Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Italský premiér Silvio Berlusconi chce využít blížící se prezidentsví Itálie ve skupině G8 k protlačení mezinárodní dohody o regulaci Internetu. Potřebu pro takovou regulaci připodobňuje k regulaci finančnictví. Už však nesdělil, co si pod tím představuje. Více na The Register.
Tiskni
Sdílej:
Mladsi Musolini chce byt hlavnim adminem EU?
Řeč je pravděpodobně o jakýchsi internetových policistech (nikoliv osobách, ale zařízeních). V podstatě jde o to, že v infrastruktuře internetu neexistují proaktivní kontrolní body, které by sledovaly datový tok a v případě podezřelých aktivit je řešili. Respektive, oni možná existují, ale nejsou pod veřejnou kontrolou a slouží spíše ke sledování, než k výkonu nějaké bezpečnostní prevence (agentura ústřední inteligence, národní bezpečnostní agentura apod.). Tak jako tak je to velmi ošidná myšlenka, anžto s policií je problém i v reálném světě, kde je vše na očích a bezprostředně zprostředkoáno bez mohutné abstrakce, kterou vyžaduje digitální svět. Takže by to bylo IMHO neříditelné a sklouzlo by to do internetového policejního státu. Takže jsem za, ať policie řeší jen konečné reálné důsledky unfair jednání na síti a internet ponechá jako universální pasivní přenosové médium.
Doslovně přeložit to lze různě a v různých dobách dávají různé překlady různý smysl
Tak pan medialny magnat si chce posvietit na konkurenciu. EU ocividne potrebuje nove Ministerstvo Slobody - minifreedom - ktore bude vydavat smernice co si mame slobodne mysliet. Hura, hura, hura! 3x HURA. Len do toho, ty euro-*****! (Pardon, G8-*****) Velmi zaujimave su nazvy jeho politickych zoskupeni: "Pole of Freedoms" a "House of Freedoms". Neviem ake slobody myslel - asi ze sme si vsetci rovni a slobodni, ale niektori su slobodnejsi.
Trochu ma trapi, ako vsetci chcu nejaku vacsiu kontrolu. Eurosocialisti s fasistami, vsetci chcu vsetko kontrolovat. Samozrejme ze s najcitejsimi pohnutkami - kvoli nasej bezpecnosti, aby sme mali spravne uhorky, aby nahodou snad niekto nezacal rozmyslat. Asi by to chcelo v EU pouzit nejaky byrokraticid!
Aj ked sa niektori za Klausa vraj hanbia, ze robil ostudu v Irsku, obavam sa, ze raz pride na jeho slova a EU sa nam pekne zvrhne. Radsej nech sa to cim skor rozpadne, ak by to malo pokracovat tymto smerom.
PS: Pre tych co si myslia, ze Orwell pisal iba o komunizme, odporucam citat pozornejsie.
Paranoia? Uvidime, co z toho vypadne.
??? praviciari ako hrom
Státní dotace do bank a průmyslu?Dotace do bank a do průmyslu nepovažuju za něco co by bylo v rozporu s pravicovou politikou, v této situaci. Jestli to pomůže hlavně bohatým... Sarkozy se k pravici sám hlásí. Ostatně, podívej na Bushe. To je, myslím, pravičák jak vyšitý. No a jak byl donucen regulovat ekonomiku. On by totiž jinak celý ten náš západní kapitalismus nejspíš zkrachoval.
Jestli to pomůže hlavně bohatým...Levicovost a pravicovost není o tom, komu to pomůže. Je to věc filosofického pohledu na míru ovlivňování ekonomiky. Pomáhat bohatým nebo naopak chudým lze úplně stejně pod levicovou i pravicovou nálepkou.
To přece není podstatné. Důležité je kontrovat, nejlépe označením za komouše .
Sarkozy, to je ten dement, co usiluje o "regulovaný kapitalismus"? Podle mě to je socan jak řemen a jen honí body na "ekonomické krizi". Ekonomická krize se stala vděčnou výmluvou (hned vedle terorismu), proč se musí něco regulovat, omezovat, danit, zestátňovat.
To je pak "socan", jak říkáš, i Bush.
Vsak taky jo. Vsechno kolem "ekonomicke krize" je populismus, politicka rozhodnuti. Politici musi "neco delat", protoze by je to stalo kreslo. Rozhodne si ale nemyslim, ze nalit do ekonomiky cca $900 mld. jakkoliv resi nasledky nebo nedejboze priciny problemu. To, co provadi Amerika mi pripomina "chudym brat a bohatym davat".
To, co provadi Amerika mi pripomina "chudym brat a bohatym davat".Jasně: pravicová politika.
Nikoliv. Ja jako pravicak necekam, ze me bude stat zivit ze zdroju, ktere vybere od chudych. Coz je presne to, co USA udelalo. Rozpustilo individualni ztraty (byt velkeho mnozstvi lidi) na vsechny "danove poplatniky" (fuj).
Ja jako pravicak muzu maximalne, abych se priblizil Tvemu obratu, svoji "sikovnosti" a vypocitavosti vyuzivat neschopnost a nerozhodnost ostatnich tim zpusobem, ze jim za jejich odvedenou praci nabidnu mensi, amoralne vysokou odmenu. Ale na rozdil od situace, kdy prostredky prerozdeluje stat je tohle ciste svobodne rozhodnuti kazdeho jedince.
..amoralne nizkou odmenu... samozrejme ;)
... tak za tyhle sračky můžou právě ti chudí, kteří nemají na to, aby zaplatili své hypotéky, že...Vezmeš si hypotéku, ručíš domem. Když cena domu klesne pod množství peněz, který máš splácet, tak se na to prostě vykašleš, a necháš si dům vzít. Nemá to vůbec nic společnýho s chudostí nebo bohatostí.
V cem presne?
To se ani trochu neblizi pravicove politice. Pravicova politika vychazi z minimalizace zasahu do fungovani statu. Viz napriklad libertarianstvi, tedy extremne pravicovy politicky smer. To, co podsouvas, ze je pravicove, je pravym opakem opravdove pravicove politiky.
Pak asi nejsou pravicoví, když dělají věci, které nejsou pravicové . Nebo to mají uvedeno v rodném listě?
> Sarkozy, to je ten dement, co usiluje o "regulovaný kapitalismus"? Podle mě to je socan jak řemen a jen honí body na "ekonomické krizi"
Je treba si uvedomit, ze i kdyz se omezim jen na ekonomickou sferu, a budu oznaceni 'pravice' a 'levice' brat ve 'freshmousovskem' slova smyslu (tedy vyjadrujici miru prerozdelovani statu a miru zasahu do ekonomiky), tak stale jde o vyrazy relativni vuci nejakemu medianu (jako je koneckoncu vetsina pridavnych jmen prvniho stupne). Tvrzeni "Sarkozy je levicak, protoze chce 'regulovany kapitalismus'" je asi stejne smysluplne, jako "Sarkozy je pravicak, protoze nechce zestatnit celou soukromou podnikatelskou sferu". Oboje se vymezuje nejakym extremem proti zbytku cele osy a tvrdi ze co neni ten extrem, je <jmeno druheho extremu>.
Berlusconi, Sarkozy a Bush jsou predstavitele pravicovych stran, protoze na prislusnych politickych scenach jejich strana zastava pravicovejsi postoje nez majoritni opozicni strany. A i v kontextu euroatlanticke civilizace je pravicovejsi nez majoritni opozicni strany. Tedy zastavaji pravicovejsi pozici nez prislusne 'mediany'.
V podstate souhlasim. Zminil jsi prave to, co me nejvic trapi - ze v soucasne Evrope nevidim zadnou opravdove pravicovou vetev . Cela Evropa jde hodne do leva, protoze i ty "pravicove" jsou de facto leve nebo alespon stredove, takze chybi opravdova protivaha. Mluvim o ose kalibrovane podle meho subjektivniho nazoru
.
> Mluvim o ose kalibrovane podle meho subjektivniho nazor.
Coz je ovsem dost nevhodne pro verejnou diskusi. Pokud nekdo pouziva tvrzeni "Sarkozy je levicak" a ve skutecnosti tim mysli "Sarkozyho postoje jsou levicovejsi nez me", tak proste pouziva jazyk spatne a neni divu, ze se tu lide takto prou.
> Cela Evropa jde hodne do leva
Ve srovnani s tvym nazorem mozna - ale opet, nema cenu, kvuli tomu ohybat jazyk. Pokud budu porovnavat soucasnou Evropu s drivejsi Evropou, tak jde hodne do leva tak treba proti 19. stoleti. Ve srovnani s obdobim rekneme posledni tretiny dvacateho stoleti bych videl spis posud doprava (mam na mysli samozrejme zapadni, demokratickou Evropu). (a takove tvrzeni jiz nepouziva jako etalon cisi nazor na to, jak by to melo byt)
Je treba si uvedomit, ze i kdyz se omezim jen na ekonomickou sferu, a budu oznaceni 'pravice' a 'levice' brat ve 'freshmousovskem' slova smyslu (tedy vyjadrujici miru prerozdelovani statu a miru zasahu do ekonomiky), tak stale jde o vyrazy relativni vuci nejakemu medianuNebo jsou to výrazy relativní vůči středu, kde úplně vlevo je úplné přerozdělování a ovlivňování ekonomiky (oficiální ekonomiky) do posledního šroubku a úplně vpravo je stát, který nepřerozděluje nic a do ekonomiky nezasahuje. A ten příklad "Sarkozy je pravicak, protoze nechce zestatnit celou soukromou podnikatelskou sferu" hned nedává smysl, protože nechtít zestátnit celou soukromou sféru začíná už vlevo od toho středu.
Jenze urceni stredu je arbitrarni, pripadne, abys ho mohl spocitat, tak bys musel mit na tom definovane mapovani do realnych cisel (ktere by bylo take arbitrarni a ty homeomorfismy by mohly byt dost divoke). Na median ti staci byt schopen je usporadat, a na tom se uz lidi (alespon zhruba) shodnou.
Tomu nerozumim - ta 'ma' nebo ta 'tva' metoda nedava pouzitelny vysledek? Ta ma dava. Pojmy v realnem jazyce jsou postavene na odlisovani. Pokud budu 'pravici' a 'levici' definovat podle medianu, tak bude dost dobre oddelovat ruzne majoritni (a tedy relevantni) politicke proudy. Proto takovy pojem bude v beznem hovoru prakticky.
Tak tak. Když už se tady zmínilo USA: Jedna ze zvažovaných příčin krize ve finančnictví tkví v přílišné regulovanosti trhu, tedy v "levicovosti" USA. Rozdíl mezi běžným podnikatelským subjektem a bankou je v tom, že banka poté, co splní regulační politiky své národní banky, má de facto volné ruce a nenese riziko za svá rozhodnutí. Manažeři (všech) bank vědí, že je vláda nenechá jen tak potopit. Zároveň ale díky zbytku kapitalismu na bankovním trhu, tedy díky konkurenci na mezibankovním trhu, jsou manažeři bank nuceni jít nadoraz svých možností a agresivně nabízet své produkty.
Kombinace nulové zodpovědnosti a možnosti riskovat pak může vést k tomu, co se stalo v USA .
Takze nackovia su vlastne ultra-lavica a anarchisti ultra pravica aj ked vsetci tvrdia naopak. Ja som z toho jelen >:-|
Co je ale podstatne, ze vsetci tito nackovia, "komousi", akoze pravica aj akoze lavica tuzia vsetko kontrolovat. Kto je vlastne na druhej strane barikady? Akosi vsetci pekne spolu tahaju za jeden povraz...
Ved hadam to uz len tomu Silviovi prejde, ked je to pre nase "dobro".
Hehe, koukam, ze v tom tady panuje dost velky chaos . Zkuste se podivat na tu mapku, co jsem postoval uz dole a mozna si usetrite hromadu flamu. Dulezite je uvedomit si, ze ne vsechno jde rozdelit na striktni pravici a levici!
Dulezite je uvedomit si, ze ne vsechno jde rozdelit na striktni pravici a levici!Přesně tohle tam říkám.
Ja reagoval spis na cely thread, protoze se na to divate kazdy z jineho uhlu. Kdyz to jeden porovnava na jednorozmerne ose a druhy to vidi dvourozmerne, je jasne, ze se nikdy nedohodnete. Nebyla to konkretni vytka vuci Tobe.
Samozrejme nesmysl. Na nacionalismu neni vubec, ale VUBEC nic pravicoveho. Je to jiny rozmer, nezavisly na tom, jestli jste komous nebo libertarian.
Hele, on je patek vecer, ze ty sis dal par kousku? Jinak si to uz fakt nedovedu vysvetlit. Nasel bys mi prosim nejaky zdroj, ktery popisuje vazbu komunismu s kosmopolismem? Imho to jsou zcela nezavisle zalezitosti.
V tom pripade prosim o citaci jednu a alespon neprimou. Jinak je to pouze plkani.
Nestaci! Protoze se tady pak hadate jak maly haranti.
Subjektivne hodnotim odpovedi Kyknose jako k veci a ve snaze o vysvetleni, byt treba ne vzdy zcela pravdive. Coz se o bezobsaznych blabolech uzivatele frdrx rict neda. Nerad bych si daval tu praci s citaci, ale uz dlouho jsem necetl tolik prispevku, kde nebyla zadna hodnota (bez dalsiho komentare).
Dostavame se do prilis osobni roviny. Moje konzultantka na osobni komunikaci mi radi, ze v takovych situacich mam diskuzi odlozit, protoze s emocemi neexistuje vyherni strategie. Presto jeste posledni poznamka. Vidim rozdil mezi tim rikat bezobsaznou vatu anebo se snazit vysvetlit svuj nazor, byt s nepresnostmi. To prvni je jednoduche, tam se totiz clovek nemuze zmylit .
Dobrá, donutils mě k tomu. Vybral jsem Tvé příspěvky. Filtroval jsem pouze ty jednořádkové, čistě kvůli přehlednosti. Beztak je to většina, protože těch víceřádkových jsem napočítal šest (chyba v počtu vyhrazena). Každopádně ony víceřádkové komentáře se nesly ve zcela podobném duchu a v celém vlákně jsem, ani přes opakovanou žádost, v textu nenalezl ani jeden link odkazující na zdroje a další materiály.
Následně uvedu citace Tvých příspěvků. V závorce jsou připsány mé komentáře k formě sdělení. Především bych chtěl zdůraznit, že v citovaných příspěvcích chybí jakákoliv snaha o protiargumentaci.
Cože? Víš o koho jde? (Možná nevím. Prosím vysvětlit)
Co to meleš? To je pak "socan", jak říkáš, i Bush. Probohy. (Prosím vysvětlit důvod)
Jasně: pravicová politika. (zdroj?)
To si rozhodně nemyslím. Naopak. (Proč?)
Přesně tak. Je to pravicový krok. (Proč? Důvod?)
Ne. (Proč?)
Víc krávovin jsem od jediného jedince nečetl už hodně dlouho. (Nějaký argument, vysvětlení?)
Přesně tak. (ironie; chybí protiargument)
Tomu by ale víc dimenzí nepředešlo, protože lidi jako Kyknos jsou jací jsou. (Jací jsou? Prosím vysvětlit)
Všechno špatně. (Proč?)
To co jsem napsal nevychází z jednoho zdroje. (Prosím o alespoň přibližnou citaci nebo uvedení zdroje)
Ano, je to tak, nic jsme se od Tebe mimo urážek nedozvěděli. Děkuji za diskuzi, trénink v komunikaci a přeji příjemný páteční večer .
Vytáhnout co píšu z kontextu je nekorektní. lžeš. Mnoho argumentů jsi vynechal. odkaz na zdroje jsi dostal
<joke>Ano. Jsem pravičák, proto můžu být nekorektní, lhát, vynechávat, tunelovat, zdaňovat, chudým brát a bohatým dávat .</joke>
Dobrou.
Ono zaradit veskere smery mezi pravici a levici neni tak jednoduche. Existuje neco jako politicky kompas, ktery neni jen jednorozmerny, levo-pravy, ale pridava i druhy rozmer.
Bohuzel se mi nepodarilo vygooglit lepsi instanci nez je tahle, kazdopadne i tady je videt, ze treba Hitler nebyl zas takovy pravicak, jak si hromada lidi mysli ;). Takze nackove a tak vsechno, ti spis inklinuji k autoritativni vlade, ale celkem bez rozliseni na levici a pravici.
> ono kdyz si vyhledas nejake komentare k tomu dvourozmernemu kompasu, zjistis, ze rada napriklad libertarianu odmita rozdelovani svobod na ekonomicke/osobni jako nesmyslne - protoze spolu prilis souvisi. ja bych se k tomu nazoru prida
Jenze ono vubec neni dulezite, zda se nekomu zda takove rozdeleni dulezite nebo ne. Dulezite je to, zda zahrnuti takove osy do modelu dostatecne zvysi jeho schopnost predvidat. Podobne to je i pravicovosti/levicovosti - tohle neni matematika, aby se definice daly volit arbitrarne. V empirickych vedach bys mel definice volit tak, aby ti popisovaly nejake realne existujici nehomogenity v datech, ktere mohou mit nejakou podstatu, ktere treba zatim nerozumime.
To rozdeleni na pravici/levici mozna ma nejaky takovy zaklad - pojmenovava nazorove proudy, ktere mezi lidmi existuji. A lide je intuitivne pojmenovavaji, aniz by treba meli exaktni definici. Pokud si arbitrarne (na zaklade toho, o cem si sam myslis, ze to je dulezite) zvolis definici, kterou bys ty pojmy chtel oddelit, a ta definice je ve vetsine pripadu v rozporu s tim, jak proste definujes neco jineho, jiny jev, ktery mozna ani neexistuje.
Uvedu alegorii s plazama. Kdyz ti budou ukazovat jestery a hady a rikat ti, zda jde o jestera nebo o hada, tak aniz bys o tom cokoliv vedel, tak si vymyslis definici, ze rozdil je v tom, zda maji nohy nebo ne. Ale mozna by lide intuitivne vnimali mnoho jemnych znaku, ktere by jim dohromady spis toho slepyse priradilo k jesterum a proto by tradicne radili slepyse k jesterum, aniz by na rozumove urovni vedeli proc. Ale ty bys jim tvrdil, ze slepys je evidentne had, ze to nechapou, protoze jester = s nohama, had = bez nohou.
levicaci: socani, komousi, fasouni, neocons a podobna verbezVím že to bude asi za draho, ale ten matroš co hulíš bych tak gram bral na zkoušku... Možná tě pak pochopím.
Podle toho co jsem tu četl, nacionalní socialismus (nacismus) už podle slova socialismus nalevo, mezi nacismem a komunismem je
rozdíl v "nepříteli", protože obě namaji soukromé vlastnictví obě v podstatě znárodnili velké živnostníky a vůdce si dělal co chtěl čili autokracie,
u nacismu jiný národ, u komunismu třída, a anarchismus? v překladu v podstatě bezpráví, komunismus ve kterém se člověk nemůže
dovolat na absolutně žádná práva a tento systém se nemůže udžet jinak než silou.
pravice je zde pro stát a levice pro lidi, pokud je svobodná (dnes se použivá populární slovo demokracie to ale znamená vláda lidu)
ńemá smysl se dohadovat jestli je pan Sarkozy, Berlusconi, pravice nebo levice je to lůza tak či onak a co se týče jsou to autokrati, odpírají svobodu lidem
pokud je to mířeno na mě (nebo ten článek pod mou reakcí, je mi to jedno co to je,
jestli levice nebo pravice, v podstatě rozdíl mezi nacismem nebo komunismem a anarchismem nevidím
a lidé typu Sarkozy nebo Berlusconi nebo jiní další, nevládnou tak že lidem dávají prostor pro svobodný život
Tieto debaty zodpovedajú tomu, čo hovoril Noam Chomsky. Oligarchia zadefinovala politický interval, ľavica, pravica. Ktokoľvek príde na politickú scénu, musí sa pohybovať v rámci intervalu. Keby niekto hlásal nové alebo radikálnejšie myšlienky, tak sa nevojde do intervalu a vyzerá ako keby priletel z Marsu. Finta je, že ktokoľvek v rámci "povoleného" ľavo-pravého intervalu robí to, čo chce oligarchia.
Je smiešne, hádať sa, čo je pravica alebo ľavica. Sú to umelé pojmy, aby udržali politickú sféru pod úzkou kontrolou.