Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
O konceptu XdgApp (nedávno přejmenované na Flatpak) jsem slyšel už na GUADECu v Brně v roce 2013. Nedlouho na to začal vznikat kód. O Snappy jsem neslyšel dřív než v roce 2014. To jen tak bokem. Jinak aplikace ve snapech jsou podobně izolované jako ve Flatpaku, dosahují toho trochu jinými technologiemi, ale výsledek pro aplikaci je dost podobný. Rozdíl je ještě v tom, že Snappy je obecně na jakékoliv aplikace, Flatpak čistě jen na desktopové. Oproti Snappy taky nabízí runtimy, které obsahují nejzákladnější knihovny, takže autor aplikace nemusí bundlovat všechno.
Dost zásadní rozdíl, co se týče potenciálu na rozšíření jako instalačního standardu mezi linuxovými distribucemi, je taky to, že serverová část je zcela pod kontrolou Canonicalu. Autor aplikace má momentálně dvě možnosti: 1. posílat aplikaci do Canonicalu a distribuovat ji přes něj, 2. distribuovat ji jako stažitelný soubor. Není tam možnost vytvořit si vlastní repozitář, přes který můžou uživatelé dostávat aplikaci přímo od autora. To Flatpak má. Jsem zvědavý, jestli něco takového Canonical do Snappy zapracuje nebo očekává, že odteď už se budou aplikace na všechny distribuce distribuovat jen přes ně.
Tiskni
Sdílej: