, gmail.com, arora-browser.com, cdr.cz, zive.cz) vzala 170 MB, narozdíl od FF, který má 120 MB.
Posun na všech stránkách o 2 dále zvýší zabranou paměť na 220 MB, tomu zrovna šetřivý prohlížeč.
Zvláštní. Asi máme každý jiné verze a nebo úplně jiné prohlížeče.
BTW: To s tolika stránkama i paralelně pracujete?
Čas od času ano, ale většinou se držím někde kolem 3, další navch otevírám jen pro přečtení např. zprávy a pak je zase zavírám...
Horší je to, že u arory se paměť ani neuvolní, když ty panely zavřu :(
Vše zkompilováno s -O2 -pipe -march=athlon64-sse3 s GCC 4.3. 3
A nebo vlastní neznalost? U těch obrázků výše jsem lhal. A to zcela záměrně. Viz. screenshot.(Otevřená jediná stránka) Přitom když ho zavřu, tak se neuvolní všechna paměť - memory leak jak Brno! A nebo se mýlím a není to tak?
Hmm, tak jsem to vyzkoušel, dost možně je to tím, vypnul jsem pluginy a drží se to tak o 50 MB míň, úplně jsem zapomněl, že ve firefoxu používám adBlock ;)
A nemáte čirou náhodou zkompilovaný WebKit s debugovacími symboly? Protože jinak má určitě ze všech zrovna Arora nejmíň:
$ ls -lh libwebkit-1.0.so.1.0.0
-rwxr-xr-x 1 root root 253M(!!!) 2009-02-11 02:03 libwebkit-1.0.so.1.0.0
$ sudo strip libwebkit-1.0.so.1.0.0
$ ls -lh libwebkit-1.0.so.1.0.0
-rwxr-xr-x 1 root root 11M 2009-02-11 02:57 libwebkit-1.0.so.1.0.0
Nemám
Tiskni
Sdílej: